top of page

Susipažinkite su padažu, kuris sukels revoliuciją virtuvėje: kečupo pirmtakas iš žuvies



Manoma, kad kiniškas žuvies padažas, kuris kilo iš Pietų Kinijos regiono, yra dabartinio kečupo pirmtakas. Kinų Min Nan kalba žuvies padažas vadinamas kôechiap – prieš 2 300 metų gamintas iš fermentuotų žuvies dalių sumaišius su mėsa ar sojų pupelėmis.

Lauk česnaką, citriną ir druską. Duokite žuvies padažo!

Rytų ir Pietryčių Azijoje žuvies padažas yra skonio lyderis. Juo skaninama didžioji dalis patiekalų, o naminė sriuba be jo tiesiog neįsivaizduojama. Sakoma, kad jei norite paragauti Rytų Azijos, į maistą įpilkite šaukštą žuvies padažo. Azijiečiai jį naudoja vietoje vakariečiams įprastų prieskonių, pavyzdžiui: česnako, pipirų ar žaliosios citrinos.

Tikras ar netikras – štai kur klausimas

Šiais laikais nemažai pigių žuvies padažų yra gaminami iš jūros gėrybių, žuvies atliekų, į kuriuos, siekiant padaryti tinkamos konsistencijos, pridedama sojų gaminių ar mėsos atliekų. Tačiau tikrasis žuvies padažas gaminamas tik iš dviejų ingredientų: trys dalys žuvies (dažniausiai ančiuvių) arba jūros gėrybių ir viena dalis druskos. Pasūdyta žuvis prislegiama, kad fermentacijos metu neiškiltų į paviršių – taip žuvies padažas brandinamas kelis mėnesius, tad ant tikrojo padažo buteliuko ar tūtelės tebus parašyti vos du ingredientai: žuvis ir druska. Kartais sudėtyje gali būti cukraus.

Visada geriau pirmas

Žuvies padažas yra skystos konsistencijos, gintaro spalvos ir kelių rūšių fermentacijos. Tikrieji ir geriausi žuvies padažai yra pirmo „spaudimo“ arba fermentacijos. Kaip ir aliejus, žuvies padažas gali būti gaminamas iš antrą kartą pamerktos fermentuotos žuvies. Tačiau antrarūšis ar net trečiarūšis produktas yra ne toks kokybiškas, jo skoninės savybės prarandamos, todėl pridedama papildomų stipriklių. Gero žuvies padažo patiekalams pagardinti užtenka vos kelių lašų.

Kaip išsirinkti?

Pirmiausia meskite žvilgsnį į kainą – žuvies padažas neturi kainuoti mažiau nei 1,40 Eur už 200 ml buteliuką. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į buteliuką – jis turi būti stiklinis, jokiu būdu ne plastmasinis. Padažo spalva taip pat svarbi – geriau tamsi rausvo gintaro nei juodos kavos. Jei padažą naudojate dažnai, laikykite tamsioje spintelėje, o jei retai – šaldytuve. Taip jis bus tinkamas naudoti net kelis mėnesius.

Vakarietiški patiekalai su Rytų prieskoniu

Dažniausiai, pradėjus naudoti žuvies padažą, norisi juo gardinti kiekvieną patiekalą. Be abejonės, pilkite jo į visus azijietiškus patiekalus. Ruošiant Europos virtuvės patiekalus, žuvies padažas tiks prie vištienos. Taip pat pilkite jo į įprastus užpilus salotoms, gardinkite pomidorų ar kiaulienos šašlykų marinatus, apšlakstykite parmezanu apkeptus kalafiorus, šlakelį įpilkite į Kruvinosios Merės kokteilį.

Naujausi įrašai

bottom of page