top of page

Dantis valantis maistas – tiesa ar mitas?

Maistas ir dantų sveikata yra tampriai susijusios temos: net itin sveikas maistas gali sugadinti sveiką dantį. Visi žinome, kad dantis reikia valyti du kartus per dieną. Tačiau turbūt ne vienas esame girdėję, kad pamiršus dantų šepetėlį jaudintis nereikia, nes dantis prieš miegą puikiai išvalo… obuolys?


obuolys, VMGonline.lt
Unsplash.com nuotr.

Traškus vaisius ar šepetėlis

Tokias pasakas anuomet mums sekdavo močiutės. Jos sakydavo, kad kramtant kietą vaisių ar daržovę, pavyzdžiui, obuolį arba morką, nusibrūžina visi dantų paviršiaus nešvarumai. Ir tai nėra tik stebuklinės pasakos, o tikros istorijos, kurias iš savo vaikystės prisimena ir gydytoja odontologė dr. Rasa Račienė: „Pamenu pasakymą, kad sukramčius obuolį prieš miegą dantų galima ir nesivalyti. Obuolys išties yra sveikas vaisius ir, kaip ir kiti traškūs vaisiai ar daržovės, gali mechaniškai nubrūžinti dantų apnašas, tačiau užbėgdama už akių iškart noriu pasakyti, kad, deja, joks vaisius ir jokia daržovė nepakeičia dantų valymo šepetėliu ir dantų pasta.“

Kaip ir kodėl atsirado nuomonė, kad obuolys valo dantis, sunku atsakyti, tačiau tikėtina, kad anais laikais, kai žmonės valgė kitokį, mažiau apdorotą, maistą, o saldumynai buvo retenybė, obuolio kramtymas galėjo bent iš dalies gelbėti dantis nuo apnašų ir padėti palaikyti jų sveikatą. „Remdamasi savo klinikine patirtimi, galiu pasakyti, kad daugiau nei prieš dvidešimt metų vaikų dantys tikrai buvo sveikesni, – pastebi gydytoja. – Šiandieninė situacija yra labai liūdna, vaikų dantų kariesas yra neįtikėtinai paplitusi liga, todėl obuolys yra toli gražu nepakankama priemonė dantų higienai palaikyti ir juolab saugoti nuo ligų. Atvirkščiai, gali dar labiau viską pabloginti: padidindamas burnos gleivinės rūgštingumą obuolys gali dar labiau paskatinti atsirasti ėduonį. Be to, nei obuolys, nei morka, nei kitas vaisius ar daržovė neišvalo apnašų iš tarpdančių ir kitų sunkiau prieinamų vietų.“

„Royal Denta” nuotr.


Maistinė soda – dantų pastos pavaduotoja

Tikėtina, kad tarp VMGonline.lt skaitytojų yra tokių, kurie dar prisimena deficito laikus, kai net ir dantų pasta parduotuvėse buvo retenybė. Tačiau žmogus visada sukasi iš padėties: anuomet dantys buvo valomi maistine soda. „Šiandieninės realijos tokios, kad gaminama vis daugiau kuo natūralesnių, ekologiškų produktų. Ekologiškos dantų pastos gaminamos iš sodos, aliejų, žolelių mišinių. Deja, moksliškai nėra įrodyta, kad šios supernatūralios priemonės yra veiksmingos. Nėra nė vieno maisto produkto, kurio efektyvumas saugant dantis nuo dantų ligų būtų pagrįstas, – pastebi R. Račienė. – Grubiai žiūrint, dantis valyti galima su bet kuo. Bet ar tai apsaugos nuo dantų ligų? Gal visgi geriau rinktis produktą su tokiomis sudedamosiomis dalimis, kurių efektyvumas įrodytas?“

Pasak gydytojos, jeigu retsykiais, iš bėdos, išsivalysime dantis su soda, nieko bloga nenutiks, tačiau brūžinant dažniau galima pažeisti emalį. Be to, soda tik mechaniškai nušveičia nešvarumus – jokios kitos naudos iš jos dantis negauna.

Nušveisti nepakanka

Pasak gydytojos, šiais laikais dantų ligos yra tokios paplitusios, kad visas pasaulis orientuojasi ne tik į dantų švarą, bet ir jų apsaugą. O gydomąją ir apsauginę funkciją atlieka tik tos pastos, kurių sudėtyje yra fluoro – šio elemento efektyvumas moksliškai įrodytas jau ne vienu tyrimu. Be to, mokslas ieško įvairiausių technologijų, dėl kurių dantų pastos sudėtyje esančios tam tikros dalelės tampa danties emalio dalimi, t. y. valant dantis jos užpildo emalyje atsiradusius įtrūkimus, taip sumažindamos danties jautrumą ir galimybę ėduoniui plisti gilyn.

„Yra maisto produktų, kurie saugūs dantims, tačiau tokių, kurie galėtų pakeisti gydomąją ir apsauginę funkciją turinčią dantų pastą, deja, nėra. Štai pienas dantims nekenksmingas, tačiau dantų jis nenuvalys ir karieso nesustabdys, tiesiog šios dantų ligos jis tiesiog neprovokuoja, – paaiškina R. Račienė. – Kramtomoji guma, skatindama seilėtekį, atkuria burnos pH ir apiplauna dantis, tačiau prie emalio prilipusios apnašos vis tiek neįveikia.“

„Royal Denta” nuotr.


Pušų sakai, pelenai ir kitos įdomybės

„Esu girdėjusi, kad dantis puikiai išvalo… pušų sakai. Tai įdomiausia ir keisčiausia mano girdėta dantų valymosi alternatyva, – sako gydytoja odontologė. – Į dantų pastas kartais dedama pelenų. Kaip ir minėjau, yra daug produktų, kurie kuriami iš natūralių sudėtinių dalių, tačiau kol gydomasis poveikis nėra įrodytas, tai yra tik manipuliacijos. Vaikai ir suaugusieji šiandien turi labai daug su dantimis susijusių problemų, tad turime ieškoti ne dantų higienos alternatyvų, o rimtai galvoti, kaip išvengti ligų, trumpai tariant, du kartus per dieną po dvi minutes valytis dantis su tradicinėmis gydančiomis ir saugančiomis dantų pastomis.“


Daugiau apie maisto ir dantų santykius:


Naujausi įrašai

bottom of page