top of page

4 tiesos apie maistą, ruoštą garuose

Sveikos mitybos specialistai vis primena, kad maistą sveikiausia ruošti garuose. Tiesa ta, kad taip maistas buvo ruošiamas jau ir prieš 1000 metų Azijos šalyse bei Afrikoje, tačiau garų puodai vietą mūsų, europiečių, virtuvėse ir širdyse surado palyginus visai neseniai. Garų puodus ir krosneles naudoja tiek žymiausi virtuvės šefai, tiek paprasti mirtingieji, norintys valgyti sveikai, skaniai ir be vargo. Jeigu vis dar neapsisprendžiate, ar savo orkaitę ir keptuvę turėtumėte iškeisti į garų puodą, štai jums 4 įrodymai tai padaryti kuo greičiau.

JOKIO ALIEJAUS IR DEGĖSIŲ

Nors riebalų žmogui reikia ir jų visiškai atsisakyti jokiais būdais negalima, tačiau sveikų riebalų pakankamai gauname ir su maistu, pavyzdžiui, su avokadais ar riešutais, tad papildomai dėti aliejaus ar kitų riebalų nėra būtina, o kartais – net ir pražūtinga, ypač tada, kai maistas apdega. Apie prisvilusio maisto žalą jau esame rašę ir minėjome, kad degėsiai patys pavojingiausi moterims. Ruošiant maistą garuose nėra naudojamas joks papildomas aliejus, maistui nėra galimybės apskrusti, sudegti ar neskaniai perkepti, dėl to taip ruoštas maistas pirmiausia yra tinkamas sergantiems širdies ligomis, besiskundžiantiems aukštu cholesteroliu ir, žinoma, tiems, kurie mėgsta valgyti estetiškai atrodančius ir riebalais nepersisunkusius patiekalus.

MAISTAS IŠLAIKO TEKSTŪRĄ

Verdant ar kepant maistą, ypač daržoves, jos praranda formą, subliūkšta, tampa vandeningos ar prisisiurbia riebalų. Žinoma, jei norite pagaminti bulvių košę, jas jau teks virti paprastame puode. Tačiau nieko panašaus į subliuškimą neįvyksta gaminant garuose, nes taip daržovės pašyla, tačiau kiek įmanoma išlaiko savo formą, spalvą, net natūralų skonį, jaučiamas daržovių šviežumas ir traškumas. Tas pats taikoma ir mėsos ar žuvies patiekalams. Be to, lieka ne tik forma, bet ir visi vitaminai bei mineralai, todėl galite mėgautis šiltu maistu su visomis geriausiomis jo savybėmis.

ILGIAU KRAMTOMAS MAISTAS GREIČIAU SUTEIKIA SOTIES

Kadangi maistas, tiksliau, daržovės ir vaisiai, ruošti garuose, išlaiko savo traškesį, nesuverda ir išlieka tarsi švieži, tokį maistą ilgiau kramtome. Jei netikite, pabandykite suvalgyti šviežią ir orkaitėje keptą obuolius bei palyginti valgymo laiką. Kadangi, kaip jau buvo minėta, daržovės išlaiko savo formą, kai yra gaminamas garuose, joms suvalgyti reikės daugiau laiko, energijos, o tuo pačiu greičiau pasijausite sotūs, nei valgydami daržovių košę. Nepamirškite, kad ilgesnis maisto kramtymas turi ir tokių privalumų, kaip lengvesnis virškinimas bei greitesnė medžiagų apykaita.

GALIMA GAMINTI VISKĄ IR VISKĄ KARTU

Nors paprastai manoma, kad garuose galima gaminti tik daržoves, toli gražu taip nėra. Garų puode galima pagaminti praktiškai bet ką: pradedant kepsniais ar žuvimi, baigiant kruopomis. Ir geriausia tai, jog galima gaminti viską kartu – viename puode. Užtenka sudėti produktus vieną ant kito – ir jau sutaupote laiko, vietos bei elektros. Be viso to, vienas puodas gaminant maistą reiškia mažiau netvarkos virtuvėje, kuri gali tapti tikra kančia, įgristi ir dažnai atbaidyti nuo maisto ruošimo patiems namuose.

Šiuos įrodymus dar kartą patvirtina sveikos mitybos specialistė GUODA AZGURIDIENĖ:

„Maistą garuose gaminti sveika ir skanu. Beje, ir paprasta. Kodėl sveika? Dažniausiai žmonės galvoja, jog dėl to, kad išvengiame riebalų. Ne visai taip, juolab kad ne visų riebalų reikia vengti. Gaminant garuose nereikia riebalų pačiam gaminimui. Taigi, mūsų neriboja riebalų pasirinkimas – garuose paruoštą maistą galime pagardinti kokiais norime aliejais (ar sviestu, grietinėle), kad ir pačiais jautriausiais temperatūrai: linų sėmenų, kanapių, polifenoliais papildytu extra virgin alyvuogių ir kt.

Garuose gaminant nereikia maisto kaitinti tokioje aukštoje temperatūroje, kaip darome kepant. Taip nesusidaro kenksmingos medžiagos dėl degimo. Lyginant su virimu, gaminimas garuose pranašesnis ir dėl to, kad išlieka daugiau maistingųjų medžiagų (jos nesuteka į vandenį), ir dėl išlaikytos maisto faktūros. Tai ypač galime pastebėti kalbėdami apie daržoves: nėra geresnio būdo atbaidyti žmones nuo daržovių, kaip jas pateikti susmukusias ir sutežusias. Ypač taip atsitinka su kalafiorais ir brokoliais – paruoškite juos garuose iki tokio kietumo, kad tik šakutė lįstų, pagardinkite prieskoniais, apšlakstykite kokybišku alyvuogių aliejumi ar „miso“ padažu – bus tobulas patiekalas tiek sveikumo, tiek skonio prasme.

Pagrindiniai virimo garuose privalumai susiję su tuo, kad galime išlaikyti natūralią maisto tekstūrą, išvengti aukštų temperatūrų ir mirkymo riebaluose. Bet, žinoma, kaip visada, gaminant labai svarbu nepervirti, nes nebus nei skonio, nei naudos.“

Naujausi įrašai

bottom of page