top of page

Gydytojas ir penkių vaikų tėvas: „Diskusija, ar veganinė mityba yra tinkama vaikams, turėtų baigtis“

Nesistengėme jums mesti masalo su dar viena dviprasmiška istorija apie vaikų veganizmą, pasibaigusį ligoninėje, nes turime daug įdomesnį informacijos šaltinį. Susipažinkite: Ants Haavel yra žymiausias Estijoje akių chirurgas, penkių vaikų tėvas, kurio šeima maitinasi pilnos struktūros augaliniu maistu. Taip, nesuklydote pagalvoję, kad Ants mažiausios atžalos gali būti iš tų, kurie gyvenime net nėra ragavę mėsos. Kaip gydytojas ir kaip tėvas Ants to visiškai nesureikšmina. Anot jo, veganizmas yra kuo puikiausiai tinkantis vaikams, bet tik tada, jei tėvai tikrai gali rodyti gerą pavyzdį. Kaip užauginti vaiką veganą bei pagaliau baigti šią ilgokai užsitęsusią diskusiją, ir klausėme vieno iš kalėdinės mugės „Vegfest LT“ pranešėjų.

Kaip tapote veganu?

Aš esu užsiėmęs medicinos gydytojas, akių chirurgas, dirbantis Taline, Estijoje. Mūsų klinika per metus suteikia daugiau nei 10 tūkst. konsultacijų ir atlieka daugiau nei 2 tūkst. lazerinės akių korekcijos operacijų. Vieną vasarą prieš aštuonerius metus mano vyriausiasis sūnus sumanė tapti vegetaru ir tai buvo tikras šokas visai mūsų didelei šeimai. Mes bandėme įtikinti jį, kad tam nėra priežasties, taip pat sakėme, kad jaunam bei stipriam vyrui reikia įvairiapusės mitybos ir, žinoma, mėsos. Sūnus mums atšaudavo besinaudodamas Gandžio stiliaus argumentais. Po kelių savaičių jau buvome tai pamiršę, bet tada aš pats pradėjau domėtis vegetarizmu. Čia savo informacinėmis nuorodomis pasidalijo ir sūnus, pristatęs, kad veganai buvo ir tokios superžvaigždės, kaip Jėzus, Buda, Gandis, Einšteinas, Niutonas, Edisonas, Tesla, „The Beatles“ grupės nariai… Pradėjau skaityti straipsnius, žiūrėti filmus, studijuoti knygas. Taip žingsnis po žingsnio diskutuodami kartu su žmona ilgainiui tapome tik augaliniu maistu besimaitinančia šeima. Tai buvo labai lėtas ir natūralus procesas, neturėjęs jokių įsipareigojimų, bet būdami veganais jautėmės vis geriau, todėl tai darome jau 5 metus. Vienintelis dalykas, kurio gailėjomės, buvo tas, kad nepradėjome to anksčiau.

Esate penkių vaikų veganų tėvas. Ko juos mokėte apie veganizmą?

Mano du mažesni vaikai, kuriems yra beveik ketveri metai, veganais yra jau visą savo gyvenimą ir jiems tai puikiai sekasi. Kaip ir vis maži vaikai, jie nemėgsta kai kurių produktų, kuriuos turi valgyti, kad būtų sveiki ir sustiprintų imunitetą ateityje. Vyresnieji vaikai, kurie jau yra suaugę žmonės, nesilaiko 100 proc. augalinės mitybos ir patys renkasi savo gyvenimo kelią. Efektyviausias būdas mokyti vaikus mitybos – tai rodyti jiems savo pavyzdį. Pavyzdžiui, eiti tik į vegetarines kavines ir nieko negaminti namuose nėra išeitis. Būtina diskutuoti apie maistą ir sveikatą. Net 2–3 metų vaikai jau geba svariai paaiškinti priežastis, kodėl jie mėgsta būtent tokį maistą. Su vyresniais vaikais ir draugais dalijamės naudingų straipsnių nuorodomis ir receptais – taip nuolatos palaikome pokalbį. Esu pastebėjęs, kad augalinis maistas tikrai gali sukelti priklausomybę, kartą pradėjęs taip maitintis tikrai negrįši atgal. Geresnė savijauta ir sveikata yra tik savaičių reikalas, ima kristi svoris, atsiranda šypsena. Sakyčiau, kad raktinis augalinės mitybos žodis yra lengvumas, kurį jauti. Jau po mėnesio žiūrėdamas į veidrodį atrodai 5 kilogramais lengvesnis ir 5 metais jaunesnis, todėl mūsų šeimai tai buvo labai lengva.

Rodos, kad tarp jaunų tėvų diskusija apie tai, ar patys tėvai gali nuspręsti, kad jų mažylis bus veganas, gyvenime neragavęs mėsos, niekada nesibaigs. Kokia yra šios diskusijos tiesa?

Ta pati diskusija dėl to, ar veganinė mityba yra sveika ir tinkama mažiems vaikams, tebevyksta Estijoje, bet jau senokai yra pasibaigusi Skandinavijos šalyse. Ten veganizmas net pačios vyriausybės yra priimtas kaip natūralus ir sveikas gyvenimo būdas. Prieš kelerius metus Helsinkyje 20 vaikų dienos centrų inicijavo augalinio maisto eksperimentą. Dėl to Tamperės mieste buvo atidarytas pirmasis pasaulyje „McVegan“ ir karštos diskusijos staiga liovėsi. Abi diskusijos pusės turi savu pliusų ir minusų. Norėčiau pasakyti, kad buvimas veganu automatiškai negarantuoja to, kad būsite sveikesnis, bet tai yra puiki to pradžia. Pavyzdžiui, mūsų pediatrai turi mažų, nukamuotų „pacientų veganų“, kurių mamos jiems liepė valgyti tik augalinį maistą ir rimtai sutrikdė sveikatą. Dauguma šių istorijų yra tik anekdotai be tikrų įrodymų, bet dėl to jau kovojama ir teismuose.

Vaikai turėtų gauti visą pluoštą mikroelementų, vitaminų, riebalų, aminorūgščių, angliavandenių. Didžiąją jų dalį galima įsisavinti valgant vien tik augalinį maistą. Tačiau jei vaikus maitinate tik makaronais, saldainiais ir leidžiate atsigerti kokakolos – tokia mityba nebus augalinė, ji bus netinkama ir kompromituojanti veganizmą. Rekomenduočiau prisijungti tėvams prie veganus vienijančių „Facebook“ grupių ir susidraugauti su tais, kurie jau yra tai išgyvenę ir turi krūvą patarimų.

Gydytojai Vakarų pasaulyje turi ribotą žinių apie maistą ir mitybą bagažą, bet stiprų balsą formuojant „ego“ visuomenės nuomonę. Tikiuosi, kad gydytojai pasimokys ir po kelerių metų ši diskusija bus pasibaigusi. Tik primenu, kad Hipokratas, visų gydytojų protėvis, kurio vardu yra duodama priesaika, yra pasakęs dvi reikšmingas frazes. Pirmoji: „Leiskite maistui būti vaistu, o vaistui – maistu.“ Antroji: „Silpnas maistas (augalinės kilmės) padaro kūną ir dvasią stipriais ir sveikais; stiprus maistas (gyvulinės kilmės) padaro kūną ir dvasią silpnais ir ligotais.“ Tad kai kitą kartą gydytojas jūsų paklaus, iš kur gaunate baltymų ir kalcio, paklauskite jo, ar jis žino, kas buvo Hipokratas.

Pasidalykite savo patarimais, kaip užauginti sveiką vaiką veganą.

Planuokite viską iš anksto, švieskite save, apsupkite save draugais veganais. Galite pajausti daug išorinės įtampos, bet klausykite savo širdies balso ir maitinkite savo vaikus taip, kaip norite, saugokite juos kaip liūtai. Valgykite subalansuotai ir sveikai, pernelyg dažnai nesilankykite pas gydytojus, taip pat vartokite vaistus tik tada, kai jų tikrai reikia. Prisiminkite, kad žodis „sveikata“ nėra medicininis terminas ir jos negalite nusipirkti buteliuke. Sveikatą reikia puoselėti, todėl šią atsakomybę perimkite į savo rankas.

Supratote, kad turite dar daugiau klausimų? Ne bėda! Gydytojas Ants Haavel gruodžio 9 d. atvyksta į kalėdinę mugę „Vegfest LT“, kurioje skaitys pranešimą „Veganinės dietos nauda vaikams“.

Naujausi įrašai

bottom of page