top of page

Sūris nėščiajai: kokį valgyti galima, kokio – ne?


Pelėsinis sūris
Valerijos Stonytės nuotr.

Kava be kofeino, nulis alkoholio, jokių patiekalų, kuriuose yra žalių kiaušinių, atidžiai rinktis jūrų gėrybes. Patarimų ir draudimų, ką valgyti nėščiosioms, netrūksta. Dažnai gydytojai siūlo vengti ir pelėsinių bei nepasterizuotų sūrių – esą drėgna ir nerūgšti terpė yra palanki gyvuoti

bakterijoms. Tačiau maloniai nustebsite, jog leistinų sūrių sąrašas viršija nerekomenduojamų.

Pavojingiausios bakterijos arba sūriams taikomų draudimų kaltininkės vadinasi „Listeria monocytogenes“. Jomis gali būti užterštas nevirintas, nepasterizuotas pienas ir iš jo pagaminti produktai. Bijodamos užsikrėsti būsimos mamos dažniausiai atsižvelgia į gydytojų rekomendacijas ir sūrius išbraukia iš raciono. Tačiau ar tikrai nėščiosios negali mėgautis sūriais?

Sūrio parduotuvių tinklo „SAY CHEESE“ sūrio ekspertas Vytautas Vaga teigia, kad pelėsinių sūrių yra labai daug ir skirtingų rūšių, todėl tinkančių nėščiosioms rasti nesunku. „99 procentai nėščių moterų su manimi greičiausiai sutiks: kai hormonai tiesiog reikalauja sūrio – ypač pelėsinio – su tuo nepakovosi… Tad galiu nudžiuginti, nes kovoti nebereikės – išeičių yra“, – nuramina ekspertas.

Įsidėmėkite: sūriai, kuriuos nėščiosioms valgyti galima. Valerijos Stonytės nuotr.


Mėlynieji pelėsiniai sūriai

Mėlynuosius pelėsinius sūrius reikėtų rinktis iš mažiausiai drėgmės turinčių (t. y. ilgiau brandintų) ir pasterizuoto pieno sūrių. Pasterizacija yra procesas, kai pienas yra pakaitinamas iki 72–75 laipsnių temperatūros tam, kad žūtų mikroorganizmai, bet išliktų vertingosios medžiagos. Tokiu būdu pasterizuotas pienas tampa saugesnis, komentuoja V. Vaga. Anot sūrio eksperto, jei renkamės anglišką „Blue Stilton“, kuris yra pagamintas iš pasterizuoto pieno, sausas ir birus, gauname tai, ko norime – daug skonio ir ramybę. Tik šį sūrį reikėtų rinktis su saugoma kilmės nuoroda (angl. Protected Designation of Origin, PDO) ir iš žinomų gamintojų.

Baltieji pelėsiniai sūriai

Baltuosius pelėsinius sūrius galima rinktis iš daug skirtingų variacijų. Pavyzdžiui, daugelis mėgsta „Brie“ ar „Camembert“, tačiau tiek tikrasis „Brie“, tiek „Camembert“ yra gaminami iš nepasterizuoto pieno ir baltojo pelėsio žievės. Tai gali būti kenksminga nėščiosioms tik tol, kol suprantame, kad juos galima kepti orkaitėje. Kepant šiuos sūrius 15–20 minučių 200 laipsnių temperatūroje problemos kaip nebūta!

Pro šiuos sūrius parduotuvėje nėščiosios gali praeiti nesidairydamos. Valerijos Stonytės nuotr.


Kokių sūrių vengti?

  1. Baltųjų pelėsinių, tokių kaip „Délice de Bourgogne“, „Chevre“ tipo sūrių su žievele, tokių kaip „Selles-sur-Cher“ PDO;

  2. plautos žievės (angl. washed rind) sūrių, tokių kaip „Morbier“ PDO;

  3. be PDO, neoriginalių, kitaip tariant, neaiškios kilmės sūrių.

Sakome TAIP:

  1. pasterizuoto pieno, mažiausiai 6 mėnesius brandintiems sūriams;

  2. sausiems, mažiausiai 4 mėnesius brandintiems mėlyniesiems pelėsiniams sūriams, tokiems kaip „Blue Stilton CHEESE“ PDO;

  3. keptiems baltiesiems pelėsiniams sūriams, pavyzdžiui „Neufchâtel“ PDO, „Brie“ ar „Camembert“;

  4. mocarelai, pavyzdžiui „Mozzarella di Bufala“;

  5. maskarponei;

  6. originaliems olandiškiems sūriams, tokiems kaip gauda ar „Edam“;

  7. angliškam „West Country farmhouse Cheddar“ PDO;

  8. kietiesiems, brandintiems ilgiau nei metus (gali būti ir nepasterizuoto pieno) sūriams, pavyzdžiui „Parmigiano Reggiano“, „Pecorino Pepato Stagionato“, „Roomano pradera“ ar „Sovrano“.

Naujausi įrašai

bottom of page