top of page

Blogi lieknėjimo įpročiai, kuriuos metas mesti

Internetas ir sveikos gyvensenos knygos sausakimšai prigrūstos griežtų patarimų, kurių rekomenduojama laikytis norint sulieknėti. Tačiau mitai, apie kuriuos tiek daug kalba pasaulis, gali būti sugriauti. Sužinokite, kokių naujovių lieknėtojų fronte atrado mokslininkai, rezultatus paskelbę Shape.com.


kiausiniene Verdu-kepu_3-099

Mitas Nr. 1 Pusryčiai – svarbiausias dienos valgymas

Atlikę tyrimą, britų mokslininkai iš Bato universiteto nustatė, kad abi žmonių grupės (ir tie, kurie kelis mėnesius valgė pusryčius per valandą nuo akimirkos, kai pabudo, ir tie, kurie to nedarė) nepriaugo daugiau svorio. Kitas tyrimas, jau atliktas Amerikoje, parodė, kad daugiau nei 90 proc. JAV gyventojų valgo gausius pusryčius, bet… daugiau nei 50 proc. turi antsvorio. Be abejo, kalta blogų įpročių visuma, tačiau pastebėta keista tendencija – taisyklė, kad turi pavalgyti būtinai per valandą nuo akimirkos, kai pramerki akis, ir pavalgyti gausiai, neveiksminga. Jei pavalgai pirmąjį valgymą ir vėliau, medžiagų apykaitos ciklas nebūna pažeistas. Be to, labai didelė dalis žmonių keliasi anksti, gulasi vėlai ir anksti pradėję valgyti, nesiliauja to daryti vakare. Taigi, kalorijų suvartojama daugiau. Išvados – nė vienas valgymas negali būti laikomas svarbiausiu. Svarbiausia – miegas, režimas, pritaikytas prie gyvenimo būdo ir suvartojimų kalorijų kiekis.


Verdu-ir-kepu-Final-77

Mitas Nr. 2 Valgai dažnai ir po nedaug – lieknėji greičiau

Prancūzų mokslininkų komanda, tyrinėjusi populiarų dabar labai madingą užkandžiavimo principą, pastebėjo, kad vis daugiau žmonių jį supranta kaip nuolatinį kažko kramsnojimą. Be abejo, nuolatinį sotumo jausmą lengviau užtikrinti, jei žmogus maitinasi reguliariai, tačiau neretai kramsnotojai nebeišskiria pagrindinių valgymų ir užkandžių, o tiesiog kas kelias valandas kažką graužia, valgymų kiekį padidindami iki septynių ir daugiau. Taip nė karto normaliai nepavalgoma ir priartėjama prie nuolatinės lengvos alkio būsenos. Be to, užkandžiai slepia savyje pavojų kažką valgyti tik todėl, kad tai tampa įpročiu. Tyrime dalyvavę asmenys buvo suskirstyti į dvi grupes. Tie žmonės, kurie per dieną suvartojo tą patį kalorijų kiekį, valgydami tris pagrindinius valgymus, ir tie, kurie maistą suskirstė į šešis, svorio pokyčių nepastebėjo. Maža to, tie, kurie mažiau užkandžiavo, ilgiau jautėsi sotesni ir laimingesni. Tai reiškia, kad lieknėjant svarbiausia – nejausti alkio, nebadauti ir tinkamai sudėlioti angliavandenių, baltymų ir riebalų pasiskirstymą dienos mitybos režime.


lieknejimas-dieta-vanduo

Mitas Nr. 3 Truputį pakentėsiu ir vėl galėsiu puotauti

Pajutus, kad susikaupė papildomų riebalų srityse, kuriose jų anksčiau nebuvo, žmogus supanikuoja ir neretai nusprendžia save nubausti – jis sudaro mitybos planą, kurio metu laikosi sveikos mitybos principų, riboja suvartojamų kalorijų skaičių sukandęs dantis, bet sportuoja. O kai pasiekia norimą svorį, netrukus grįžta į įprastą gyvenimą ir karuselė ima suktis iš naujo. Mokslininkai sutinka, kad pirmieji sveikos gyvensenos rezultatai iš tiesų mus pasiekia pirmąjį mėnesį. O ir dietologai pirmąjį mėnesį klientams skiria gana griežtą režimą, norėdami žmogų įpratinti prie pagrindinių sveikos gyvensenos taisyklių. Vienus akivaizdūs rezultatai motyvuoja keisti gyvenimą iš pagrindų, bet didžiąją dalį nudžiugina taip, kad jie liaujasi sveikai maitintis galvodami, kad prireikus vėl apribos save iki maksimalios ribos trumpam laikui. Taip įsisukame į uždarą svorio metimo-priaugimo ratą, sukeldami didelį stresą organizmui. Norint tikrų pokyčių, turite laikytis ne dietos, o iš esmės keisti gyvenimo būdą.


Grilintos daržovės su padažu

Mitas Nr. 4 Sumažinu kalorijų normą ir ramiai lieknėju

Mitybos specialistai pabrėžia – kalorija nelygu kalorijai. Tie žmonės, kurie nustato kalorijų normą ir, pavyzdžiui, per dieną suvalgo picą ir šokoladą, kur kas labiau rizikuoja persivalgyti prispaudus alkio atakai nei tie, kurie gilinasi į tai, ką valgo, ir protingai subalansuoja per dieną suvartojamų angliavandenių, baltymų ir riebalų kiekį. Maža to, daug tyrimų parodo, kad greitasis maistas dėl jame naudojamų ingredientų kelia priklausomybę, todėl jam prioriteto jokiu būdu teikti negalima.

Valerijos Stonytės nuotr.

Valerijos Stonytės nuotr.


Mitas Nr. 5 Angliavandeniai – blogis

Yra sukurta begalės dietų, kurių pagrindas – angliavandenių atsisakymas. Ir dėl to įsivyravo mitas, kad angliavandeniai – didelis blogis, kurį būtina išbraukti iš gyvenimo, į padanges iškeliant sportininkų taip garbinamus baltymus. Netiesa! Žmogui reikia visų maisto medžiagų, ir vienos jų nėra blogesnės už kitas. Be abejo, su angliavandeniais reikia elgtis protingai – jų verta daugiau vartoti pirmoje dienos pusėje, antra – būtina skaityti produktų etiketes ir vengti vadinamųjų perdirbtų angliavandenių ar tų, kurie gaunami iš cukraus ir nesuteikia organizmui jokios naudos. Galiausiai, daugiau angliavandenių gali drąsiai suvartoti žmonės, kurie sportuoja, ir kiek mažiau – tie, kurie dirba sėdimą darbą ir mažai juda. Bet išbraukti angliavandenių iš dienos mitybos plano nevalia.

Comments


Naujausi įrašai

bottom of page