top of page

Ko tik nebūna vasaros festivaliuose: kas ruošė paeliją, kam norėjo konfiskuoti arbūzą

Vasara – tikras rojus muzikos mylėtojams, mat kas savaitgalį jei ne du, tai bent vienas festivalis tikrai vyksta. Ta proga nusprendėme pasidomėti, kaip tinkamai pasiruošti festivaliui, kad netektų maitintis vien sumuštiniais ar bomžpakiais. O gal dėl maisto niekas nebesuka galvos, nes festivaliuose maisto tiekėjų ir patiekalų pasirinkimas labai platus? Paklausinėjome keleto nuolatinių festivaliautojų ir jų organizatorių.

Dažnas festivalių svečias Kristupas Selickas juokiasi, kad sudėtingiausias jo pagamintas patiekalas, ko gero, buvo jogurtas su sausais pusryčiais: „Į festivalį atvažiuoji ne pavalgyti, o pasiklausyti mėgstamų atlikėjų, pasilinksminti ir gerai praleisti laiką su draugais. Jei išalksti, geriau rinktis ką nors tokio, kas neužims daug laiko, pavyzdžiui, užtepėles“. Vaikinas pataria verčiau neapsikrauti daiktais, bet rekomenduoja pasiimti šveicarišką ar kitokį mažą peiliuką, kuris gali praversti norint pasigaminti paprastą patiekalą. Kristupas prisimena, kad dėl maisto festivalyje yra tekę pakliūti ir į kuriozines situacijas: „Kartą apsauga nenorėjo praleisti į festivalį su arbūzu“.

Vitos Marijos Murėnaitės nuotr.


Juokingą nutikimą prisimena ir kitas festivalių mėgėjas Algimantas Malaras: „Kartą palapinėje buvome palikę ir pinigines, ir telefonus, tačiau vagis paėmė anakardžių riešutus!“. Vaikinas ruošti maistą festivaliuose mėgsta, tad ten, kur leidžiama naudoti grilį ar kurti laužą, tą ir daro. Renkasi, kaip sako, kiek lengvesnį nei įprastai ir ne taip greitai gendantį, tačiau sotų maistą – ryžius, pievagrybius, makaronus, o vietoj tikros mėsos – sojų. „Faktas, kad reikia ir daržovių, taip pat puikus papildymas ryžių trapučiai su kokiu tepamu sūriu, o vaisiai, ypač rūgštiniai, pavyzdžiui, apelsinai, yra geriausi pusryčiai norint palaikyti aukštesnį energijos lygį“, – sako Algimantas.

Kita festivalių dalyvė Aistė Bikmanaitė įsitikinusi, kad turint noro ir reikalingų priemonių, galima pasigaminti ir sudėtingesnių, daugiau ingredientų reikalaujančių patiekalų, pavyzdžiui, plovą ar troškinį. Tačiau, turint omenyje, kad dauguma festivalių draudžia kurti ugnį, rekomenduoja pasiimti tokių gaminių kaip duoniukai, bandelės, trapučiai, kokybiški žuvies ar mėsos konservai.

Valerijos Stonytės nuotr.


„Svarbu neužmiršti maisto saulėtoje vietoje. Labai norint mėsos, rinktis rūkytus gaminius, o atidarius pakuotes iškart suvartoti. Daržoves vežtis neplautas, pasiimti vandens ir kiek reikia nusiplauti prieš valgant. Pagalvoti apie lengvesnius, tačiau maistingus patiekalus: pavyzdžiui, trapučiai su riešutų sviestu ir bananu bus maistingesni pusryčiai nei duona su rūkyta mėsa“, – patarimais dalinasi mergina.

Idėjų turi ir festivalio „Mėnuo Juodaragis“ organizatorė bei dažna festivalių lankytoja Jurgita Nagrockytė-Zigmantė. Pati, sako, prisimenanti, kad yra gaminusi ir tokius patiekalus kaip krevetės ar paelija, vis dėlto, sudėtingų kulinarinių šedevrų, jos manymu, festivaliuose ruošti neverta – reikalingi produktai ir prietaisai užima daug vietos, o laiką, kurį tenka praleisti gaminant, verčiau išnaudoti mėgaujantis koncertais: „Netikėčiausia būna, kai parduotuvėje išleidi kalną pinigų ir prisiperki pilnus maišus maisto, kurį gaminsi ir valgysi, prisirenki pilną mašiną inventoriaus, viską susitysi į palapinę ir tada ne gamini, o visa festivalį valgai maisto kioskuose. Po festivalio viską nešiesi atgal į mašiną ir girdi draugų keiksmus, kam tiek prisikrovei.

Valerijos Stonytės nuotr.


Sukantiems galvą, kaip tam tikrus produktus ar gėrimus išlaikyti šaltus, Jurgita turi geresnę idėją nei nešiojami šaltkrepšiai: „Į dėžę iš putoplasto pridėjus ledukų ir palaikius šaldiklyje, ji paskui šaltį kuo puikiausiai laiko tris dienas. Ledukus reikia išimti“.

Festivalio „Granatos Live“ atstovė Goda Deksnytė sako pastebėjusi, kad didžioji dalis žmonių paprastai apsirūpina tik užkandžiais – sausainiais, krekeriais, javainiais. Sudėtingesnių patiekalų patys nesigamina, renkasi tai, ko galima nusipirkti festivalyje. „Įsivaizduokit, jei labai mėgstate silkę, bet ją juk sunku šviežią tris dienas išlaikyti palapinėje“, – sako organizatorė. Populiariausias maistas iš festivalyje veikiančių maitinimo vietų – burgeriai, picos, azijietiškos virtuvės, makaronų patiekalai.

Valerijos Stonytės nuotr.


„Po festivalio būna, kad mes randame pamestas kuprines, kuriose yra iš namų įsidėti sumuštiniai. Jų aš tikrai niekam nerekomenduoju. Vien dėl to, koks būna kvapas ir vaizdas. Tokių atvejų tikrai pasitaiko, tad mano rekomendacija – visų pirmiausia galvoti ne apie sutaupymą, o apie savo sveikatą“, – greitai gendančio maisto atsisakyti siūlo G. Deksnytė.

Besiruošiantiems vykti į festivalį, reziumuojame festivalininkų patarimus:

  1. Nesivežkite greitai gendančio maisto, pavyzdžiui, mėsos, žuvies, pieno produktų, o jei tokį maistą labai mėgstate, suvartokite jį pirmą dieną arba pirkite festivalio teritorijoje.

  2. Nepalikite maisto ant saulės;

  3. Produktus laikykite sandariai uždarytus, nepalikite šiukšlių ar nešvarių indų, kitaip galite privilioti maistu ar jo likučiais pasivaišinti mėgstančius gyvius ir gyvūnus;

  4. Pasidomėkite, ar festivalyje, į kurį vykstate, galima kurti ugnį, naudoti grilį ar kitus prietaisus, kuriems reikia ugnies. Kad nebūtumėte veltui prisiėmę inventoriaus ir maisto produktų, kurių negalėsite panaudoti;

  5. Vežkitės maistą, kurį galėsite parsivežti namo. Tokiu atveju geriausia pasirūpinti užkandžiais – sausainiais, trapučiais, javainiais, džiuvėsiais, riešutais. Taip pat tinka įvairūs konservai, konservuotos pupelės, vytinti produktai;

  6. Nepamirškite, kad dažniausiai dėl saugumo į festivalį negalima vežtis maisto, esančio stiklinėje taroje. Tad nesirinkite sulčių stikliniuose buteliuose ar raugintų agurkų stiklainyje;

  7. Valgykite daug uogų, vaisių ir daržovių, tačiau vežkitės neplautus ir nusiplaukite tik prieš vartojimą – plautos uogos, vaisiai ir daržovės vysta, genda greičiau;

  8. Pravartus įrankis – nedidelis šveicariškas peiliukas;

  9. Maistui ir gėrimams, kuriuos norite ilgiau išlaikyti šaltus, galima rinktis ne tik šaltkrepšį. Į dėžę iš putoplasto pridėkite ledukų ir palaikykite šaldiklyje. Po to ledukus išimkite. Tokia dėžė šaltį turėtų laikyti tris dienas.

Naujausi įrašai

bottom of page