Mitybos specialistai vieningai sutaria, kad pusryčiai turėtų sudaryti dienos energijos pagrindą. Tačiau pastartuoju metu pusryčių įpročiai keičiasi: anksčiau jie buvo neįsivaizduojami be sumuštinių, o šiandien dėl įvairių dietų duonos produktų darosi madinga atsisakyti. Tačiau mitybos specialistas prof. dr. Rimantas Stukas teigia, kad sumuštinis – universaliausias pusryčių patiekalas, kuriam pasirinkę tinkamus ingredientus sukursite maistingus pusryčius, įtiksiančius kiekvienam.
VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas R. Stukas pabrėžia, kad pusryčių sumuštinis nuvertinamas nepelnytai – nei pusryčių košė, nei dribsniai tokio plataus skonių spektro nesuteikia.
„Pusryčių sumuštinis yra universalus dėl kelių dalykų – skonių įvairovės ir patogumo. Visų pirma, valgydami sumuštinius, kiekvieną dieną galime gauti skirtingų medžiagų: vieną dieną tai sumuštinis su kvietine duona, varške ir uogomis, kitą – su rugine duona, lašiša ir sūriu. Antra, sumuštinį patogu susipakuoti ir pusryčiauti skubantiems – ne tik namuose, bet ir mokykloje, universitete ar darbe. Valgydami košes ar kiaušinienę tokio patogumo ar universalumo neturėsime“, – sumuštinių privalumus akcentuoja profesorius.
Kadangi pagrindinė sumuštinio sudedamoji dalis yra duona, nuo jos pasirinkimo labai priklauso ir sumuštinio maistinė vertė. R. Stukas akcentuoja avižų miltų duonos naudą, kuri jo rekomenduojamoje duonos pasirinkimo piramidėje atsiduria prie maistingiausiųjų.
„Šiandien duonos ir kepinių pasirinkimas yra didžiulis, tačiau daugelis mitybos specialistų sutaria, kad vertingiausia – ruginė ar pilno grūdo duona, praturtina sėklomis ar grūdais, todėl ją siūlyčiau rinktis dažniausiai. Tačiau ir avižinė duona maistingumu nenusileidžia, be to, tinka skaičiuojantiems kalorijas ir saugantiems savo figūrą. Avižos – mėgstamas pusryčių ingredientas, bet jas dažniau valgome kitu pavidalu: renkamės dribsnius, košes ar batonėlius. Nuo šiol rinkoje yra ir avižų duonos pasirinkimas, pavyzdžiui, „Gardėsio“ avižinė duona su pilno grūdo avižų miltais, kuri labai maistinga, tačiau turi mažiau kalorijų. Kiti duonos gaminiai taip pat maistingi, bet, pavyzdžiui, bandeles rekomenduočiau rinktis rečiau, tik pasilepinti“, – teigia R. Stukas.
Mitybos specialistas priduria, kad avižiniuose miltuose taip pat yra ir beta gliukanų – tai viena iš tirpių skaidulų rūšių, kurių negauname su jokia kita duonos rūšimi. Avižose taip pat gausu kalio, fosforo, magnio, cinko, chromo, kobalto, vitaminų, tad avižų duona yra puikus mineralinių medžiagų ir vitaminų šaltinis.
Skirtingos sumuštinių idėjos kiekvienam šeimos nariui
Mitybos specialistas rekomenduoja maistingo sumuštinio pusryčiams idėjas, patiksiančias kiekvienam šeimos nariui: tiek besirūpinančiam savo figūra, tiek norinčiam pavalgyti sočiau, tiek ir skubančiam į pamokas.
Vasariškas bei gardus pusryčių sumuštinis, besirūpinančiam figūra
Saugantiems savo figūrą R. Stukas rekomenduoja rinktis sumuštinius su avižine duona, kurioje ne tik mažiau kalorijų, bet ir gausu angliavandenių, augalinių baltymų ir su avižomis gaunamų maistingų medžiagų odos grožiui.
„Pavyzdžiui, moterims, besirūpinančioms savo kūno linijomis ir išvaizda, rekomenduočiau vasarišką pusryčių sumuštinį su avižų duona, varškės sūriu, daržovėmis, rozmarinu bei granatų sėklomis. Pusryčiams vasariško skonio bei gaivumo suteiks šviežių agurkų bei avokadų kombinacija. Agurkai ypač aktualūs dėl detoksikacinių savybių, o avokaduose esantys riebalai svarbūs odai. Pagardinti sumuštinį dar galite ir riešutais, kurie praturtins organizmą geraisiais riebalais bei suteiks ilgalaikį sotumo jausmą“, – teigia prof. R. Stukas.
Be to, profesorius pabrėžia, kad kiekviena savo išvaizda besirūpinanti dailiosios lyties atstovė turėtų žinoti, kad avižos tinka ir grožio puoselėjimui – skaisčiai odai, gražiems plaukams, sveikiems dantims ir nagams. Tad, anot R. Stuko, galima teigti, jog avižos yra gražios išvaizdos garantas.
Sotus pusryčių sumuštinis, ieškantiems energijos užtaiso
Kad alkis nekamuotų iki pietų, R. Stukas rekomenduoja rinktis dvigubą sumuštinį su „Gardėsio“ avižų duona, kuri suteiks sotumą bei organizmą aprūpins angliavandeniais.
„Dvigubas sumuštinis – puikus pasirinkimas, norintiems pasisotinti ilgesniam laikui. Siūlyčiau jį pagardinti neriebiu kumpiu ir sūriu, suteiksiančiu organizmui būtinų baltymų. Žinoma, nepamirškite ir daržovių bei salotų, kurios sumuštiniui pridės vasariškos gaivos bei vitaminų. Norintiems įdomesnio skonio, rekomenduoju rinktis keptus pievagrybius“, – pataria R. Stukas.
Anot mitybos specialisto, šiam sumuštiniui puikiai tinka avižų duona, nes be sotumo jausmo ji gali padėti išvengti tam tikrų sveikatos sutrikimų.
„Būtent avižų duonoje esantys beta gliukanai pasižymi ypatingai organizmui naudingu poveikiu – jie padeda cholesterolio koncentracijos ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimui, mažina ne tik širdies, kraujagyslių, bet ir vėžio susirgimų riziką. Šių sutrikimų prevencija dažnai aktuali vyrams, tad sumuštiniai su avižų duona gali tapti ne tik gardžiu, bet ir sveikatai naudingu patiekalu“, – komentuoja profesorius R. Stukas.
Maistingi pusryčiai veikliam ir skubančiam
Kadangi jauniems žmonėms tenka dirbti intensyvų protinį darbą, mokytis, svarbiais tampa ingredientai, suteikiantys energijos bei skatinantys protinę veiklą. R. Stuko rekomenduojama sumuštinių idėja jaunuoliams – suvožtinis su avokadais, pomidorais, riešutais bei špinatais.
„Suvožtinis, pagardintas avokadais, yra vertingas ne tik dėl skonio, bet ir savo savybių – avokadų sudėtyje esančios polinesočiosios riebalų rūgštys gerina atmintį ir veikia gebėjimą greitai priimti sprendimus. Špinatai turi labai daug vitaminų, o juose esantis vitaminas K palaiko sveiką nervų sistemą ir esmines smegenų funkcijas. Be to, jeigu sumuštinį ruošite su avižų duona, iš jos papildomai gausite ir A, E, B1, B2, B6 vitaminų“, – aiškina profesorius R. Stukas.
Nuolat skubantiesiems ir aktyvų gyvenimo būdą gyvenantiesiems rekomenduojama gamintis dvigubą sumuštinį, kad jis būtų ne tik gausus energijos suteikiančių angliavandenių, bet ir lengvai susipakuojamas išsinešti.
Žaismingas bei gardus pusryčių patiekalas vaikams
Anot R. Stuko, jau nuo vaikystės reikia pratinti vaiką pusryčiauti, nes viena iš vaikų mitybos ydų yra ta, kad mokiniai nevalgo pusryčių. O smegenims reikia energijos, kitu atveju darbingumas jau pirmųjų pamokų metu mažėja. Kadangi vaikai dažnai būna išrankūs, pusryčiai turėtų būti ne tik maistingi, bet ir gražiai, žaismingai atrodyti. Prof. dr. R. Stukas rekomenduoja vasarišką bei gardų receptą – sumuštinius su uogomis.
„Ant „Gardėsio“ avižų duonos riekelės užtepkite baltą kreminį sūrelį, kuriame gausu baltymų. Kadangi vaikai „valgo akimis“, svarbu, jog sumuštinis atrodytų spalvingai, tad jį pagardinkite vasariškomis bei ryškiomis uogomis – braškėmis, šilauogėmis ar trešnėmis. Pabaigai sumuštinį galite pagardinti šviežiu medumi, kuris suteiks natūralaus saldumo. Gardūs sumuštiniai su sveikatai palankiais ingredientais garantuos maistinių medžiagų įvairovę“, – sumuštinių receptu vaikams dalijasi profesorius.