receptai Receptai

Su kuo derinti prašmatnų vyną? Patarimai iš išskirtinės „Gaja“ vakarienės

Arūnas Starkus, vmgonline.lt, 2017-03-20, 18:30


Prabangaus vyno derinimas su maistu – nepaprastas reikalas. Tenka ne tik ieškoti tinkamų skonio dermių, bet ir neleisti maistui užgožti vyno. Kad ši procedūra prilygsta įspūdžių kupinai alchemijai, įsitikinome ir patys viešėdami šventinėje „Gaja“ vyno vakarienėje „Dine“ restorane Vilniuje, į kurią sukvietė „Vyno klubas“.

Renginio dalyviai (iš kairės į dešinę): „Dine“ virtuvės šefas ir vakaro someljė Arminas Darasevičius, „Gaja“ vyninės atstovė Sara Kabrelė ir „Vyno klubo“ atstovas Andrius Pagojus. „Vyno klubo“ nuotr.

DRAUGAUTI, O NE KOVOTI
Renginyje viešėjo ir apie vyną pasakojo „Gaja“ vyninės atstovė Sara Kabrelė, o maistu rūpinosi šefas ir vakaro someljė – pats restorano savininkas Arminas Darasevičius. Paklaustas apie tai, kaip derinti tikrai prašmatnius rūšinius vynus su maistu ir į ką tokiais atvejais atsižvelgti, A. Darasevičius tikino, kad svarbiausia taisyklė yra papildymas:

„Nei vynas, nei maistas negali vienas kito užgožti. Skoniai privalo vienas kitą papildyti, susijungę net sukurti naują pojūtį. Tad žinant, kokiam vynui dedikuojama vakarienė, galima „konstruoti“ patiekalus. Prašmatnesni vynai dažnai yra galingesni, intensyvesnio skonio ir kvapo, gerokai tauresni, todėl ir maistas privalo nenusileisti. Reikia rinktis intensyvesnius ingredientus.“

„Vyno klubo“ nuotr.

TIK IŠSKIRTINIAI VYNAI
Andželo Gaja kadaise svariai prisidėjo prie to, kad Pjemontas ir tuo pačiu Italija pakiltų į pasaulio vyno olimpą. Tačiau šiandien jis su savo dukromis valdo ir du puikius vynuogynus Toskanoje. Todėl „Gaja“ vyno renginiai visada yra apie du geriausius Italijos vyno regionus: Pjemontą ir Toskaną.

„Gaja“ vyninės vynų sąraše nėra nė vieno „paprasto“ vyno. Ir baltieji, ir raudonieji brandinami ąžuolo statinėse, daromi iš rinktinių uogų, todėl yra koncentruoti, gana intensyvūs ir svarūs. Visos šios savybės sukelia šiek tiek nepatogumo ruošiant vakarienę, nes šefas negali atsipalaiduoti, patiekti ką nors kasdieniško. Kita vertus, vyndarių vakarienėse niekas nesitiki, kad maistas užgoš vyną. Todėl virtuvei tenka suderinti prabangą ir kuklumą.

„Vyno klubo“ nuotr.

Jūros gėrybių užkandis
Snieginis krabas su „brioch“ duonele, olandišku padažu, laiškiniais česnakais ir upėtakio ikrais buvo pateiktas su dviem jaunais, prašmatniais baltaisiais vynais.

„Ca’ Marcanda Vistamare Toscana IGT 2015“ – gaivus, jaunatviškas vynas iš Toskanos (butelio kaina – 47 Eur). Daugelis vakaro svečių gyrė šį derinį. Matyt, kaltas buvo pats vynas: kvapnus, gana svarus ir vaisiškas vienu metu. Su patiekalu varžėsi dėl dėmesio kaip lygus su lygiu.

„Gaja Rossj – Bass Langhe 2015“ – ąžuole brandintas „Chardonnay“ iš Pjemonto (butelio kaina – 76 Eur). Skoniai sėkmingai suderėjo, susiliejo, ištirpo vienas kitame. Mažiau kvapnus vynas gal liko šešėlyje, tačiau būdamas šiek tiek gaivesnis, geriau susitvarkė ir su padažu, ir su ikrais.

„Vyno klubo“ nuotr.

Mėsos užkandis
Rūkytas jautienos nugarinės roastbeef su lengvai marinuotomis daržovėmis ir bruknių padažu buvo patiektas su jaunu raudonuoju vynu.

„Ca’ Marcanda Magari Bolgheri 2014“ – taurus „Merlot“, „Cabernet Sauvignon“, „Cabernet Franc“ mišinys: vaisiškas ir struktūriškas vienu metu (butelio kaina – 57 Eur). Vynas dar labai jaunas, energingas, truputį taniniškas, todėl mėsai į pagalbą sėkmingai suskubo „nori“ lapų, į kuriuos nugarinė buvo suvyniota, žoliškas aromatas, nes „Cabernet Franc“ pats kvepia dūmu ir paprika. O bruknių padažas atsvėrė „Merlot“ vaisiškumą. Beje, su jaunu ir galingu vynu, kuris patiekiamas vakarienės pradžioje, ir kitais atvejais neretai patiekiamos salotos ar net sriuba.

„Vyno klubo“ nuotr.

Pagrindinis patiekalas
Ėriuko rumpsteak Velingtonas su kreivabudėmis, Serano kumpiu, ožkos sūriu, burokėliais ir Porto vyno padažu buvo patiektas su subrendusiais raudonaisiais iš Pjemonto ir Toskanos.

„Pieve Santa Restituta Sugarille Brunello di Montalchino 2004“ – Toskanos garbė ir pasididžiavimas, jau įgaunantis miško paklotės, džiovintų slyvų natų su švelniais, velvetiniais taninais (butelio kaina – 189 Eur). Patiekalas ir vynas – panašaus stoto, todėl puikiai dera, eina koja kojon. Vyno taninų tekstūra atliepia ėriuko mėsos glotnumą. Porto padažas – tarsi sudedamoji vyno dalis.

„Gaja Conteisa Langhe 1999“ – La Morra kaimelyje esančio vynuogyno Cerequio vynas pasižymi ypatingu subrendusio Barolo aromatingumu, kuriame persipina trumai, rožių žiedlapiai ir erškėtrožių uogienė (butelio kaina – 281 Eur). Taninai vis dar galingi. Vynas stipresnis už patiekalą, galingesnis, todėl neverta nė kovoti – tiesiog pasigardžiuokite. Galbūt jį geriausia būtų gerti užkandant vaisių duonele ar trupintu parmezanu.

Desertas (be vyno)
Putojančio vyno, aviečių ir migdolų desertas su moliūgų sniegu ir šaltalankių tyre.

„Vyno klubo“ nuotr.

Šventinės vakarienės „Dine“ kaina – 60 Eur asmeniui.

Daugiau apie vyną ir maisto derinimą skaitykite ČIA.

Apie restoraną „Dine“ rašėme ČIA.

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.


KOMENTARAI:


IŠBANDYKITE: