top of page

„Morning Glory“: kavinė iš Londono ir Berlyno

Norintys, kad į juos kreiptųsi pravardėmis, Ronis ir Šernas nėra linkę savęs vadinti naujai įsikūrusios kavinės savininkais. Jiems kur kas mielesnis apibūdinimas – šeimininkai. Jie čia dirba, sveikina klientus, sėdi prie pačių suprojektuoto stalo, kartoja šūkį, parašytą ant laukųjų durų: „If it looks open, it probably is“*, ir sako, kad tokios vietos Vilniui tiesiog trūko. Jūsų dėmesiui – svarbiausios kavinės „Morning Glory“ istorijos detalės.

Sugrįžę iš dviejų Europos sostinių: Ronis gyveno Berlyne, o Šernas – Londone. Ten pamėgę nepriklausomas kavines ir grįžę į Lietuvą vaikinai vieną jų ir nusprendė atidaryti. Šernas: „Paryčiais eidami iš vakarėlio neradome vietos, kur galėtume suvalgyti skanų sumuštinį.“

_MG_0359

Kavos meniu (Linos Jakubauskaitės nuotr.)


Stoties ir stotelės kaimynystė: kavinės idėja buvo realizuota Pylimo gatvės 54-uoju numeriu pažymėtame name. Netoli stoties ir beveik priešais Rūdninkų stotelę. Vaikinai tiki, kad paskutiniais metais stoties rajonas atsigauna ir tampa traukos centru. Ronis: „Manau, kad tai – neeilinė vieta, kuri daro įtaką kitų neeilinių vietų atsiradimui. Būdami čia, mes tuo pačiu ir rizikuojame, ir turime pranašumą, bet abiem atvejais norime pradžiuginti žmones.“

Šlovingas pavadinimas: esti daug dalykų, siejamų su „Morning Glory“ terminu: filmas apie naujienų tarnybos gyvenimą su Harisonu Fordu, vijoklinių šeimos augalų gentis. Ronis tikina, kad tai nėra susiję: „Tu tiesiog jauti, kad pavadinimas tinka. Buvo ir daug kitų pavadinimų. Keitėme jį kasdien, bet likome prie šio. Mamoms sakome lietuvišką variantą – „Ryto šlovė“, ir joms tai yra gražu.“

Dvasia ir vizija: kavinė dar tik pradeda auginti savo dvasią, bet šeimininkai sako ir dabar jaučiantys paliktus Londoną ir Berlyną. Ronis: „Čia viskas gimsta natūraliai. Visi įpratę iki galo žinoti, ką jie daro, bet mes neturime vizijos. Na, lyg ir turime, bet tai – kaip inkubatorius. Mes darome tai, ką norime daryti, ir darome tai, apie ką svajojame.“

_MG_0333

(Linos Jakubauskaitės nuotr.)


Žygis į turgų: šviežumas yra šios kavinės prioritetas, todėl produktai gaminamiems užkandžiams yra perkami ryte „Halės“ turgavietėje. Vaikinai jau žino, kokius produktus iš ko geriausia pirkti. Ronis: „Mėgstame kalbėti su prekeiviais. Ieškome, deriname. Turime savo vaisių ir daržovių taškus. Duoną perkame iš kepyklėlės, bet ateityje žadame kepti patys.“

Gurkšnojimas: kavą vaikinai atsiveža iš kitų nepriklausomų užsienio kavinių, kurios pačios skrudina kavos pupeles. Šiuo metu siūloma londonietiška „Vagabond“ kava. Kavos bare ruošiamos tradicinės kavos: espresso, long black, flat white, cappuccino, latte. Vaikams siūlomos šviežiai spaustos sultys ir šveicariška kakava. Plikomos amerikiečių kompanijos „Harney & Sons“ arbatos: cinamono, imbiero, šokolado ir mėtų, aviečių, ramunėlių, japoniška sencha. Per šį trumpą laiką Lukui dažniausiai teko ruošti cinamonu dvelkiančią arbatą. Ronis: „Tai nebus tik kavos baras, turėsime ir alkoholio, bet jis bus susijęs su kava: bus kavos skonio alaus, kokteilių su kava, savaitgalio rytais neišsiversime be mimozos.“

_MG_0501

Įkūrėjai. Kairėje Ronis, dešinėje Šernas (Linos Jakubauskaitės nuotr.)


Kramsnojimas: pagal nuolatos atnaujinamą Šerno močiutės receptą yra kepamas obuolių pyragas, tepami į vaikystės namus sugrąžinantys sumuštiniai, parduodamos bandelės. Pusryčiams ateityje bus siūlomos ir kelios sveikų dribsnių rūšys. Sumuštinių meistras Karolis: „Sumuštinių receptų yra šimtai ir tūkstančiai, bet šiame sumuštinių bare svarbiausia – kūryba ir improvizacija. Maisto pramonės skoniu jau nebenustebinsi ir niekur nebus skaniau nei namie, kai valgai ką nors ką tik pagaminto. Bet „Morning Glory“ yra arčiausiai to, kas yra vadinama namų maistu. Pagaminta čia ir dabar.“

_MG_0362

Uogienės (Linos Jakubauskaitės nuotr.)


Interjero sprendimai: viskas, kas yra matoma ir prie ko yra sėdima, sugalvota šeimininkų, suvirinta draugų, dekoruota pažįstamų menininkų. Ronis: „Aš buvau dizaineris ir galvojau, ką daryti, o Šernas buvo amatininkas ir žinojo, kaip daryti. Jis niekaip nesuprato, kam reikalinga ta lentyna augalams virš baro, kol pamatė, kaip tai atrodo realybėje.“ Galinę kavinės sieną puošia Ronio polaroidinių nuotraukų projektas „Ryto šlovė“ (Naujųjų metų rytą).

_MG_0335

Interjeras (Linos Jakubauskaitės nuotr.)


Internetinė raštvedyba: „Morning Glory“ savo „Facebook“ puslapyje naudoja norvegų, vokiečių, prancūzų, lenkų, graikų ir vengrų kalbų rašmenis. Puslapį administruojantis Ronis teigia: „Telefono klaviatūra neturėjo „ų“ ir, kai rašiau pirmąjį įrašą, panaudojau „ū“. Pagalvojau, kodėl gi ne. Viskas prasidėjo nuo vienos klaidos ir dabar tai yra daroma tyčia. Juk tai atkreipia dėmesį?“ Šernas papildo draugą: „Nesame beraščiai. Tai nutiko dėl Apple.“

* Iš anglų kalbos: „Jeigu atrodo atidaryta, greičiausiai, taip ir yra.“

Kavinė „Morning Glory“ Pylimo g. 54 , Vilnius Darbo laikas: I–VII 7:30–21 val. „Morning Glory“ socialiniame tinkle „Facebook“.


Naujausi įrašai

bottom of page