Pripažinkite, kartais taip norisi kavos gėrimo ritualą dar truputį pasisaldinti kokiu nors desertu, pavyzdžiui, šviežiu prancūzišku rageliu ar minkšta spurgyte. Žinoma, besimėgaujant tokiais skanumynais kartais ima graužti sąžinė, o mintyse pradedame svarstyti, ar tokie desertai labai kenkia figūrai ir sveikatai. Kad spėlioti nebereikėtų, o kitą kartą svajojant apie šiuos saldumynus žinotumėte, kurį geriau rinktis, skelbiame dvikovą. Sudėti visus taškus ant „i“ ir išrinkti nugalėtoją VMGonline.lt padės dietologė Edita Gavelienė.
MAISTINGUMAS
Palyginimui pasirinkome klasikinį prancūziškąjį sviestinį ragelį ir klasikinę spurgą be jokių įdarų. Žvelgiant į kaloringumą, kruasanas pirmauja. Šiame gardėsyje yra ir šiek tiek daugiau angliavandenių, kurie organizme veikia kaip energinė medžiaga. Tačiau suvalgę kruasaną gausite ir daugiau riebalų. Kaip sako dietologė Edita Gavelienė, naudingų medžiagų tiek vienas, tiek kitas praktiškai neturi – juose nerasite nei vitaminų, nei mineralinių medžiagų.
Pixabay.com nuotr.
„Abu desertai nėra būtinieji maisto produktai. Tai daugiau emocinis, šventinis maistas, kuriame nereikėtų ieškoti naudos iš maistinės pusės. Jei žmogui reikia papildomo kalorijų kiekio, tai abu produktai gali būti laikomi naudingi, tačiau kitu atveju abu yra visiškai nereikalingi“, – komentuoja dietologė.
Prancūziškas sviestinis ragelis (1 vnt. – apie 58 g)
Kaloringumas: 261 kilokalorija Angliavandeniai: 26 gramai Riebalai: 15 gramų Baltymai: 5 gramai Cukrus: 10 gramų
Klasikinė mielinė spurga (1 vnt. – apie 50 g)
Kaloringumas: 160 kilokalorijų Angliavandeniai: 22 gramai Riebalai: 6 gramai Baltymai: 5 gramai Cukrus: 2 gramai Krakmolas: 18,3 gramo
STIPRYBĖS
Ir prancūziškas ragelis, ir spurga turi angliavandenių, kurie suteikia organizmui energijos, tad šiuo atveju tam tikrą naudą įžvelgti galima. Tačiau, pasak dietologės, ryškių tiek vieno, tiek kito saldėsio stiprybių, atrasti būtų sudėtinga.
SILPNYBĖS
Spurgos yra gaminamos verdant aliejuje ir riebaluose, todėl jose yra daugiau transriebalų, kurie skatina širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi. Jei kruasanas kepamas naudojant tikrą sviestą, o ne kulinarinį margariną, tokių organizmui nenaudingų riebalų jame yra mažiau. Spurga atsiduria prastesnėje pozicijoje ir žvelgiant į joje esantį krakmolo kiekį.
Nors krakmolas priklauso angliavandeniams, o šie suteikia energijos ir sotumo, dideli jo kiekiai gali prisidėti prie virškinimo problemų ir, žinoma, antsvorio. Be to, dažnai valgant krakmolo gausa pasižymintį maistą, kyla rizika pakenkti kraujotakos sistemai, paskatinti vėžinius susirgimus. Kita vertus, prancūziškas ragelis dėl jo gamyboje naudojamo sviesto turi daugiau cholesterolio nei spurga. Šios medžiagos perteklius taip pat kenksmingas, mat didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Vitos Marijos Murėnaitės nuotr.
VERDIKTAS
Viena aišku – nei prancūziškas ragelis, nei spurga didelės naudos neatneša, tačiau verta žinoti, kuris galėtų būti laikomas mažesne blogybe. Pasak dietologės, tokius saldėsius galima valgyti, kai norime pasilepinti, bet jie šiukštu neturėtų tapti įprasta maisto raciono dalimi. „Abu yra angliavandenių ir riebalų šaltinis. Kontroliuojantiems kūno masę, tokius desertus siūlyčiau ne dažniau nei kartą per savaitę. Norintiems priaugti svorio taip pat nevertėtų piktnaudžiauti, nes daug kalorijų, o maistingumas nedidelis“, – aiškina specialistė.
Vis dėlto, vienas šių desertų, kaip sako dietologė, yra šiek tiek geresnis pasirinkimas. „Tiems, kurių cholesterolio kiekis padidėjęs, kuriems yra didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ar kurių giminėje yra vėžinių susirgimų, verčiau rinktis kruasaną. Šis skanėstas yra sveikesnis pasirinkimas, nes turi mažiau transriebalų nei aliejuje verdamos spurgos“, – aiškina specialistė.
Smaližiams, mėgstantiems prancūziškus ragelius ar spurgas su įdarais, E. Gavelienė primena – tokiuose desertuose kalorijų skaičius dar didesnis, daugiau ir pridėtinio cukraus. Tad linkime saikingo saldumo!
Kokius patiekalus ar produktus siūlytumėte palyginti? Pasidalinkite komentaruose!