Erkių sezonas beveik niekada nesibaigia.
Laidoje #AlfoŠuoAlfas kartu su „DR.VET“ klinikos veterinarijos gydytoja Egle Meškelyte – Kazlauske papasakojo, kaip reikėtų apsaugoti savo mylimus augintinius nuo juos puolančių erkių.
Kaip elgtis, jeigu šuniui įsisiurbė erkė? Kokios priemonės yra tinkamiausios ir veiksmingiausios apsaugoti augintinius nuo šių parazitų? Kuo skiriasi erkių sukeliamos ligos šunims, nuo tų, kuriomis gali susirgti žmonės?
Kada erkių sezonas yra pats baisiausias?
Erkės yra gyvos nuolat, todėl jų reikėtų saugotis visus metus. Ypač, turint galvoje, kad mes
gyvename Lietuvoje ir tas mūsų sezoniškumas yra netolygus. Žinoma, pavasarį, vasarą ir rudenį yra pats pikas, kai erkės siurbiasi ir sukelia ligas, bet tikrai pasitaiko atvejų ir žiemos metu. Jei saugotės nuo erkių, bet matote, kad lauke yra -20 °C, storas sniego sluoksnis – tokiu atveju, apsaugas galite nukelti vėlesniam laikui. Kai pamatysite atsirandančius žolės plotelius ar pliusinę temperatūrą, tuomet vėl reikėtų pradėti naudoti apsaugas nuo erkių.
Jūsų nuomone, kada ir kokius preparatus geriausia naudoti nuo erkių?
Antkakliai, lašai, tabletės yra tikrai geri būdai apsisaugoti nuo erkinių ligų, tiesiog reikėtų
atsižvelgti į patį gyvūną, pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju prieš pradedant jas naudoti. Lašai kartais gali sukelti alergines reakcijas, jie sutepa ir suriebaluoja kailį, negalima tos vietos, kurią užlašinote, glostyti, tai gali būti aktualu turintiems mažus vaikus. Lašiukų poveikis silpnėja, kai gyvūnas yra maudomas su šampūnu, patenka po lietumi ar maudosi tvenkinyje. Apie tai reikėtų pagalvoti ir galbūt rinktis kitą priemonę. Taip pat svarbu pagalvoti tiems, kurie turi ir kitų gyvūnų namuose, kad tokį preparatą nulaižius, gali kilti sveikatos problemų, ypatingai katėms.
Kalbant apie antkaklius, tai yra gera priemonė, svarbiausia, kad jis būtų ne augalinės kilmės, svarbu pasidomėti tuo arba įsigyti veterinarijos klinikoje. Augalinės kilmės antkakliai gali šiek tiek atbaidyti erkes, nes jie turi tam tikrą kvapą, bet nuo ligos neapsaugos. Lietuvoje mes neturime didelio apsaugų kiekio, kurios apsaugotų nuo ligų. Bet, jei pasirinkote būtent juos, jie veikia ilgą laiką. Antkakliai turėtų būti visiškai prigludę prie odos, turėti kontaktą su oda, nuolat prižiūrėkite, kad liestųsi ir jei reikia priveržkite, po juo turėtų tilpti tik pora pirštų.
Jeigu šuo turi storą ir ilgą kailį, prie jų odos sunkiai priglus tokia priemonė. Tokiu atveju reikėtų skusti kailį, bet manau, kad retas tai norėtų daryti. Taip pat svarbu paminėti, jog jei šuo turi jautrią odą, tiek lašiukai, tiek antkakliai gali sukelti visokių reakcijų. Ypatingai vasarą, kai šuo juda, prakaituoja, atsiranda šutimas, gali atsirasti žaizdelės.
Asmeniškai aš savo šuniui renkuosi tabletes. Jų yra ir mėnesio, ir trijų mėnesių veikimo. Tikrai
tikiu, kad atsiras ir ilgesnio veikimo priemonės ateityje. Tabletės tikrai ganėtinai gerai apsaugo nuo ligų, jas patogu suduoti ir jos yra skanios. Taip gali būti ramus, kad jos pateko į organizmą ir tikrai veikia tam tikrą laiką.
Jeigu erkė įkanda, kaip reikėtų ją ištraukti teisingai?
Sukamuoju būdu, nėra labai didelio skirtumo prieš ar pagal laikrodžio rodyklę. Sukite ir traukite
vienu metu, tik ne per staigiai, nes galite palikti galvutę. Bet ir tokiu atveju nereikėtų išsigąsti.
Padezinfekuokite tą vietą ir po kažkurio laiko ji pati iškris. Šiam procesui yra specialūs ir net kelių rūšių pincetai, skirti šunims. Su jais labai patogu užkabinti erkę, ją fiksuoti ir traukiant tikrai nebus jokių problemų.