naujienos Naujienos

Kodėl vyno nereikia kasti po žeme?

Jūratė Sprindžiūnaitė, 2015-11-09, 14:00


Trumpa akmens istorija. Ateina į vyno parduotuvę vyriškis, po pažastimi pasikišęs akmenį. Nemeluoju. Padeda ant prekystalio (tą akimirką apsidžiaugiu, kad jis ne stiklinis). Pasirodo , tai – dėžė vynui!

Kokiam? Ir kodėl iš akmens? Vyriškis paaiškina, kad krikštasūniui, kurį tuoj tuoj krikštys, jis nori padovanoti vyno, kurį įsakys išgerti tik suėjus pilnametystei. Kad kam nors anksčiau nekiltų pagundos, vyną užkas, o kad jis po žeme būtų saugus, paguldys į iš akmens išskobtą dėžę. Pasirodo, Lietuvoje tokia mada. Tiesą sakant, į mano aplinką ji dar neatėjo. Žinau, kad ir neateis, nes mano aplinka žino, kas užsiima tokių „madų“ prevencija.

Vyriškis su akmeniu tęsia: „Padėkite man išrinkti vyno už kokius 30, na gerai, 40 litų (tuomet dar turėjome nacionalinę valiutą). Būtinai raudonojo. Ir dar reikia, kad etiketėje būtų užrašyti 2011-ieji, nes tais metais gimęs krikštasūnis.“ Tuomet ir pagalvoju: tas akmens kavalkas kainavo brangiau, nei klientas nori išleisti vynui, kuris bus geriams tik 2028 metais!

„Tokio vyno, kuris būtų vertas jūsų akmens, mes neturime“, – pranešu. Bet mes dar kokią valandą kalbame apie tai, kodėl pigaus vyno neverta laikyti 20 metų, ar tikrai brangus vynas vertas savo kainos ir kodėl vyno nereikia užkasti po žeme.

2015-ieji   –fantastiški, puikios kokybės vyno metai

2015-ieji DIDINGO VYNO METAI

Šį kelerių metų senumo nuotykį prisiminiau skaitydama 2015 metų vyno derliaus ataskaitas iš įvairių regionų. Nuostabūs, fantastiški, puikios kokybės metai Šampanėje, Riochoje, Burgundijoje. Bordo kol kas atsargiau renka epitetus derliui apibūdinti, bet tiki, kad jie bus didingi.

Laimingi gimę ar susituokę 2015-aisiais. Po keletos ar keliolikos metų minėdami jubiliejus jie garantuotai galės mėgautis įdomiu, kokybišku vynu. Kolekciją verta pradėti kaupti iš geriausių regionų, kur šimtmečius gaminamas brandinti tinkamas vynas: Bordo, Burgundijos, Šampanės, Pjemonto, Rheingau, Mozelio, Riojos, Porto. Prieš kelis dešimtmečius prie išvardintų regionų prisijungė ir Napos slėnis, esantis Kalifornijoje.

Šie metai buvo palankūs vynuogių augintojams. Tai, ką padarė gamta, vyndariui tereikia išlaikyti arba pridėjus savo patirties, meistriškumo, sukurti puikų vyną, kurį parduotuvių lentynose pamatysime po ketverių ir daugiau metų. Tuomet ir prasidės pats įdomumas.

O KUO KVEPĖJO ????-ieji

Savo krikštasūniui Gustui pirmąjį butelį į jo kolekciją nupirkau prieš porą metų. Tai buvo vienas paskutiniųjų „Louis Roederer Cristal 2004“ butelių Lietuvoje. Pernai, kai Gustui sukako 10 metų, su jo tėvais ir seneliais atidarėme pirmąjį jo metų derliaus šampaną „Pommery 2004“. Gustui buvo smalsu jį pauostyti, nes kaip pats pasakė, įdomu, kuo kvepėjo 2004-ieji. „Norėsiu jo paragauti, kai švęsiu dvidešimtmetį“, – pasakė užpūsdamas gimtadienio torto žvakutes.

kolekcionuojamo šampano kaina nėra tokia kosminė, kaip Bordo ar Burgundijos vyno

Pagalvojau, kad tai vienas norų, kurį kaip krikšto mama galiu išpildyti. Pradėjau ieškoti 2004 m. vyno, domėtis, kuris gali gulti į vyno spintą ir sėkmingai sulaukti 2024 ar net 2034-ųjų. Esu tikra, kad šampano jis tikrai paragaus, nes mano mylimas vyno žurnalistas Michaelas Edwardsas rašo, kad 2004-ieji daugybei šampano namų buvo vintažiniai metai. Kai kurie jų į rinką tų metų šampaną išleido tik šiemet. Pavyzdžiui, „Veuve Clicquot 2004“. Šampanės rūsiuose vis dar bręsta seniausių regione vyno namų „Gosset“ (1584) prestige cuvee „Gosset Celebris 2004 Extra Brut“, taip pat ir „Pommery Cuvee Louise Brut 2004“.

ŠAMPANO KOLEKCIJAI

Kodėl kalbu tik apie kolekcionuojamą šampaną? Jo kaina nėra tokia kosminė, kaip Bordo ar Burgundijos. Nupirkti mėgstamiausio vokiško rislingo nebespėjau, o tiksliau, kai jo dar buvo parduotuvėse, nebuvau priaugusi iki vyno kolekcionavimo supratimo ir noro.

2008 metais išleistoje knygoje „1001 Wines You Must Try Before You Die“ suskaičiavau 107 vynus iš 2004-ųjų derliaus, pagamintus beveik visuose pasaulio regionuose. Galima rinktis iš baltųjų, raudonųjų, putojančių, saldžiųjų ir pastiprintų.
Būtent pastarieji itin tinka norint ilgam laikyti. Todėl turiu viltį, kad „Alves de Sousa Quita da Gaivosa Porto LVB 2004“ su krikštasūniu atkimšime, kai švęsime jo penkiasdešimtmetį…

Jūratė Sprindžiūnaitė
VynasDraugaiLogoBALTAIJUODAS

Vartodami alkoholį rizikuojate savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.


KOMENTARAI:


IŠBANDYKITE: