naujienos Naujienos

Kurios įmonės dar ruošiasi naudoti laisvėje augintų vištų kiaušinius, o kurios delsia?

VMGonline.lt, 2018-06-05, 19:00


Dažnas kavinės ar restorano svečias, ko gero, nežino, iš kokių kiaušinių paruoštas jo lėkštėje esantis omletas, Benedikto kiaušinis ar kitas patiekalas. Galbūt įmanoma tai sužinoti? VMGonline.lt nusprendė pasidomėti.

Gyvūnų teises ginanti nevyriausybinė organizacija „Tušti narvai“ vykdo iniciatyvą „Kiaušinių kaina“, kuria siekia iki nustatyto laikotarpio įmones raginti atsisakyti naudoti narvuose užaugintų vištų kiaušinius. Pasidomėjome ir sužinojome, kurios įmonės prisijungė ir pasižadėjo iki nustatyto termino (vieni iki 2025-ųjų, kiti pokyčius žada greičiau) atsisakyti naudoti narvuose užaugintų vištų kiaušinius, o kurios dar delsia.

Organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabriele Vaitkevičiūtė. Asmeninio albumo nuotr.

Organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabriele Vaitkevičiūtė VMGonline.lt komentavo, kad perėjimas prie laisvėje augintų vištų kiaušinių vienoms įmonėms paprastesnis, kitoms, atvirkščiai, sudėtingesnis. Tai priklauso nuo įmonės dydžio. Jos teigimu, didžiosioms įmonėms kaip „Amber Food“ ar „Delano“ reikia didesnių kiekių kiaušinių, todėl pokyčius įgyvendinti užtrunka ilgiau. Dalis mažesniųjų įmonių bijo kainų pokyčio, kita jų dalis pokyčių nesiima iš principo. Nevyriausybinės organizacijos vadovė VMGonline.lt pasakojo, kad organizacija bendrauja su įmonėmis, dalijasi tiekėjų sąrašais, jei pageidauja – padeda rasti tiekėjus. Tai organizacija „Tušti narvai“ gali padaryti, nes seka ir akylai stebi kiaušinių rinkai įtaką turinčius žaidėjus.

Kiausiniukaina.lt puslapio viršuje pateikiamos atsisakiusios ir to dar nepadariusios įmonės.

Kadangi vien tik Vilniuje yra apie 500 viešojo maitinimo įstaigų, o Kaune jų skaičius panašus, todėl organizacija neturi pajėgumų stebėti jų visų ir informuoti, kur ir kokios įmonės naudoja laimingų vištų kiaušinius. Tad jų dėmesys labiausiai sutelkiamas į stambiausius rinkos dalyvius.

Paklausta, kaip pereinamajam laikotarpiui pasibaigus įmonės bus kontroliuojamos, ji atsakė, kad kol kas dar anksti kalbėti apie kontrolės įrankius ir būdus, mat daugelis įsipareigojusių įmonių dar tik ruošiasi pokyčiams. Kol kas, anot organizacijos vadovės, periodiškai vykdomi susitikimai, per kuriuos aiškinamasi, kaip verslams sekasi siekti užsibrėžto tikslo. Tačiau ji patikino, kad nustatyti, ar kiaušiniai yra laisvų vištų ar ne galima specialiu ir nebrangiu infraraudonųjų spindulių aparatu. Jei višta buvo auginta narve, tuomet ant jos kiaušinio yra matomi dryžiai.

Vienas būdų, kurių imasi organizacija – peticijos. Vadovė sakė, kad iki šiol jų buvo 7. Didžioji dalis peticijų buvo nukreipta į pokyčius viešbučių meniu. „Ilgiausia kampanija buvo dėl „Rimi“, užtrukusi apie 4,5 mėn. Didžioji dalis verslų bendrauja normaliai, turi savo poziciją. Iš tikrųjų, kol kas nebuvo tokios įmonės, kuri po to, kai paleidome peticiją ar protestavome, nebūtų įsipareigojusi ateityje pereiti prie laisvėje augintų vištų kiaušinių naudojimo“, – pasakojo G. Vaitkevičiūtė.

VMGonline.lt primena, kad gyvūnų teisių gynėjai, piktindamiesi mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ atsisakymu neprekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais, Kaune bei Vilniuje praėjųsių metų rugpjūtį buvo surengę protestus. Po keleto mėnesių, gruodį, įmonė paskelbė, kad iki 2025-ųjų tinklo parduotuvėse Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje nebebus prekiaujama narvuose augintų vištų kiaušiniais.

Pašnekovė atskleidė, kad peticijos yra veiksmingas būdas, turintis rezonansinį poveikį: „Galbūt parašysime peticiją tik prieš vieną įmonę, tačiau vėliau dešimtis verslų be jokios peticijos atsisakys narvuose augintų vištų kiaušinių. Praėjus mėnesiui po „Rimi“ apsisprendimo, įsipareigojo „Maxima“, po jos – „Norfa“, – atskleidė pašnekovė.

Visą įmonių sarašą galima rasti organizacijos sukurtoje internetinėje svetainėje www.kiausiniukaina.lt.


KOMENTARAI:

  • Ramunė : 2018 06 07 - 03:50

    Taip, gvūnų gerovė yra labai svarbu. Bet šantažo priemonės ir prievartavimo priemonės, kurių griebiasi “Tušti narvai” yra bylos verta situacija. Ši organizacija daro gėdą viso pasaulio kovojančių už gyvūnų teises ir veganų bendruomenėms.

  • Vaidotas : 2018 06 06 - 16:03

    Kaip įdomu! Tokios organizacijos atgaivina viltį, kad teigiami pokyčiai įmanomi. Nes politikai, deja, nuteikia pesimistiškai.

  • Marija : 2018 06 06 - 13:53

    Liuks straipsnis.


IŠBANDYKITE: