top of page

Šampano istorija: pasivaikščiokime brangiausia pasaulyje gatve

Visos istorijos prasideda nuo pirmo sakinio ar pirmų ištartų žodžių. Kartais toms istorijoms pavyksta užaugti ir iš jų kūrėjo galvos iškeliauti po visą pasaulį.


VMGonline.lt nuotr.

Tad nenuostabu, kad būtent taip prasidėjo Moët istorija – nuo vieno įrašo, kurį XVIII a. viduryje savo knygoje paliko Claude’as Moët. 1743 metais kovo 10 dieną įamžintas sandoris laikomas milžiniško verslo sukūrimo pamatiniu akmeniu. Beje, vyndarys savo knygą pavyzdingai rašė dar 20 metų ir dabar ją galite pamatyti lankydamiesi Epernės (Epernay) mieste, Šampanėje.


Pasivaikščioti brangiausia pasaulyje gatve

Šampano aveniu Epernės mieste vadinama brangiausia pasaulyje gatve, nes joje įsikūrę keli žymiausi šampano gamintojai. Po ja esančiuose rūsiuose saugomi milijonai šampano butelių, kurie sudėlioti šimtus kilometrų besitęsiančiuose tuneliuose.

Moët šeima pirmoji įsikūrė Šampano aveniu, kai Claude‘o Moët anūkas Jean-Remy nusprendė palikti savo rezidenciją mieste ir 1793 metais persikelti arčiau savo vyninės, senelio įkurtos dar 1720 metais. Jo vieno karaliavimas tęsėsi beveik 30 metų, nes kiti vyno pardavėjai pradėjo kurtis Šampano aveniu tik nuo 1820 metų.


Nuo pat pradžių Moët namai buvo susiję ne tik su dabar visame pasaulyje žinomos šeimos vardo istorija, bet ir su Prancūzijos istorija. Šiuo keliu Prancūzijos revoliucijos metu keliavo karalius Liudvikas XVI, po kelerių metų – Napoleono žmona Žozefina, vykusi aplankyti gydančių versmių Plombières-les-Bains. O ir pats imperatorius Napoleonas apsistojo Moët namuose prieš iškeliaudamas į mūšius Lenkijoje ir Rusijoje – sakoma, kad imperatorius norėjo ne tik pailsėti, bet ir pasidžiaugti keliais lašais šampano bei begaliniu Jean-Remy Moët svetingumu.

Prancūzijos imperatoriaus garbei pavadinta ir viena iš šampanų namų alėjų, esančių po žeme. Imperatoriškoji galerija savo vardą gavo dėl to, kad buvo užsukęs pats Napoleonas. Beje, jam ši šeima oficialiai šampaną į rūmus tiekė nuo 1801 metų.

Moët sukurtų namų aplinka įkvėpė ir kūrėjus. Pasakojama, kad čia viešintį kompozitorių Ričardą Vagnerį aplankė mūzos ir jis po to sukūrė operą „Tristanas ir Izolda“.

Iš viso skaičiuojama, kad po žeme yra Moët priklausantis 28 km vyno rūsių labirintas, sudarytas iš trijų aukštų – priklausomai nuo to, kur esate, gylis svyruoja nuo 10 iki 30 metrų. Kaip jau buvo minėta, šie namai buvo pirmieji dabartinėje Šampano aveniu. Taigi, istoriškai jie yra vieni svarbiausių Šampanės regione, nes dalis rūsių įrengti dar XVIII amžiuje.

Kompanijos pavadinimo pokyčiai

Jean-Remy Moët buvo žmogus, žengęs strateginį žingsnį, formuojant kompanijos veidą – jis ryžosi atsisakyti įprastų vynų ir koncentruotis tik į šampaną. Žinoma, tam jį paskatino ir prancūzų elito poreikiai. Priėmęs tokį sprendimą, jis suprato, kad norint įgyvendinti strategiją ir koncentruotis tik į išskirtinės kokybės putojantį vyną, reikia turėti daugiau žemės. Taigi, nuo 1801 metų jis pradėjo supirkti svarbiausius vynuogynus regione. Iš viso supirko daugiau nei 200 ha geriausių vynuogynų, tarp kurių ir klasifikuojami Grand Crus arba Premiers Crus. Kitaip tariant, vynuogynai, kuriuose auga geriausios vynuogės Šampanės regione. Tokie toliaregiški sprendimai padėjo stiprius pamatus kompanijos plėtrai.

Jean-Remy Moët veiklą tęsė jo sūnus ir žentas. Beje, kompanijos pavadinimas ir išsiplėtė į šeimą įsiliejus Jeano Remy Moët žentui Pierre’ui Gabrieliui Chandonui.

Grand vintage šampanai

2018 metų rudenį kompanija pristatė 2012 metų „Grand Vintage“ šampaną. Pirmą kartą „Grand Vintage“ buvo sukurtas dar 1842 metais, siekiant įtikti britų ir amerikiečių vynų žinovams, troškusiems brandesnių vynų.

Šio tipo šampanas išimtinai kuriamas chef de cave – jis turi visišką laisvę ir fantaziją iš atsirinktų geriausių tų metų vynų. Kaip vynas bus sumaišomas, priklauso nuo individualaus chef de cave skonio ir emocinio vertinimo. Šiuo metu kompanijos chef de cave – Benoit Gouez. Pasak jo, vintage šampanai – kaip ta vyšnia ant torto.

„Kiekvienas prekės ženklas turi rasti savo būdą prieiti prie vartotojo. Tam reikia mažiau filosofuoti ir galvoti konkrečiai apie tai, kas gali padaryti jūsų ženklą patraukliu“, – apie savo strategiją sako Benoit Gouez.

2012 metų „Grand Vintage“ – tik 74-tos laidos vintažinis šampanas per daugiau nei 170 metų nuo pirmojo šampano sukūrimo. Visi jie yra saugomi istoriniuose rūsiuose Šampanėje.

Naujausi įrašai

bottom of page