top of page

Keistas reiškinys iš Pietų Korėjos: vienas valgo, tūkstančiai žiūri

Valgymas priešais kompiuterio ekraną šiais laikais nėra kažkas keisto ir neįprasto. O kaip jums skamba tokia atrakcija, kaip valgymas stebint tūkstančiams internautų? Skamba kaip realybės šou, ar ne? Panašiai ir yra.

Valgo, kompiuteris
Unsplash.com nuotr.

Šis reiškinys, vadinamas valgymo transliacijomis (angl. eating broadcasting) arba mukbang, išpopuliarėjo 2010 m. Pietų Korėjoje. Svarbi detalė – transliacijos metu valgantysis bendrauja su žiūrovais, t. y. atsako į pačius įvairiausius klausimus, komentuoja ragaujamą patiekalą ir panašiai. Kai kuriems šis šou tapo nuolatiniu, aukštas pajamas generuojančiu darbu. „Eats for living“ – pasirodo, kad tai gali būti tiesa. Time.com yra rašę apie Park Seo-yeon, kuri iš šio užsiėmimo sugebėjo užsidirbti 9 tūkst. dolerių per mėnesį. Gerbėjai savo mėgstamus BJ (angl. broadcast jockey) remia internetinėmis valiutomis. Remia ir įvairūs prekės ženklai, į mukbang žiūrintys kaip į kanalą savo produkcijai reklamuoti.


Koks viso to tikslas? Geras klausimas. Kaip rašo Today.com, Pietų Korėjoje valgymas yra suprantamas kaip kolektyvinė veikla, todėl restoranuose ar kavinėse retas kuris pietaus ar vakarieniaus vienas, todėl vienišą valgymą namuose praskaidrina interaktyvi transliacija.


Kita galima priežastis – žiūrinčiųjų patiriamas malonumas. Internetiniai valgytojai kremta labai kaloringus ir riebius patiekalus – picas, KFC vištieną ir panašų greitą maistą – kurio dažnas žiūrovas sau neleidžia, tačiau to žiūrėjimas sukelia tam tikrą pasitenkinimą, vadinamą autonomine sensorine meridianine reakcija (angl. autonomous sensory meridian response, ASMR). Tai – kol kas dar moksliškai neįrodytas reiškinys, kuriam būdingas malonus dilgčiojimas galvos odoje, nugaroje ar periferinėse kūno zonose, reaguojant į regos, klausos, lytėjimo, uoslės ar kognityvinius dirgiklius. Analogiškas mukbang pavyzdys – Marijos iš Rusijos rankšluosčių lankstymas.


Mukbang reiškinys išsivystė net į atskirus žanrus, pavyzdžiui, cook-bang, kai transliuojamas tiek patiekalo ruošimo, tiek valgymo procesas. Be to, šis fenomenas išplito į kitas šalis, pavyzdžiui, JAV.

Norite sužinoti daugiau? Žiūrėkite 26 minučių pasakojimą, kaip „Vice“ žurnalistė Charlet Duboc Seule, Pietų Korėjos sostinėje, domėjosi šiuo online valgymo fenomenu.


Naujausi įrašai

bottom of page