Net ir paprasčiausią patiekalą, kuriam, atrodo, nereikia jokių įgūdžių ir žinių, galima pakelti į visiškai naują kulinarinį lygį, jeigu žinote ir pritaikote vos kelis nesudėtingus kulinarinius triukus ar gudrybes. Alfas pataria, kaip išvirti labai skanią, kreminę, purią bulvių košę.
1. Bulvių košei gaminti tinka visos Lietuvoje auginamų bulvių rūšys, nes visos jos yra pakankamai krakmolingos. Mažiau krakmolo turi tik ankstyvosios vasarinės bulvės, tad gaminant iš jų patartina maišyti kelias bulvių rūšis.. Krakmolas svarbus, nes sugeria sviestą ir pieną /grietinėlę suteikdamas košei purią struktūrą.
2. Skaniausia bulvių košė pavyksta iš bulvių, virtų su lupena, nes bulvių odelė dar labiau sulaiko krakmolą. Tačiau su lupena karštas bulves labai sunku nulupti, tad jeigu neturite tiek kantrybės, virkite skustas, bet nepjaustytas, bet tuomet panašaus dydžio bulves ir būtinai pasūdytame vandenyje: tada druska pasiskirsto tolygiai. Beje, bulves dėkite į šaltą vandenį ir tada užvirkite.
3. Kai bulvės išverda, kuo greičiau jas nukoškite (galite dar ir nugarinti vandens likutį puodą su bulvėmis trumpam pastatydami ant ugnies) ir į jas įpilkite pašildyto pieno su jame ištirpusiu sviestu (stiklinė pieno ir du šaukštai sviesto). Jeigu norisi riebesnės, labiau kreminės košės, pieną keiskite grietinėle. O jeigu nevartojate gyvulinės kilmės produktų, į košę galite pilti avižų pieną ir skaninti ją alyvuogių aliejumi. Pieno į košę pilkite atsižvelgdami į tai, kokios skystumo košę mėgstate.
4. Sumaigykite bulves su grūstuve, bet šiukštu ne su mikseriu, nes mikseriu plakama košė taps panaši į klijus.
5. Bulvių košę tinka paskaninti nutarkuota citrinos žievele, žiupsneliu muskato riešuto, traiškytu česnaku ir tokiais pat prieskoniais, kokiais Alfas skanina ypatingąsias virtas bulves (žiūrėkite ČIA). Galima paskatinti ir kietuoju sūriu: baigdami grūsti bulvės, sūrio tiesiog įtarkuokite.
6. Jeigu norite įdomesnių skonių, bulves galite trinti su vienu trečdaliu virtų morkų, žirnelių, ar burokėlių: pasikeis ir bulvių košės spalva, ir skonis. Taip pat bulves galite maišyti/ virti kartu su saldžiais batatais, topinambais.
7. Yra dar vienas geras triukas, kuris suteikia ypatingo skonio. Bulvių lupenas pašlakstykite aliejumi ir paskrudinkite orkaitėje. Pieną sumaišykite su sviestu ir užvirkite, tada į šį pieno ir sviesto mišinį sudėkite skrudintas lupenas ir dar kiek pavirkite ant mažos ugnies. Nukoškite pieną su bulvių lupenomis. Sutrinkite virtas bulves ir į jas supilkite pieną. Viską išmaišykite ir, jeigu reikia, dar pagardinkite druska bei pipirais. Atminkite: labai svarbu, kad bulvės, kurių lupenas naudosite šiam triukui, būtų ne senesnės nei 3 mėnesių. Senų bulvių lupenos košę sugadins.
8. Bulvių košę skanu užkepti orkaitėje. Skardą išklokite kepimo popieriumi ir ledų kaušeliu arba paprastu šaukštu formuokite bulvių košės rutuliukus. Apipurkškite juos alyvuogių aliejumi ir šaukite į orkaitę, kol gražiai apskrus.
9. Jeigu cepelinai skanūs (ar net skanesni) ir kitą dieną, tai bulvių košė sulig kiekviena valanda tampa vis neskanesnė. Todėl gaminkite ją prieš pat patiekiant ir tik tiek, kiek iškart ir suvalgysite.
Sėkmės ir skanaus!