naujienos Naujienos

Draugiškų kavinių iniciatyva išaugo į istorijomis apipintą žemėlapį

Ugnė Jonaitytė, Elijaus Kniežausko nuotr., 2018-06-18, 15:00


Atviras miestas, kuriame kiekvienas gali jaustis savimi ir atrasti vietas, kuriose būti gera. Tokią viziją puoselėja kino režisierius ir projekto „Friendly City“ iniciatorius Romas Zabarauskas. Prieš 6-erius metus kilusi idėja skatinti LGBT+ bendruomenės matomumą šiandien išsiplėtė į kur kas platesnio masto projektą, o naujas sezonas pažadėjo dar didesnį draugiškumo visuomenėje skatinimą.

Nesate apie šį projektą girdėję anksčiau? Trumpai pristatysime. „Friendly City“ idėja atsirado iš iniciatyvos „LGBT Friendly Vilnius“ – prie jos jungėsi seksualines mažumas palaikantys sostinės kavinės, restoranai, barai bei klubai, o šios vietos buvo pažymėtos specialiame žemėlapyje. Netrukus buvo nutarta projektą išplėsti ir įtraukti daugiau draugiškų vietų, į kurias be kliūčių gali patekti neįgalieji, kur laukiami lankytojai su šunimis, yra vaikams skirtų erdvių, galima rasti vegetariško ir veganiško maisto. Tokios vietos ne tik nugulė į žemėlapį, bet ir savo duris papuošė specialiais lipdukais.

Igno Nefo nuotr.

„Žmonės su negalia rečiau lankosi kavinėse, nes iš anksto bijo, kad negalės į jas patekti.  Dar blogiau, kad turime daug absurdiškų situacijų – pavyzdžiui, tualetas pilnai pritaikytas neįgaliam asmeniui, bet įėjimas į kavinę – ne. Užburtas ratas, kurį ir bandome sustabdyti”, – pasakoja R. Zabarauskas.

Pašnekovas vardija ir kitus pavyzdžius – daug kavinių turi veganiškų patiekalų, tačiau jie nepažymėti. Išsprendus šią problemą, pasak R. Zabarausko, džiaugtųsi ne tik veganai, bet ir verslininkai: vieni galėtų lengviau rasti veganišką maistą siūlančias vietas ir konkrečius patiekalus, kiti – sulaukti daugiau klientų.

„Draugiškumą LGBT+ bendruomenei pamatuoti sunkiau. Tačiau vien žinojimas, kad kavinės ar baro savininkai palaiko lygiateisiškumo siekį, LGBT+ asmenims gali būti svarbus. Diskusijos metu išgirdau homoseksualaus paauglio padėką už mūsų žemėlapį, kuris jam suteikia saugumo jausmą“, – apie projekto svarbą kalba R. Zabarauskas.

Elijaus Kniežausko nuotr.

Kiekviena vieta, prisijungianti prie „Friendly City“ projekto, moka 100 eurų metinį narystės mokestį. „Projektas parodo, kad įvairovės principas – ne alternatyva, o ateitis. Ir būtent tokios gražios ateities vardu poziciją išreiškia prie mūsų iniciatyvos prisijungiantys verslininkai. Be abejo, „Friendly City“ nariams tai yra reklama. Žemėlapis jau pamiltas tiek turistų, tiek skirtingus poreikius turinčių miestiečių. Kartu, tikiuosi, kad mūsų projektas priverčia susimąstyti apie tai, kaip pritaikyti savo verslą kuo daugiau skirtingų žmonių”, – viliasi R. Zabarauskas.

Kad palaikymo netrūksta, o norinčių prisijungti narystės mokestis neatbaido, įrodo ir skaičiai: šiandien projektas vystomas ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, jame dalyvauja 65 vietos (47 Vilniuje ir 18 Kaune), iš kurių – 32 restoranai, kavinės bei 19 barų ir naktinių klubų. Šios draugiškos vietos pažymėtos specialiuose žemėlapiuose. Tokių Vilniuje ir Kaune platinamų žemėlapių skaičiuojama net 20 tūkstančių.

Pagrindinė šių metų naujiena – „Friendly Stories“ leidinys. Jame telpa 10 jaudinančių istorijų, pavyzdžiui, homoseksualaus kario arba veganės mamos pasakojimai. Leidinį galima nemokamai paskaityti bet kurioje „Friendly City“ narių vietoje Vilniuje arba Kaune. R. Zabarauskas tikisi, kad ateityje šis projektas plėsis – ne tik į kitus Lietuvos miestus, bet ir užsienį.

Vilniaus ir Kauno žemėlapius ir visa informaciją galite rasti projekto portale Friendlycity.info

„Facebook“ paskyra ČIA.


KOMENTARAI:


IŠBANDYKITE: