top of page

Daržovių dvikova: kodėl cukiniją ir moliūgą būtina įtraukti į savo valgiaraštį?

Ar ant jūsų virtuvės stalo jau ridinėjasi cukinijos bei moliūgai? Nors abejonių dėl šių daržovių naudos organizmui, ko gero, nekyla, nusprendėme išsiaiškinti, ar galima iš šio dueto išskirti naudingesnę. Rasti atsakymus į rūpimus klausimus VMGonline.lt padėjo dietologė Edita Gavelienė.

MAISTINGUMAS

Žvelgiant į cukinijos ir moliūgo maistingumą, galima pastebėti, kad iš abiejų daržovių gauname gana panašų skaičių baltymų, riebalų, angliavandenių bei skaidulų. Galima sakyti, kad riebalų šios daržovės praktiškai neturi. Tiek viena, tiek kita organizmą aprūpina įvairiomis reikalingomis medžiagomis. „Cukinija pasižymi tokiomis mineralinėmis medžiagomis kaip kalis, fosforas, magnis, kalcis, geležis, taip pat aprūpina organizmą vitaminais C, A, E, B6 bei B2”, – vardija E. Gavelienė.

Vitos Marijos Murėnaitės nuotr.


Specialistė tikina, kad cukinijoje netrūksta ir svarbių karotinoidų – liuteino, zeaksantino, beta karoteno bei beta kriptoksantino. Kas slepiasi už šių sudėtingų pavadinimų? Nauda akims: valgydami maistą, kuriame gausu liuteino ir zeaksantino, sumažinsite kataraktos, senatvinio aklumo, glaukomos progresavimą. Taip pat šios medžiagos saugo akis nuo kenksmingų saulės spindulių. Beta karotinas veikia kaip antioksidantas – saugo žmogaus organizmą nuo kenksmingų laisvųjų radikalų poveikio, saugo odą nuo saulės nudegimų, padeda išlaikyti jos elastingumą, stiprina imunitetą. Organizmui gintis nuo infekcijų padeda ir kriptoksantinas, manoma, kad jis saugo ir nuo vėžinių susirgimų.CUKINIJA (100 g. virta/termiškai neapdorota)

Baltymai: 2,7/0,6 g. Riebalai: 0,4/0,1 g. Angliavandeniai: 3,1/3,9 g. Energinė vertė: 21/16 kcal. Skaidulos: 1,1/1,4 g.MOLIŪGAS (100 g. virtas/termiškai neapdorotas)

Baltymai: 0,7/1 g. Riebalai: 0,1/0,1 g. Angliavandeniai: 4,9/6,5 g. Energinė vertė: 20/26 g. Skaidulos: 1,1/0,5 g.

O ką gauname iš moliūgo? „Ši daržovė turtinga antioksidantais: beta karotenu, vitaminais A, C, E, folio rūgštimi, skaidulomis, mineralinėmis medžiagomis, tarp kurių ir geležis“, – komentuoja dietologė. Taigi ir moliūgas pasižymi organizmo gynybiniu poveikiu, saugo odą nuo saulės, stiprina imunitetą. Skaidulos naudingos virškinimui, taip pat mažina cholesterolio koncentraciją bei gliukozės kiekį kraujyje po valgio.


STIPRYBĖS

Be jau minėtų naudingų savybių, E. Gavelienė įvardija ir daugiau, kurios ypač svarbios tam tikrais negalavimais besiskundžiantiems žmonėms. „Tiek cukiniją, tiek moliūgą rekomenduojama įtraukti į valgiaraštį sergantiems nutukimu, esant padidintam cholesterolio kiekiui, esant padidintam kraujo spaudimui, sutrikus regai, sutrikus skydliaukės funkcijai, sergant astma“, – aiškina specialistė. Sveikiems žmonėms verta šias daržoves valgyti dėl kelių priežasčių: jos turi medžiagų lėtinančių senėjimo procesą, gerinančių virškinimą.

SILPNYBĖS

Tiesa, reikėtų atsižvelgti, kad abi daržovės gali turėti ir sveikatai nepalankų poveikį. Pasak dietologės, cukinijos gali sukelti alergiją, o dėl turimų oksalatų gausos, gali formuotis oksalatiniai inkstų akmenys.

Alerginę reakciją gali sukelti ir moliūgai, be to, jų perteklius mažina kraujo spaudimą (svarbu vartojantiems spaudimą mažinančius vaistus), cukraus kiekį kraujyje (svarbu sergantiems cukralige ir vartojantiems glikemiją koreguojančius vaistus). Taip pat vertėtų įsidėmėti, kad ši daržovė blogina kraujo krešėjimą.

VERDIKTAS

Įsitikinome, kad abi daržovės yra nepaprastai naudingos organizmui, tad ar įmanoma išskirti, kuri gali būti laikoma dvikovos nugalėtoja? „Verdiktas vienareikšmiškas: abi daržovės būtinai įtrauktinos į racioną“, – patikina dietologė E. Gavelienė.

Naujausi įrašai

bottom of page