top of page

Mokslininkai nustatė: prisvilęs maistas itin pavojingas moterims

Kiekvienas bent kartą esame suvalgę prisvilusį blyną, kepsnį ar pyrago gabalėlį. Skanu nebuvo, tačiau išalkusiems ir skubantiems pasitaiko visko. Vis dėlto, valgyti prisvilusio maisto nederėtų. Ir ne tik todėl, kad toks maistas nekelia apetito ir praranda skonį. Gydytojai skambina varpais ir praneša, kad degėsiai pavojingi žmonių, o ypač moterų, sveikatai, praneša telegraph.co.uk

Jau 2007 metais olandų mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu tyrė net 120 000 žmonių: pusė jų buvo moterys, pusė – vyrai. Šie mokslininkai atrado, kad prisvilusiame maiste susidaro tam tikra medžiaga akrilamidas ir tikrino, kaip tai veikia moteris ir vyrus. Tyrimo duomenimis, akrilamidas paskatina kiaušidžių ir gimdos vėžio riziką, tad moterys, kurios suvalgydavo po 40 mg akrilamido per dieną, padvigubino tikimybę susirgti šiomis ligomis lyginant su tomis, kurios šios medžiagos su maistu gaudavo labai mažai.

Pastaruoju metu pradėta intensyviau tyrinėti, kas gi tas akrilamidas. Ši chemikalas naudojamas gaminant popierių ir plastiką, randamas tokiuose gaminiuose kaip sandarinimo putos ar maistinė plėvelė. Vargu, ar šią medžiagą norėtumėte rasti savo maiste, tačiau net ir karštoje temperatūroje ruošiant maistą (verdant riebaluose, kepant) susidaro nedidelis akrilamido kiekis, tačiau žymiai mažesnis nei prisvilinus maistą. Daugiausiai akrilamido yra krakmolinguose produktuose, tokiuose kaip duona, bulvės (ypač keptos bulvės, bulvių traškučiai), net kavoje galima rasti nemažą kiekį šios medžiagos.

Po 2007 metų tyrimo išsiaiškinus, kad akrilamidas sukelia kiaušidžių ir gimdos vėžį, buvo atlikta dar daugiau tyrimų. Sužinota, kad akrilamidas sukelia ir nervų ligas, nevaisingumą (tiek vyrams, tiek moterims). Šiuo metu akrilamido kiekis parduodamuose produktuose yra reguliuojamas, deja, ne taip griežtai, kaip derėtų. Be to, ne visi žino, kad pavojinga valgyti prisvilusį maistą, tad akrilamido gauna netgi su, atrodytų, sveiku namų gamybos maistu. Pavyzdžiui, visų taip mėgstama duonos plutelė, ypač, jei yra juoda nuo apkepimo – puikus akrilamido šaltinis!

Taigi, kaip išvengti akrilamido ar bent jau kuo mažiau jo suvartoti? Atsakymas paprastas: stenkitės maistą gaminti žemesnėje temperatūroje arba garų krosnelėje. Taip išvengsite maisto perkaitinimo ir pamažu iškepsite norimą produktą ar patiekalą. Be to, derėtų atsisakyti perdirbto maisto ir gaminti patiems. Ypač reikėtų vengti batonų, bandelių, lietuvių mėgstamos keptos duonos, skrudintų bulvyčių, bulvių traškučių ir pan. Svarbiausia atrasti balansą, nes akrilamido yra visuose keptuose produktuose, tačiau jo išvengti galima gaminant namuose, atidžiai stebint gamybos procesą ir neprisvilinant patiekalo.

Guoda Azguridienė, sveikos gyvensenos tyrinėtoja:

Žmonėms atrodo sunku atsisakyti maisto, prie kurio jie pripratę, nepaisant to, kad yra girdėję apie jį daug blogo. Tačiau pakanka pagaminti patiekalą kitaip kelis kartus, ir jis jau atrodys skanus, o nepageidaujamų medžiagų (ir maisto prisvilinimo) bus išvengta. Visų pirma, rekomenduoju atsisakyti kepimo riebaluose. Jis ne tik kenkia organizmui, bet ir gadina maisto skonį, taigi siūlau maistą kepti orkaitėje. O jei norisi raiškesnio skonio, visada galima pridėti prieskonių.

Naujausi įrašai

bottom of page