Jei manote, kad nėra nieko paprasčiau nei išvirti makaronus ir juos patiekti, esate beveik teisūs, bet tik beveik, makaronai turi savas taisykles ir kaprizus, kuriuos vertėtų žinoti ir gerbti.
Alfo patarimai, kaip virti ir gardinti, kad makaronų patiekalai būtų tobuli.
Makaronai gaminami iš skirtingų miltų, dažniausiai kvietinių. Šiuos mėgstu labiausiai, bet esu linkęs eksperimentuoti, tad ieškau visadalių grūdų kvietinių miltų makaronų, grikių miltų (maišomi su trupučiu kvietinių miltų), rudųjų ryžių, daržovių makaronų, bolivinių balandų, žirnių, lęšių, kukurūzų miltų makaronų.
Yra ir įvairių skirtingų spalvų makaronų – jie gali būti dažomi tiek natūraliais, tiek ir cheminiais dažais, todėl parduotuvėje perskaitykite jų sudėtį: radę E raidžių žinosite, kad buvo naudoti dirbtiniai dažikliai. Egzotiškai atrodantys juodi makaronai yra dažomi į tešlą įmaišant kalmarų (sepijų) rašalo, natūraliai žaliai spalvai išgauti naudojami špinatai, raudonai – pomidorai arba burokai.
Parduotuvėse parduodami ir švieži, ir džiovinti makaronai: skiriasi jų virimo laikas, todėl skaitykite instrukcijas ant pakuočių. Didžiausias nusikaltimas – makaronus pervirti!
Makaronų galima pasigaminti ir patiems namuose, ypač turint makaronų gaminimo aparatą. Tad jeigu labai mėgstate makaronus ir dažnai juos valgote, rekomenduoju investuoti ir jį įsigyti. Makaronų tešla labai paprasta: geri miltai, vanduo, kiaušiniai, druska.
Taigi, kaip virti makaronus? Svarbiausia – nepervirti! Skaitykite etiketę ir, remdamiesi gamintojo nurodymais, virkite. Jeigu mėgstate normaliai virtus makaronus – juos reikia virti tiek, kiek nurodyta ant pakuotės. Jeigu norite Al dente – virti minute mažiau nei nurodyta. Itališko kietumo makaronai yra beveik nevirti.
Išvirusių makaronų nelaikykite vandenyje, vandenį nupilkite.
Paplitęs mitas, kad, įpylus į verdantį vandenį aliejaus, makaronai nesulips, tačiau iš tiesų aliejus šiuo atveju tiesiog užtikrina, kad vanduo nepradės bėgti iš puodo ir mažiau suputos, tačiau daugiau niekam įtakos neturi. Kad makaronai nesuliptų, svarbiausia nevirti jų per ilgai; nukošę galite juos perlieti šaltu vandeniu ar inde apšlakstyti trupučiu aliejaus.
Rytietiški makaronai turi savas ruošimo taisykles, tad patiekalo gamyba priklausys nuo jūsų pasirinktos rūšies. Pavyzdžiui, iš ryžių ir vandens gaminami ryžių makaronai yra vienas pagrindinių Azijos virtuvės elementų. Prieš gamindami, užpilkite šiuos makaronus užvirusiu vandeniu ir kas minutę po truputį pamaišykite. Jie bus paruošti, kai taps visai minkšti ir lankstūs. Išėmę perliekite šaltu vandeniu, kad sustabdytumėte virimą makaronų viduje, apšlakstykite sezamų aliejumi ir pradėkite gaminti! Jei ketinate juos naudoti patiekaluose, kuriuose juos reikės papildomai patroškinti, karštame vandenyje juos prieš tai laikykite trumpiau. Jei verdate sriubą, makaronus iš karto galite virti sultinyje. Dažniausiai šie makaronai naudojami verdant sriubas ar kepinant wok keptuvėje.
Yra daug labai įvairių makaronų rūšių. Renkantis padažą svarbi makaronų forma, nes kaip tik nuo jos priklauso, ar makaronus gerai padengs padažas. Paprastai trumpesni ir storesni makaronai labiau tinka su tirštais, tąsiais padažais, o ilgi ir ploni – su švelniais ir lengvais.
Pavyzdžiui, spagečiai puikiai tinka patiekti su skystesnės konsistencijos padažais, tarkime, skystesniu naminiu pomidorų padažu su faršu ir tarkuotu kietuoju sūriu. Nors ir atrodo patogu, niekada nevalgykite spagečių naudodamiesi šaukštu, taip pat nepjaustykite jų į trumpesnes dalis – tai pamatę italai ypač piktinasi!
Fussili – spiraliniai makaronai, Penne – vamzdeliai , Farfalle – kaspinėliai – šios itin populiarios makaronų rūšys mėgsta būti patiektos su tirštais padažais ar daug įvairių ingredientų (daržovėmis, jūrų gėrybėmis, kepinta šonine ir t. t.). Kaip ir ruošiant kitus makaronus, šiuos virkite al dente, t. y. ne iki galo, kad nebūtų per minkšti ir sugeibę. Paprastai reikalingas virimo laikas gana tiksliai nurodomas instrukcijose ant makaronų pakuotės. Šie makaronai tinka ir kepant įvairius apkepus arba ruošiant salotas.
Tagliatelle – lizdeliai. Šie makaronai primena spagečius, nes ilgi ir ploni, tačiau, skirtingai nei spagečiai, jie yra plokšti ir suvynioti į lizdelius. Tinka gaminti tiek su skystais padažais (tarkime, grietinėlės pagrindo), tiek su įvairiais stambesniais ingredientais (vištiena, krevetėmis, pjaustytomis daržovėmis ir kt.).
Conchiglie – kriauklelės. Itališkai šių makaronų pavadinimas reiškia „moliusko kiautas“ – šios kriauklelės būna kelių skirtingų dydžių ir dažniausiai naudojamos verdant įvairias sriubas su kruopomis (tarkime, perlinėmis arba grikiais), taip pat troškinant troškinius, orkaitėje kepant apkepus arba ruošiant makaronų salotas.
Cannelloni – tūbeles patiekite su savo mėgstamais užpildais, tuomet troškinkite orkaitėje sultinyje arba grietinėlėje. Dažnai manoma, kad šias tūbeles prieš įdarant reikia apvirti, tačiau tai tėra mitas – kimšti įdarą reikėtų į ką tik išpakuotus makaronus. O įdarui galite rinktis įvairią mėsą, žuvį ar daržoves
Pomidorų padažas, aliejus ir sūris – makaronų patiekalų švenčiausioji trejybė. Pomidorų padažą paprasta pasigaminti namuose. Susmulkinkite česnako skilteles. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir nestipriai pakepinkite česnaką. Konservuotus savo sultyse pomidorus sutrinkite su sultimis ir supilkite į keptuvę su česnaku. Suberkite džiovintus bazilikus ir troškinkite nustatę mažą kaitrą, kol viskas sutirštės. Ataušinkite. Galite įberti žiupsnelį cukraus dėl subalansuoto skonio.
Labai svarbi pastaba: valgykite makaronus su padažu, o ne padažą su makaronais!
Sėkmės ir skanaus!