top of page

Populiarusis „Buddha Bowls“: kuo čia dėtas Buda?

Dubenėliai, gausiai pripildyti įvairiausių spalvų ir skonių gėrybėmis, kurios sudėliotos taip dailiai, kad net gaila valgyti… Internete galima pamatyti tūkstančius šio, iš skirtingų ingredientų paruošto, patiekalo nuotraukų. Nieko nematėte ir negirdėjote apie vadinamuosius Buddha Bowls (liet. Budos dubenėliai)? Tuoj papasakosime viską, ką turėtumėte žinoti!

Buddha Bowls
Unsplash.com

Pirmiausia kyla visai natūralus klausimas – kodėl šis patiekalas siejamas su budizmo pradininku ir dvasiniu vedliu Buda? Panašu, kad tikroji priežastis nėra žinoma, tačiau veganiškos mitybos entuziastė, Buddha Bowls žinovė Goda Staliūnienė sako, kad tam tikros teorijos egzistuoja. „Sklinda gandai, kad pavadinimas kilęs nuo Budos apvalaus pilvuko, matyt, valgydavo daug sveiko ir gardaus maisto dubenėliuose“, – šypsosi pašnekovė.



O štai Zen kunigas, vienas iš knygos apie Budos dietą (angl. Buddha‘s Diet: The Ancient Art Of Losing Weight Without Losing Your Mind) autorius Danas Zigmondas, leidiniui Epicurious.com papasakojo kitokią versiją. Esą kiekvieną rytą Buda keldavosi prieš aušrą ir nesvarbu, kur tuo metu lankėsi, pasiėmęs savo dubenėlį vaikščiodavo apylinkių keliais.

Vietinių į Budos dubenėlį įdėtas maistas buvo kaip jų auka, dovana. Taigi Budos dubenėlį sudarydavo gėrybės, kuriomis su juo pasidalydavo žmonės. Vis dėlto, šis patiekalas gali būti vadinamas ir kitaip. Kaip rašoma portale Thekitchn.com, naudojami ir tokie pavadinimai: grūdų dubenėliai (angl. grain bowls), hipių dubenėliai (angl. hippie bowls), makro dubenėliai (angl. macro bowls) ar energijos dubenėliai (angl. power bowls).



Pasak veganiškos mitybos entuziastės Godos, šis patiekalas įdomus tuo, kad į vieną dubenėlį galima sudėti daug skirtingų ir mėgstamų skonių. „Dažniausiai tai būna pilnos struktūros augalinės kilmės ingredientai bei mėgstamas padažas“, – paaiškina ji.

Pašnekovė Buddha Bowls vadina super patiekalu. „Jame didelė daržovių, grūdų, ankštinių, lapinių gėrybių, riešutų, sėklų įvairovė, apstu ir vitaminų, mineralų, visko, ko reikia mūsų organizmui. Dėl maistingų medžiagų gausos, šis patiekalas ypač vertingas žmonėms, kurie maitinasi išskirtinai augaliniu maistu. Ne tik sveika, bet ir skanu bei sotu, o ir pagaminti nesudėtinga!“ – Buddha Bowls privalumus vardija Goda.


Kokie ingredientai naudojami dažniausiai ir kaip juos derinti?

Veganiškos mitybos entuziastė dalijasi patarimais:

  1. Buddha Bowl dažniausiai sudaro šviežios žalios lapinės daržovės: špinatai, garbanotasis lapinis kopūstas, kitos įvairios salotos. Galima pasirinkti vieną rūšį ar derinti kelias išklojant dubenėlio dugną.

  2. Ant viršaus dedame pasirinktus grūdus: grikiai, bolivinė balanda, rudieji ar laukiniai ryžiai, spelta ar perlinės kruopos.

  3. Šalia kruopų renkamės augalinių baltymų turinčius produktus, tokius kaip avinžirniai, pupelės, lęšiai, tofu, tempeh, seitanas ar edamame.

  4. Pasirenkame, kokias dėsime daržoves – galima naudoti virtas, keptas ir šviežias. Tinka morkos, brokoliai, agurkai, paprikos, ridikėliai, šparaginės pupelės, smidrai, batatai ir kitos.

  5. Nepamirštame įdėti sveikų riebalų. Tai gali būti avokadas, sezamų sėklos, graikiški riešutai, migdolų riešutų sviestas, tahini padažas.

  6. Pabaigai rekomenduojama įkomponuoti ką nors papildomai, tokių produktų kaip humuso, tarkuoto imbiero, šviežio baziliko, žaliosios citrinos sulčių ar kokio jūsų mėgstamo padažo, įvairių daigų.

Tačiau, kaip sako Buddha Bowls receptų žinovė, pasitelkus fantaziją galima sugalvoti ir daugiau įvairių kombinacijų. Dubenėlius galima pripildyti ne tik skirtingomis daržovėmis, bet ir įvairiais vaisiais ar kitais maistingais ingredientais. Anot Godos, taisyklių, kokie produktai gali būti naudojami, o kokie – ne, nėra: „Galima derinti, ką sugalvojate, ir tai nebūtinai turi būti sveikas maistas. Žmonės gamina jį ir su mėsa, makaronais bei įvairiais perdirbtais produktais. Vis dėlto, Buddha Bowls pirmiausia išpopuliarėjo kaip veganiškos mitybos patiekalas.“

Naujausi įrašai

bottom of page