top of page

Ji paliko sostinę, kad veistų šunis ir keptų puošniausius desertus

Reda Bumbulienė stebina artimuosius ir „Facebook“ draugus margais imbieriniais sausainiais, nuostabiaisiais macarons bei puošniais tortais. Tačiau moteris – visai ne konditerė. Kartu su vyru Reda veisia šunis, o konditerijos mokosi laisvalaikiu. „Net nesuskaičiuočiau, kiek nepavykusių desertų suvalgė mano šeima“, – sako Reda. Net ir gaminant desertus, kaip ir kiekvienoje kitoje srityje, reikalinga kantrybė, užsispyrimas ir, be abejonės, kūrybiškumas, be kurio nebūtų gimęs nė vienas margas savamokslės sausainukas.

Redos Bumbulienės nuotr.

Redos Bumbulienės nuotr.


Reda, papasakokite apie save: kur gyvenate ir kuo užsiimate?

Jau daugiau nei dešimt metų su vyru gyvename netoli Alytaus. Palikti sostinę, darbus ir miesto šurmulį paskatino mūsų meilė gyvūnams – auginame ir veisiame labradoro retriverius. Supratome, kad laimės mieste su didele šuniukų kompanija nėra, todėl buvo pasirinktas sprendimas dėl jų kraustytis į vienkiemį. Nepasigailėjome nė akimirkos, esame laimingi čia gyvendami, laimingi ir mūsų šunys.

Kada gi susidomėjote konditerija ir desertų gamyba?

Desertų gamyba susidomėjau maždaug prieš dvejus metus. Tai nebuvo man nauja sritis, mėgdavau gaminti kažką saldaus, nes pati be proto mėgstu saldumynus. Mano a. a. močiutė buvo nuostabi konditerė, lepino mus labai skaniais desertais. O aš susidomėjau macarons gamyba. Tuo mane užkrėtė draugė, kuri buvo mano pirmoji mokytoja, pasidalijusi patarimais ir paskatinusi gaminti šį nepaprastai kaprizingą desertą. Reikėjo maždaug pusės metų, kad išmokčiau ir „išdirbčiau“ techniką. Šeima suvalgė ne vieną kilogramą nepavykusių macarons. Jie valgė, o aš verkiau. Tačiau visa tai mane taip užkabino, kad jokiu būdu nenorėjau nuleisti rankų. Ir šiandien džiaugiuosi rezultatu. Juk nepaprastai malonu išgirsti komplimentą: „Už tavo skanesnių macarons niekur nesu ragavęs!“

Redos Bumbulienės nuotr.

Redos Bumbulienės nuotr.


Gaminate ne tik „macarons“, bet ir kitus desertus, pavyzdžiui, sausainius. Iš kur išmokote juos gaminti?

Antra mano konditerinė aistra – cukraus glajumi dekoruoti sausainiai. Pirmą kartą taip dekoruotus sausainius pamačiau „YouTube“. Garsi sausainių dekoratorė, pasivadinusi SweetAmbs slapyvardžiu, buvo mano įkvėpėja. Žiūrėdavau valandų valandas jos trumpas pamokėles apie sausainių dekoravimą ir slapčia svajojau, kad vieną dieną išmoksiu ir aš. Visai nesenai savo „Facebook“ profilyje radau įkeltas pirmų savo dekoruotų sausainių nuotraukas. Tada, kai juos parodžiau savo draugams, man jie buvo tobuli, o pažiūrėjus dabar ima juokas. Ačiū draugams, nes jie buvo korektiški ir labai aktyviai mane palaikė, net kai mano sausainiai buvo ne tokie vykę.

Kam savo desertus gaminate – šeimai, draugams ar tik šventėms?

Desertus gaminu kiekvieną savaitę, nes manau, kad vis dar turiu kur tobulėti, ypač sausainių dekoravime. Mūsų šeimoje jau niekam nekyla klausimas, kas gamins desertus per šventes. Draugai, pažįstami ir artimieji tikrai žino, kad dovanų gaus mano gamybos skanėstų. Išties džiaugiuosi, kad nereikia sukti galvos, kur reikės padėti iškeptus macarons ar dekoruotus sausainius. Mano vyras yra tikras desertų mėgėjas. Kartais nepiktai susibarame, kai neleidžiu jam skanauti visko, ko užsigeidžia, girdžiu šmaikščias replikas, kad jam atiduodu tik „broką“.

Redos Bumbulienės nuotr.

Redos Bumbulienės nuotr.


Ką jums pačiai maloniausia gaminti? Sausainius? Tortus? O galbūt kepti kepsnius vyrui?

Labiausiai mėgstu gaminti macarons ir dekoruoti sausainius. Mielai iškepu ir tortą, bet nemėgstu jo dekoruoti. O gal tiesiog kartais pritrūksta produktų torto puošimo idėjai įgyvendinti: kai gyveni ne mieste ir artimiausiai parduotuvė yra už 15 kilometrų, idėjos taip ir lieka galvoje. Tiesą sakant, geriau pagaminčiau krūvą desertų nei iškepčiau gabaliuką mėsos. Nors vyras nesiskundžia, kad nėra namie valgyti, bet maistą gaminu tikrai tik iš pareigos.

Pagaminti sausainius macarons daugumai yra nemenkas iššūkis. Kokius patarimus galėtumėte duoti tiems, kurie nori pagaminti tobulus sausainius tiek formos, tiek spalvų, tiek skonio atžvilgiu?

Visiems, kurie klausia, kaip iškepti puikius macarons, atsakau labai tradiciškai – turite bandyti. Ir ne 10 kartų, gali tekti ir 20, ir 30. Reikia žinoti, kad ne visos orkaitės kepa taip pat, ne visi maišytuvai vienodai plaka, kiekvienas skirtingai maišome masę. Galiu pasakyti, kad net skirtingomis spalvomis nudažyta macarons masė kepa skirtingai. Net dažų firma turi įtakos šiam desertui. Ir, aišku, būtina žinoti, kad macarons labai bijo drėgmės ir jie gali nepavykti, jei juos kepsite drėgną dieną arba drėgnoje patalpoje. Macarons gamybai nenaudoju jokių specialių formų ar kilimėlių, kad jie išeitų vienodo dydžio. Naudoju tik sausus maistinius dažus ir turiu maždaug 6–7 įdarų receptus. Migdolų miltus gaminu pati, taip sutaupau pinigų, bet, deja, užtrunku žymiai ilgiau. Nors dabar, po ilgo laiko tarpo, pabandžiau kepti su pirktiniais migdolų miltais, ir ką jūs galvojate – man nepavyko! Ieškau priežasties, kodėl taip nutiko, ir manau, kad turbūt dėl miltų rupumo.

Redos Bumbulienės nuotr.

Redos Bumbulienės nuotr.


Artėjant Kalėdoms imbieriniai sausainiai yra populiarumo viršūnėje. Kaip patartumėte juos dekoruoti? Kokį glajų ir dažus naudojate?

Dekoruoti sausainiai dabar tikrai „ant bangos“. Jie net tik gražūs, be proto skanūs, bet ir galima nešti dovanų, puošti savo kalėdinį stalą ar kabinti ant eglutės. Yra daugybė imbierinių sausainių receptų, tačiau visi jie daugiau ar mažiau panašūs, tad nereikėtų bijoti eksperimentuoti ir patiems. Cukrinį glajų pagaminti labai paprasta, būtina apsiginkluoti kantrybe dekoruojant sausainius. Man pačiai tai – tarsi terapijos seansas: jei turėčiau daugiau laiko, galėčiau valandų valandas sėdėti ir piešti. Mano cukraus glajaus receptas: 1 kiaušinio baltymas, 170–180 gramų cukraus pudros (dviem kiaušinio baltymams reikės dvigubai daugiau cukraus pudros ir t. t.) ir citrinos sultys arba vanduo su ištirpinta citrinos rūgštimi. Viską reikia plakti tol, kol cukraus pudra ištirps. Jei sausainius norėtumėte dažyti keliomis spalvomis, tam tinkamiausi – geliniai dažai.

Redos Bumbulienės nuotr.

Redos Bumbulienės nuotr.


Kokiomis priemonėmis dekoruojate sausainius? Kokios konsistencijos turi būti glajus, kad pavyktų papuošti sausainius nesugadinant piešinio?

Sausainių dekoravimui reikės pasirūpinti vienkartiniu konditeriniu maišeliu (arba tiesiog paprastu kietesnio celofano maišeliu), turėti keletą rūšių pabarstukų ar iš cukraus masės pasigamintų gėlyčių, kurios tikrai pagyvina sausainį. Supylus paruoštą glajų į konditerinį maišelį, reikia nukirpti patį maišelio kampą, kad glajus tekėtų plona srovele, ir sėsti įgyvendinti savo mintis. Jei glajumi dengiate didesnę sausainio dalį, būtų gerai turėti dar paprastą dantų krapštuką, kuriuo bus lengviau paskleisti glajų tolygiai po sausainio paviršių. Glajus turi būti pakankamai tirštas, tačiau toks, kad nebūtų sudėtinga dekoruoti. Glajaus tirštumą reikėtų reguliuoti citrinos sultimis arba vandeniu, kuriame ištirpinta citrinos rūgštis.

Redos Bumbulienės nuotr.

Redos Bumbulienės nuotr.


Kas dekoruojant desertus yra svarbiau: kūrybiškumas ar kruopštumas? O gal tam reikia įgimto talento? Ar visų trijų?

Manau, kad sausainių dekoravimui būtinas ir kūrybiškumas, ir kruopštumas. Kūryba toks reikalas – kas gražu man, kitam gali visai nepatikti nei spalva, nei mintis, nei atlikimo technika. Dar reikia ir kantrybės, nes dekoravimo procesas tikrai ilgas. Man asmeniškai pats didžiausias darbas yra pasiruošti glajų ir nusidažyti jį reikiamomis spalvomis.

Koks ypatingas desertas šiemet atsidurs ant jūsų kalėdinio stalo?

Visai neseniai su draugais prisiminėme seną gerą pyragą, kuris buvo labai populiarus konditerijos parduotuvėse. Tai – „Magdė“. Papasakojau apie jį savo sesei ir ji pasakė, jog šiemet lauks jo ant Kalėdų stalo. Taigi, iššūkis priimtas, tik nežinau, kaip pavyks. Žinoma, pirmenybę teiksiu jų didenybėms macarons ir linksmiems imbieriniams sausainukams.


Naujausi įrašai

bottom of page