Jeigu manote, kad dviračiu išmaišėte jau visą Kopenhagą, sėskite į automobilį ar traukinį ir po mažiau nei valandos atsidursite priešais „Louisiana“ modernaus meno muziejaus duris. Negalvokite, kad vykstate į kokį apsamanojusį niekieno nelankomą muziejų užmiestyje su jo lygiavertėmis amžininkėmis muziejaus darbuotojomis. Dažnas meno mylėtojas ar paprastas pilietis, norintis būti priblokštas minties, „ko tik tie menininkai neprisigalvoja“, vien dėl šio muziejaus ieško būdo patekti į Daniją. Muziejaus apylinkes ištyrinėjęs Alfas sako, kad apsilankyti čia tikrai paranku: „Verta atvažiuoti todėl, kad vienu šūviu galima nušauti net tris zuikius: pamatyti muziejų, skaniai pavalgyti ir pasivaikščioti gamtoje.“
Alfo Ivanausko nuotr.
Alfo Ivanausko nuotr.
Kai muziejus buvo atidarytas 1958 m., jo įkūrėjas Knud W. Jensen tikėjosi, kad tai taps namais moderniam danų menui, tačiau po kelių metų jis persigalvojo ir vietinių menininkų darbų kolekciją ėmė pildyti tarptautinėje meno scenoje pripažintais darbais. Šiandien „Louisiana“ vertinama, kaip viena geriausių ekspozicijų erdvių, pritraukiančių pasaulio didžiuosius, tarp kurių – pats Jackson Pollock. Pirminė muziejaus idėja buvo mokyti danus vertinti meną, ir ši misija niekada nebuvo pamiršta. Juk dabar laikinai muziejuje eksponuojama Marinos Abramović retrospektyvinė paroda „The Cleaner“.
Alfo Ivanausko nuotr.
Jos nepraleisti Alfas ir pataria: „Abramović yra labai garsi menininkė, kilusi iš Serbijos, ir žinoma visame pasaulyje. Ji performansams naudojo savo pačios kūną ir buvo to pradininkė. Pavyzdžiui, dabar vienas išskirtinių parodos motyvų yra durų stakta, iš kurios abiejų pusių stovi du nuogi žmonės – vyras ir moteris. Tai gali šokiruoti, nes turi nuspręsti, kaip pro juos praeisi, ar žiūrėsi jiems į akis. Svarbiausia čia – publikos reakcija ir emocijos, kaip ir kitose meninėse instaliacijose.“
Alfo Ivanausko nuotr.
Tada, kai meno jums jau bus gana, o gal norėsite padaryti trumpą pertrauką, galite išeiti iš muziejaus ir mėgautis kitomis jo erdvėmis. „Čia nėra taip, kad eitum vien per šaltas muziejaus patalpas. Jeigu nori, žiūri į eksponatus, arba gali pasivaikščioti skulptūrų parke, pasėdėti po medžiu ir gėrėtis gamtovaizdžiu. Vietoje veikia ir fainas restoranas bei įdomi dizaino parduotuvė, kartais vedamos paskaitos ar debatai. Muziejus dirba iki vėlaus vakaro. Taigi, yra viskas, ko reikia įspūdžių kupinai dienai“, – pasakojo Alfas.
Alfo Ivanausko nuotr.
Alfo Ivanausko nuotr.
Modernaus meno muziejus „Louisiana“, Gammel Strandvej 13, Humlebæk, Danija. Internetinė muziejaus svetainė ČIA.