Kas nemėgsta lietinių blynelių su vaisių, uogų, varškės ar nesaldžiu įdaru? Kaip iškepti plonus, bet elastingus ir neplyštančius lietinius?
Šį ir panašius klausimus laidoje KULINARINIS MELO DETEKTORIUS Alfas uždavė Kauno kolegijos lektorei, maisto technologei Ingai Pupelienei-Nikštutei.
Kokias klaidas vis kartojame kepdami lietinius blynus?
Pirmiausia, pasirenkame ne tuos miltus. Šiems blyneliams labiausiai tinka miltai, pažymėti C raide, kuriuose yra daugiau glitimo, todėl blynai bus ploni ir elastingi. Nieko bloga nenutiks blyneliams tešlą maišant ir iš D raide pažymėtų miltų, nes į tešlą mušame ir kiaušinius. Su šiais miltais tešla taip pat bus blyniška ir elastinga.
Kodėl blynų tešloje reikia naudoti ir pieną, ir vandenį?
Pieno galima nepilti, tačiau jis suteikia papildomo skonio ir šiek tiek riebalų, o vandens dėka lengvai reguliuojame tešlos tirštumą. Nepamirškite, kad jeigu tešla bus tiršta, plono ir gražaus blyno tikrai neiškepsite. Be to, miltuose yra baltymo (glitimo), tad vandenyje jis geriau išbrinks. Štai kodėl pieno ir vandens duetas yra geriausias derinys.
Ar geriau tešlai naudoti šiltą pieną ir vandenį?
Geriausia naudoti kambario temperatūros, svarbu, kad ne ką tik iš šaldytuvo.
Kiek kiaušinių reikėtų dėti į tešlą?
Priklauso nuo tešlos kiekio. Kiaušinio baltymas „suriša“ tešlą ir padaro ją mažiau lipnią, o trynys prideda skonio, be to, jame yra nemažai riebalų, kurie suteikia trapumo.
Kada reikėtų pilti aliejų?
Pilame į gaminamą į tešlą, bet galite to ir nedaryti – nėra būtina. Tai darome tam, kad nereikėtų papildomai aliejumi tepti keptuvės. Tačiau man pačiai patinka keptuvę kartais patepti lašinio gabaliuku, nes tai suteikia papildomo skonio.
Ar visada, kur dedame miltų, reikia ir druskos? Gal tai tik mitas?
Be druskos būtų prėska. Druska patiekalams visada suteikia išraiškingumo.
Ar blynų tešla turėtų kiek pastovėti, kai ją paruošiame?
Taip. Miltuose yra glitimo, kuriam reikia duoti laiko sugerti drėgmę. Jei kepsime nepalaukę, pirmieji blynai gali būti plyštantis, nebus tokie ploni. O kiek luktelėjus, jie bus stangresni ir elastingesni. Užtenka palaikyti 20 min.
Jeigu norėtume pasigaminti sveikesnių blynų, kokius ingredientus galėtume naudoti?
Galima naudoti grikių miltus, bet reikėtų šiek tiek keisti receptūrą. Grikių miltuose nėra glitimo, todėl blynai bus labai birūs ir nebus tinkami į juos dėti įdarus. Jeigu visgi pasirinktume gaminti su šiais miltais, jų reikėtų dėti daugiau, kad sausąja dalimi pakeistų baltymą. Tikrai pavyktų blynai su avižiniais miltais. Galima netgi susimalti avižų kruopas, tik reikėtų stebėti
tešlos tirštumą pilant vandenį. Taip pat galima naudoti viso grūdo miltus, tik reikėtų įpilti šiek tiek daugiau vandens.
Ar galima tešlą plakti elektriniu plakikliu?
Galima. Jeigu naudosite plakiklį ir paliksite tešlą pastovėti 20 min., tikrai viskas bus gerai.
Miltus paprastai sijojame, kad blynai taptų puresni. Jeigu tešlą intensyviai plaksime – iš pradžių kiaušinius, vėliau ir subertus sijotus miltus, iškepusiame blyne matysime skylutes. Jeigu jų nesibaiminame, galima plakti plakikliu.
Yra žmonių, kurie negali valgyti kiaušinių. Kaip iškepti blynus be kiaušinių?
Reikėtų rinktis C raide žymimus miltus, pilti daugiau pieno ir ruošti juos šiek tiek tirštesnius.
Visada galima paeksperimentuoti, išsikepti pirmą blyną ir tada reguliuoti tešlos masę.
Gardžių lietinių blynų receptą rasite čia.
Laidą apie čeburekus žiūrėkite čia. O jeigu norite išsikepti tobulą pavlovą, pravers kulinarinė laida apie morengus.