top of page

Dienos aktualija: kaip pasninkauti ir nenusipasninkauti?

Adventas. Kiekvieno draugų būryje atsiras bent vienas draugas, kuris ne juokais (arba juokais ir dietos sumetimais) jūsų meksikietiškam chili con carne troškinukui tars „aš pasninkauju“. Kitą kartą užtiksite jį, slepiantį šokolado popierėlius. Tad ką iš tikrųjų reiškia tas pasninkas?! Jokiu būdu nepulkite į atlapus pasninkaujančiam ir nebandykite suvesti sąskaitų dėl nevalgyto troškinio. Geriau kartu taikiai atsiverskime Lietuvos Vyskupų Konferencijos Instrukciją dėl atgailos ir pasninko dienų.

Šį garbų dokumentą, 2006 m. gruodžio 22 d. paskelbtą „Bažnyčios žiniose“, pasirašė tuometiniai arkivyskupas Sigitas Tamkevičius ir monsinjoras Gintaras Grušas. Jis byloja, kad dieviškąja teise visi tikintieji sau tinkamu būdu yra įpareigojami daryti atgailą, bet tam, kad visi tarpusavyje būtų sujungti bendro atgailos laikymosi, yra nustatytos atgailos dienos, kuriose tikintieji dalyvauja laikydamiesi pasninko (saikingesnio valgymo) ir abstinencijos (mėsos atsisakymo).


kuciukai

Taigi, kaip tas mėsos klausimas? Anot susilaikymo nuo mėsiškų valgių įstatymo, mėsiškų valgių turi būti atsisakoma visais metų penktadieniais, Pelenų trečiadienį ir, pagal seną Lietuvos tradiciją, Kūčių dieną. Jei blankiai atsimenate dienas, kad vaikystėje Kūčių dieną tikrai nesusilaikydavote nuo mėsos, o paauglystėje Kūčių rytą staiga iš šaldytuvo buvo dingęs tas gardusis saliamis, viskas jūsų gyvenime buvo taip, kaip ir turi būti. Įstatymas apibrėžia, kad abstinencijos laikytis turi visi nuo 14 metų amžiaus.

Į mėsiškų valgių sąvoką įeina visų žinduolių ir paukščių mėsa bei tai, kas turi tiesioginį ryšį su mėsa. Tačiau leidžiama valgyti žuvį, kiaušinius, pieno produktus, jūrų gėrybes. Pasninkas yra susijęs su saikingu valgymu bei maisto kiekio sumažinimu. Tai reiškia, kad per dieną sočiai valgyti galite tik kartą, o likę du pavalgymai yra lengvi užkandžiai kartu sudėjus mažesnį už sotųjį pavalgymą. Pasninkas nėra sulaužomas geriant vandenį, pieną ir vaisių sultis, todėl gerti galima, kiek norite. Svarbu tai, kad viso Advento metu neprivaloma pasninkauti. Tai – kiekvieno asmeninis ir dvasinis pasirinkimas. Taip pat pasninkas nėra susijęs tik su maistiniais dalykais.

Tiesa, nuo pasninko įstatymų atleidžia tik gana svarbios priežastys. Jas įstatymas išskirsto į keturias aktualias žmonių grupes: ligonius ir kūdikių laukiančias bei juos maitinančias motinas; visus, negalinčius pasirinkti sau maisto, o turinčius valgyti tai, kas jiems duodama; krikštynų, jungtuvių, laidotuvių, mirusių minėjimų dalyvius; dirbančius sunkų fizinį ar protinį darbą. Na, o bažnyčios durys visuomet atviros. Jei abejojate dėl savo priežasties svarumo, įstatymas nurodo teisę kreiptis į parapijos kleboną.

Ramaus visiems advento!

Šaltinis: Lietuvos Vyskupų Konferencijos Instrukcija dėl atgailos ir pasninko dienų.

Naujausi įrašai

bottom of page