top of page

Sicilijos vynas mena net antikos laikus! Sužinok jo istoriją

Vynuogynų gausa ir vyno kokybe besivaržančių Pietų Europos regionų kovą neabejotinai laimėtų didžiausia Italijos sala Sicilija. Taip taip, pagaliau kalbėdami apie šią salą pirmiausia minime ne mafiją. Retas žino, kad Sicilijoje vynuogės auginamos daug seniau nei Prancūzijoje, Ispanijoje ar žemyninėje Italijoje, o tai, kaip su jomis apsieinama, prilygsta karališkai ceremonijai, perduodamai iš kartos į kartą.

Vynuogės veteranės

Mokslininkai randa įrodymų, kad šalia Sicilijos esančiose nedidelėse Eolijos salose Mikėnų civilizacijos prekeiviai vynuoges augino jau maždaug XVI amžiuje prieš mūsų erą. Visgi daugiausiai sukultūrintų vynuogių rūšių bei žinias apie jų kultivavimo metodus į Siciliją IX a. p. m. e. atvežė graikai. Istorikų manymu, būtent per Siciliją graikų dėka vynuogės iš Artimųjų Rytų pasiekė Prancūziją, Ispaniją ir Italiją.

Derliaus nuėmimas. „Ragauk Siciliją“ nuotr.

Derliaus nuėmimas. „Ragauk Siciliją“ nuotr.


Rankomis nuimamas derlius Sicilijoje. „Ragauk Siciliją“ nuotr.

Rankomis nuimamas derlius Sicilijoje. „Ragauk Siciliją“ nuotr.


Kurortas – ne tik turistams, bet ir vynuogėms

Sicilijos klimatas pasaulio vynuogių augintojams kelia švelnų pavydą. Daugybė saulėtų dienų, švelnios žiemos, švarus oras, derlingas dirvožemis, iš Afrikos pučiantys vėjai bei Viduržemio jūra sukuria unikalias ir beveik idealias gamtines sąlygas vynuogėms augti ir bręsti.

Jau senovės Romos laikais Sicilijos vynas garsėjo savo kokybe. Įdomu tai, kad dar ir dabar dalis salos ūkininkų vynuoges kultivuoja senovės graikų metodais, reikalaujančiais mažai vandens, bet daug darbo. Iš viso saloje auginama daugiau nei 100 rūšių vynuogių, kurių dalis yra senųjų civilizacijų palikimas – Grecanico vynuogės mena Bizantijos, o Zibibbo – saracėnų laikus.

„Sicilijoje, priešingai nei kai kuriuose kituose kraštuose, vynuogės skinamos tik rankomis, nenaudojant uogas pažeidžiančių mašinų. Tokiu būdu įmanoma kontroliuoti fermentacijos procesą ir užtikrinti išskirtinę kokybę“, – pasakoja saulės salos gastronominį paveldą pristatančios iniciatyvos „Ragauk Siciliją“ atstovas Giovanni Callea.

„Ragauk Siciliją“ nuotr.

„Ragauk Siciliją“ nuotr.


Baltosios ar raudonosios?

Vynuogynai Sicilijoje užima daugiau nei 110 tūkstančių hektarų. Dviejuose trečdaliuose jų auga baltosios, viename – raudonosios vynuogės. Labiausiai saloje paplitusios dvi vynuogės – baltoji Catarratto (32 proc. salos vynuogynų) ir raudonoji Nero d’Avola (16 proc. vynuogynų).

Nero d’Avola yra viena seniausių ir labiausiai pripažintų Sicilijos vynuogių, kurios pavadinimas reiškia „juodoji iš Avolos“. Būtent greta Avolos miestelio esančių garsiųjų Sirakūzų apylinkėse auginamos Nero d’Avola vynuogės yra laikomos „tikrosiomis“, garantuojančiomis išskirtinį skonį.

Iš šių vynuogių gaminamų vynų skonis ryškus ir sodrus. Juose juntamas įvairių uogų ir prieskonių skonis bei kvapas, spalva – vyšnių ar rubino. Dėl pakankamo rūgštingumo iš Nero d’Avola vynuogių pagamintą produktą galima ilgai brandinti. Nero d’Avola puikiai tinka maišyti ir su kitomis vynuogių rūšimis, pavyzdžiu, Syrah, Merlot ar Cabernet Sauvignon.

Catarratto vynuogynai labiausiai paplitę Sicilijos šiaurės vakaruose. Ši rūšis subrandina uogomis gausiai nusėtas kekes. Iš jų gaminamas sodrus, elegantiško šviežio kvapo ir skonio vynas, kuriame justi gėlių bei citrinų aromatai. Beje, tiek Catarratto, tiek Nero d’Avola vynuogės naudojamos ir marsalos gamyboje.

Marsalos vyno statinės. „Ragauk Siciliją“ nuotr.

Marsalos vyno statinės. „Ragauk Siciliją“ nuotr.


Faktai ir legendos: kaip Sicilijos vynas įveikė įstatymus?

Sicilijoje vyno pagaminama daugiau nei Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Vengrijoje kartu sudėjus. Saulės sala yra vienas produktyviausių Italijos vyno regionų. Išskirtinai su Sicilija siejamas Marsalos vardas. Tai – gintarinės, auksinės ar rubino spalvos likerinis vynas, gaminamas salos vakaruose esančios Marsalos apylinkėse.

Marsalos išradėju laikomas britų prekybininkas Johnas Woodhouse. 1773 metais jis į Angliją iš Sicilijos plukdomą iš Catarratto, Grillo, Ansonia ir Damaschino vynuogių sumaišytą vyną papildė šlakeliu brendžio, idant vynas geriau išsilaikytų kelionės metu. Naujasis gėrimas Anglijoje sulaukė neregėto populiarumo ir po kelių dešimtmečių J. Woodhouse Sicilijoje pradėjo masinę marsalos gamybą.

Beje, įdomi detalė – alkoholio draudimo JAV (prohibicijos) metu marsala buvo galima legaliai prekiauti, nes ji laikyta turinčia gydomųjų savybių: galinčia apsaugoti nuo maliarijos. Šią legendą sukūrė marsalos gamyklą valdžiusių Sicilijos magnatų Florio šeima. Legendos legendomis, o štai viso pasaulio kulinarai pripažįsta, kad marsala puikiai tinkama skaninti įvairius patiekalus – nuo kepto viščiuko iki desertų.

Nero D Avola vynuogynai. „Ragauk Siciliją“ nuotr.

Nero d’Avola vynuogynai. „Ragauk Siciliją“ nuotr.


Statistika, kuriai verta paploti

Per metus Sicilijoje užauginama net 785 tūkstančiai tonų vynuogių ir pagaminama 560 milijonų litrų vyno: 55 % baltojo ir 45 % raudonojo. Palyginimui, Italijoje per metus užauginama 7 milijonai tonų vynuogių ir pagaminama 5 milijardai litrų vyno: 75 % baltojo ir 25 % raudonojo. Italija yra daugiausiai vyno pagaminanti šalis pasaulyje.

Sudomino straipsnis apie Siciliją? Laukite tęsinio! Jau birželį laukia VMG nuotykiai iš Sicilijos.

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos bei visuomenės gerove.

Naujausi įrašai

bottom of page