Jeigu paklaustume, koks yra vienas skaniausių virtuvės kvapų, tai kepamo obuolių pyrago kvapą turbūt nesunkiai nukonkuruotų keptos vištos aromatas. Jis visada nokautuoja.
Puiku, kai apetitą žadinantį kvapą lydi ir puikus skonis. Kaip iškepti gardžiausią vištą pasaulyje?
Norint iškepti skanų viščiuką, pirmiausia reikia pasirinkti tinkamo dydžio ir svorio viščiuką, nes per didelį reikės kepti ilgai, jo suvalgysite jo mažai, o atvėsę likučiai nebus skanūs: viščiukas skanus, kol yra ką tik iškeptas. Geriausiai kepa 1,4–1,8 kg viščiukas su pilna krūtinėle ir storomis blauzdelėmis.
Geriausia kepti geriausia ne šaldytą, o šviežią viščiuką, nes šaldomas viščiukas išsausėja.
Viščiuką nuplaukite ir nusausinkite popieriniais rankšluostėliais, bet jokiu būdu netrinkite, antraip višta pasidengs popieriaus likučiais. Tiesiog švelniai tapšnokite.
Svarbu viščiuką kepti tinkamoje temperatūroje, kad nebūtų per aukšta. Rekomenduoju kepti 170 laipsnių temperatūroje su oro apipūtimo funkcija apie vieną valandą. Neturint garų orkaitės kepkite iš pradžių aukštesnėje (apie 200 °C) temperatūroje, po to sumažinkite iki 180 °C. Kepant dažnai laistykite susidariusiomis sultimis. Iškepusį viščiuką uždenkite ir palikite 15 min. „pailsėti“.
Jeigu nerimaujate, ar višta tikrai iškepusi, galite patikrinti mėsos termometru, jį reikėtų įsmeigti storiausiose vietoje, t. y. į krūtinėlę, termometrą pakreipus šiek tiek įstrižai. Iškepusios ir vos iš orkaitės ištrauktos vištos temperatūra šioje vietoje turi siekti 75°C. Jeigu termometro neturite, galite šiek tiek įpjauti vištos šlaunelę ties klubo sąnariu: susikaupęs vos rausvas skystis rodo, kad vištai reikėtų dar apie 10 minučių pabūti orkaitėje. Paukštis iškepęs, kai sultys skaidrios.
Kad viščiukas būtų sultingas, į marinatą galima įpilti aliejaus. Triukas, kurio dėka viščiukas išlieka sultingas yra toks: galima atkelti krūtinėlės odelę, įkišti du pirštus, padaryti kišenėles" ir į jas prikimšti sviesto su žolelių mišiniu. Sviestu prikimštą viščiuką kepti guldykite ant stuburo, krūtinėle į viršų: viršuje susidarys sulčių ir sviesto rezervuaras, kuris neleis viščiukui sausėti.
Norint papildomo skonio, į viščiuką galima įdėti česnako, citrinos, bet rekomenduoju visus tuos papildomus ingredientus susmulkinti, kad lengviau įsigertų jų aromatai. Trumpai tariant, nekiškite visos citrinos, o supjaustykite ją į keturias dalis, česnako skiltelę patraiškykite ir pan.
Jeigu viščiukas yra šviežias ir dar įdedate sviesto po oda, jo galite ir nemarinuoti. Jeigu marinuojate, tai darykite kambario temperatūroje vieną dvi valandas. marinatui rinkitės mėgstamus prieskonius.
Prieš dedant į orkaite, labai svarbu viščiuką iš išorės patepti sviestu ar aliejumi, kad jis tolygiai keptų ir nesviltų, gražiai skrustų.
Nepamirškite į skardą įdėti sviestinio popieriaus: taip sultys neprikeps, reikės mažiau šveisti skardą, be to, viščiukas keps tolygiau.
Visas stambesnes daržoves, kurias kepsite su viščiuku, galite dėti iškart į skardą, bet jeigu daržovės smulkesnės, jas sudėkite likus pusvalandžiui iki kepimo pabaigos, kad daržovės neperkeptų.
Mėgstate keptas bulves ar morkas, bet nepamirškite ir pastarnoko, kaliaropės, ridikėlių, vynuogių. Šias daržoves ir vaisius į skardą dėkite kepimo pabaigoje, o ne iškart su viščiuku. Arba kepkite šalia kitoje skardoje atskirai. Kai matysite, kad daržovės jau iškepė, jas iš orkaitės išimkite, uždengite folija ir palaukite, kol iškeps viščiukas.
Iškeptą viščiuką galite papildomai glazūruoti, pavyzdžiui, odelę aptepti terijakio, hoisin ar BBQ padažu. Aptepę kelioms minutėms dar pašaukite į orkaitę, kad viščiukas dar gražiau apskrustų. Tačiau svarbu derinti marinatą ir glazūrą. Jeigu, pavyzdžiui, marinuojate kmynais ir druska, tai iš išorės netepkite azijietišku padažu, nes gausite skonių kakofoniją. Jeigu marinuojate su laimu, citrinžole, kajeno pipirais, azijietiški padažai tiks. Derinkite vidų su išore, jie turi papildyti vienas kitą.
Sėkmės ir skanaus!