top of page

#TVARIAI30. Kodėl kava vienkartiniame puodelyje – kitokia? Kaltas ne tik dangtelis!

Koks geras jausmas pakeliui užsukti į kava kvepiančius kavos namus, užsisakyti L dydžio latės, ir su delnus šildančiu ekologiško popieriaus puodeliu lėtai apeiti mėgstamą miesto parką.

Puodelis atsidurs šiukšliadėžėje, o rytoj kavos ritualas bus pakartotas.


kava vienkartiniame puodelyje
Unsplash.com nuotr.

365 vienkartiniai puodeliai

Jeigu kasdien bent kartą pasimėgaujate paslauga „kava išsinešti“, per metus į šiukšliadėžę išmetate 365 vos kartą panaudotus popierinius puodelius. O jeigu nusiperkate tokios kavos keliskart per dieną? O jeigu suskaičiuotume, kiek vienkartinių puodelių sunaudoja visi jūsų namo kaimynai ar kavą mėgstantys kolegos?

Amerikos kavos asociacijos atlikti tyrimai parodė, kad bent 83 proc suaugusiųjų (asmenų, kuriems yra virš18-os), geria kavą. Išgertų puodelių skaičius per dieną, žinoma, labai įvairus, tačiau šie suaugusieji per metus sunaudoja vidutiniškai apie 38,334,300,000 vienkartinių puodelių. Ir tai tik Amerikos skaičiai.

Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad visame pasaulyje kasmet išgeriama10 milijonų tonų kavos, kuriai išpilstyti sunaudojama apie 54 bilijonus vienkartinių puodelių. Kad būtų patenkintas šis „coffee to go“ poreikis, reikia maždaug 20 milijonų medžių.


Kas „nematoma“

Augantys šiukšlynai – ne vienintelė problema, kurią sukuria kavos išsinešti mada.

Vienkartiniai kavos puodeliai, nors ir yra popieriniai (pagaminti, neva, iš lengvai yrančio popieriaus), nėra tokie jau „nekalti“. Kad gėrimas nesudrėkintų popierinių sienelių ir nesisunktų, vienkartinis puodelis iš vidaus padengiamas plonyte plastiko plėvele. Ir tai yra priežastis, kodėl vienkartinius puodelius nėra lengva rūšiuoti: plastiką sunku atskirti nuo popieriaus.

Be to, plastikas, kitaip nei stiklas ar keramika, yra puikus skonių bei kvapų „sugertukas“ ir, atvirkščiai, „atiduotukas“, t. y. kavai ar kitam karštam gėrimui jis atiduoda savo skonį ir kvapą, todėl kava vienkartiniame puodelyje yra „kažkokia kitokia“. Skoniui mažiau jautrūs gali to nesureikšminti, tačiau yra tyrimų, kurių ignoruoti nereikėtų: jau po15 minučių mikro plastiko sluoksnis, kuriuo padengtas puodelio vidus, ima irti ir irdamas „išleidžia“ chemines medžiagas tiesiai į gėrimą, kuriuo jūs mėgaujatės.

Į gėrimą patenka ne tik irstančio plastiko, bet ir klijų, kuriais plastiko plėvelė klijuoja prie popieriaus, sudėtyje esančios toksinės medžiagos.


10 centų kasdien

Skaniai, taupiai ir tausiai kavos galite atsigerti namuose. Neabejotinai turite savo mėgstamą kavos ruošimo būdą, mylimą tikrą, t. y. daugkartinį puodelį ir jaukią vietą prisėsti ja pasimėgauti. Norisi atsigerti kavos mieste? Prisėskite kavinukėje. Pasimėgaukite gėrimu iš jam tinkamo puodelio. O jeigu norisi žingsniuoti ar skubėti su kava rankose – paprašykite, kad kavą paruoštų į jūsų daugkartinį termo puodelį. Daugelyje kavinių ir kavos barų kavai, paruoštai į kliento atsineštą puodelį, taikoma bent 10 centų nuolaida.


KAVOS ŽINOVO KOMENTARAS:

„Vienkartinis puodelis – tingėjimo ženklas"


Emanuelis Ryklys, kavos žinovas
Emilijos Barčytės nuotr.

Kavos entuziastas, žinovas, kavos mokyklos įkūrėjas, knygos „Tebūnie kava“ autorius Emanuelis Ryklys:

„Apie vienkartinius dalykus sunku pasakyti kažką itin pozityvaus, todėl ir savo buvusiame kavos bare, ir savo kavos mokykloje esame maksimaliai atsisakę vienkartinių priemonių. Jų naudojimą pateisinu tik tuo atveju, kai kitaip tikrai neįmanoma. Pavyzdžiui, kai to reikalauja higienos sąlygos ar darome degustacijas erdvėse, kuriose nėra galimybės turėti daugkartinių puodelių. Bet jeigu kalbame apie kavą išsinešti, tai manau, vienkartinis puodelis labiau yra tingėjimo ar nesąmoningumo patvirtinimas, nei pateisinamas malonumas. Tiek plastikas, tiek popierius neabejotinai turi įtakos kavos skoniui, bet liūdniausia, kad tas puodelis apskritai taps šiukšle jau po 10 min.

Jeigu tikrai nuolat labai skubate, įsigykite termo puodelį – dabar jų yra įvairių ir itin patogių: skirkite laiko išsirinkti patinkantį ir tinkantį – tokį, iš kurio gerti būtų išties malonu. Kalbant apie skonio savybes, tai turbūt mažai kas susimąsto apie vieną svarbią „smulkmeną“ – puodelis su kava dažniausiai uždaromas dangteliu. Natūralu, juk nenorime, kad nešama kava išsipiltų, tačiau gerdami iš uždengto puodelio kavos beveik neužuodžiame, o tai yra didžiulis skonio „nuostolis". Kavos kvapas yra didelė dalis kavos malonumo.

Ši taisyklė, beje, galioja ne tik vienkartiniams, bet ir įvairiems dangteliu uždengiamiems termo puodeliams.

Manau, nepasakysiu nieko nauja, bet kava bus skaniausia tada, kai rasite jai laiko, prisėsite, leisite gėrimui atvėsti iki malonios temperatūros. Kai taip padarysite, jums atsidėkos ne tik visi receptoriai, bet ir patys pajusite, kad nuveikėte kažką itin malonaus“.

Skanios kavos!



Naujausi įrašai

bottom of page