Geras ir sodrus sultinys gali būti daugelio patiekalų svarbi nata. Iš jo galima išvirti skanią sriubą, valgyti jį vieną su bandele ar patiekti prie mėgstamų čeburekų, taip pat naudoti išskirtinių padažų gaminimui.
Kaip pagaminti išties gerą sultinį?
„Bandymų stoties“ laidoje Alfas kartu su maisto technologe Vida Ežerskiene pasakojo, kaip pasigaminti patį skaniausią skaidrų sultinį. Ar tikrai tamsesnis sultinys yra vertingesnis? Kaip atpažinti gerą sultinį?
Laidoje technologė atskleidė, kokias didžiausias klaidas darome ruošdami sultinius, kaip jam paruošti kaulus ir kodėl pirmą sultinio vandenį reikėtų nupilti?
Ką reikia žinoti prieš pradedant virti sultinį?
Iš pradžių pasirinkite produktus, iš kurių jį virsite. Galima virti daržovių, jautienos, žuvies ar kaulų sultinį. Prieš verdant kaulus, reikėtų juos apkepinti orkaitėje, kartais žmonės daro klaidą jų neapkepindami. Sultinys, žinoma, išvirs, bet kaulus apkepus ir juos perskėlus, iš jų išeina pačios vertingiausios maisto medžiagos. Rekomenduočiau tai daryti.
Labai svarbu virimo laikas. Kaulų sultiniai ruošiami ilgiausiai. Jautienos sultinys verdamas apie 6 valandas, kiaulienos – 4 valandas, vištienos – apie 3 valandas, daržovių ir žuvies – iki 40 minučių. Sultinyje turi būti mėsa, kuri byra ir krenta nuo kaulų. Kuo ilgiau verdamas sultinys, tuo geriau atsiskleis skonis ir išsiskirs reikalingos medžiagos. Jeigu norite gauti koncentruotą sultinį, turi būti sudėti produktai ir supiltas vanduo centimetrą virš jų. Jeigu norisi švelnesnio sultinio pilkite vandens šiek tiek daugiau.
Tamsesnę sultinio spalvą galima išgauti verdant jautieną, kepintus kaulus, kepintas daržoves. Seniau kaulus net apdegindavo ir žmonės įsivaizduodavo, kad sultinys bus vertingesnis tamsios spalvos. Iš tiesų tai tik spalvos klausimas. Vertingas ir šviesus, ir tamsus sultinys. Ypač rekomenduočiau sultinius naudoti padažams.
Jeigu sultinys geras ir labai koncentruotas, šaldytuve jis virs drebučiais.
Kokia turėtų būti sultinio virimo eiga?
Sudėkite pasirinktą mėsą į puodą, užpilkite šaltu vandeniu. Pirmą, užvirusį vandenį rekomenduočiau nupilti, nes iš mėsos dar neišeina vertingos medžiagos. Praplaukite puodą, vėl užpilkite vandeniu, sudėkite mėsą, uždenkite dangtį. Kai pradės virti, galite dėti svogūnus, morkas, į pabaigą galite sudėkite salierų stiebus. Daržoves galite rinktis pagal savo skonį.
Likus valandai iki virimo pabaigos, įdėkite pipirų, laurų lapų. Sumažinkite ugnį, nugraibykite atsiradusias putas.
Kada reikėtų dėti druską?
Ją reikėtų dėti pačioje virimo pabaigoje. Druskos nereikėtų dėti daug, bet sultinys be druskos ilgai neišbus, tik apie porą dienų ir trečią dieną pradės rūgti. Sultinį galite užšaldyti. Jeigu užsišaldytumėte į ledukų formą, vėliau virdami sriubą, ją galėtumėte paskaninti sultinio kubeliu.
Sėkmės!
Visą laidą galite žiūrėti čia