Kai ištobulinsite naminės karamelės virimo įgūdžius, tapsite populiariausiu žmogumi namuose. Ir tai ne juokas, nes kas nemėgsta karamelės, kurią galima sušaldyti ir turėti naminio griliažo, arba pagardinti ledus, pyragus ir pan.
Karamelė turi savų kaprizų, todėl apie ją laidoje KULINARINIS MELO DETEKTORIUS Alfas kalbėjosi su Kauno kolegijos lektore, maisto technologe Inga Pupeliene-Nikštute.
Karamelei pagaminti reikia labai nedaug ingredientų, bet turbūt labai svarbu išsirinkti tinkamus. Ką svarbu žinoti?
Pirmiausia, žinoma, cukrus. Be jo – niekaip. Karamelę galima išvirti vien iš cukraus, bet gali būti, kad pradėjusi vėsti tokia karamelė kristalizuosis. Kad taip neatsitiktų, galima naudoti cukraus sirupą. Dar vienas labai svarbus komponentas yra rūgštis. Kalbant moksliškai, rūgštis invertuoja cukrų (pakeičia jo struktūrą) ir dėl to vėstant jis nesusikristalizuoja, išlaiko savo masę.
Todėl į karamelę reikėtų įpilti šiek tiek rūgšties ar citrinų sulčių.
Kada reikėtų pilti rūgštį ar citrinų sultis?
Pačioje pabaigoje, kai karamelė baigia virti, nes jei ją dėsite pradžioje, rūgštis labai greitai išgaruos.
Jei norite karamelę dažyti kita spalva ar pridėti papildomų skonių, tai reikėtų daryti kaitinimo pabaigoje.
Jeigu turime maisto termometrą, pagaminti karamelę nesunku, o ką daryti, jeigu jo neturime?
Reikia stebėti karamelės spalvą. Reikėtų įvertinti tai, kad po cukraus kaitinimo, nuėmus jį nuo kaitros, jis dar šiek tiek tamsės. Todėl, jeigu kaitinsite iki norimos spalvos, vėsinant ji gali pasidaryti per tamsi ir net kartoka. Pabandykite lašelį kaitinamos masės įlašinti į šaltą vandenį. Jeigu išgriebus iš vandens karamelės lašiukas kietas, reiškia, gaminimas artėja pabaigos link ir reikia labai stebėti spalvą, kad ji nebūtų per tamsi.
Kai išmoksite virti karamelę, pasigaminti naminio griliažo bus lengviau nei lengva. Receptą rasite čia.
Laidą apie čeburekus žiūrėkite čia. O jeigu norite išsikepti tobulą pavlovą, pravers kulinarinė laida apie morengus.