Koks šv. Velykų stalas be krienų? Be pakankamai aštrių krienų? Dalijamės patarimais, kaip pasigaminti išties aštrius krienus.
Pirkdami krieno šaknį dairykitės kietos, nepažeistos šaknies. Viduje ji turėtų būti kreminio, balto atspalvio.
Kuo greičiau sunaudosite šaknį, tuo aštresni bus krienai. Geriausia neapdorotą šaknį laikyti 0–3 °C temperatūroje.
Pataupykite ašaras ir, jeigu galite, krienus ruoškite lauke arba gerai vėdinamoje patalpoje.
Nuskuskite šaknį taip, kaip skustumėte morką. Stambiai supjaustykite ir įdėkite į trintuvą. Įpilkite ketvirtadalį stiklinės šalto vandens ir šiek tiek grūsto ledo. Trinkite, kol masė taps vientisa.
Jeigu krienai per skysti, nusunkite juos. Jeigu per sausi, įpilkite dar šiek tiek vandens.
Keiskite krienų aštrumą naudodami įvairius padažus – baltojo vyno actą ar ryžių vyno actą (2–3 valg. š. acto ir pusė arb. š. druskos stiklinei tarkuotų krienų). Jeigu norite švelnesnių krienų, actą pilkite nedelsiant – trindami arba iškart po paruošimo. Jeigu mėgstate stipresnį skonį, palaukite 3 minutes ir tada supilkite actą. Sumaišykite.
Šviežiai sutarkuoti krienai šaldiklyje gali būti laikomi 4–6 savaites. Kad krienai išlaikytų savo aštrumą, laikykite juos sandariame inde šaldytuve.
Kiti būdai (be kiaušinių) panaudoti krienus: maišykite su grietinėle, citrinos sultimis, cukrumi šparaginių pupelių padažui. Su natūraliu jogurtu / grietine ir šviežiomis žolelėmis salotų padažui. Šiek tiek patarkuokite ant keptos žuvies, ypač lašišos ar tuno, kepsnių.
Gražių švenčių.