top of page

Azijietiškų sumuštinių invazija į Vilnių

„Pamirškite picas, kebabus ir greit paruošiamus dešrainius – atėjo metas šlovinti bao (geriau žinomus, kaip gua bao)“, – tokia mintis kyla baigus kramtyti paskutinį kąsnį sumuštinio, dar vadinamo taivanietišku pasididžiavimu, ir žiūrint į lėkštėje liūdinčius pavienius trupinius. Sostinės restorane „Briusly“ dabar galima paragauti vieno populiariausių patiekalų, siūlomų viso pasaulio naktinėse prekyvietėse ar gatvėse.

Azijietiškas maistas jau kurį laiką pasaulyje išgyvena tikrą renesansą (jei skaičiuosime visuotinai prieš dešimtmetį praūžusį apsėdimą dėl kinų virtuvės, gerokai atskiestos amerikietišku požiūriu bei pataikaujančios vakarietiškam skoniui). Ir jo vis daugiau atsiranda Lietuvos sostinėje: gatvės maisto furgonai, nors ir pavieniui besikuriantys, bet savo vietą sostinės gyventojų širdyse randantys korėjiečių, kinų, tailandiečių, taivaniečių restoranai. Ir vis dažniau atskirų restoranų (dažniau gastropub’ų) valgiaraščiuose matyti vienas kitas Azijos skoniais pagardintas patiekalas.

Skeptikai dažnai pašaipiai atsiliepia, kad Lietuvą pasaulinės mados pasiekia pavėluotai. O didžiausią susidomėjimo banga užlieja tuomet, kai pasaulis jau turi naują garbinimo vertą ikoną. Kol kas dar atsargiai, bet Azijietiško maisto potėpiai restoranų virtuvėse jau matomi. Pasižvalgius po Vilniaus restoranus, nesunku pastebėti, kad kinta tiek lankytojų skonis, tiek asortimentas.

Viena žinomiausių azijietiško maisto ambasadų Vilniuje – jau ilgus metus sostinės Islandijos gatvėje veikiantis Tolimųjų Rytų virtuves vienijantis restoranas „Briusly“, kuriam vadovauja virtuvės šefas Martynas Praškevičius. Jis ir sugalvojo, kad šio rudens „Briusly“ naujiena bus nepriekaištingai paprasti, bet pasaulyje šiuo metu itin populiarūs taivanietiški bao sumuštiniai.

„Pats bao sumuštinis atrodo tarsi pravertas moliuskas. Garuose virta ypatinga mielinės tešlos mantau bandelė įdaryta įvairiausiais įdarais, dažniausiai kiauliena arba raudonųjų pupelių pasta. Šiuo metu tai bene populiariausias gatvės maistas Londone“, – sako idėją iš Didžiosios Britanijos sostinės parsivežęs M. Praškevičius. Taivanietiško sumuštinio istorija pasakoja, kad anksčiau Taivane bao būdavo aukojami žemės dievams, nes šio sumuštinio forma primena pravertą pilną piniginę.

Šiuo metu „Briusly“ galima paragauti keturių skirtingų rūšių bao sumuštinių: tradicinį „Pork Belly Bao“, įdarytą kiaulienos šonine, agurkais, svogūnų laiškais ir paskanintą „Hoisin“ padažu; „Fried Chicken Bao“ su gruzdinta vištiena, kimchi majonezu ir kalendromis; aštrumo mėgėjams siūlomas „Mexico Bao“ su plėšyta jautiena, gvakamole ir kalendromis; o vegetarams – „Tofu Katsu bao“, įdaromas tofu, ponzu majonezu, kininiais bastučiais, imbierais ir svogūnais.

Kalbant apie mėsa įdarytus sumuštinius, šių metų pradžioje Kinijos žiniasklaida, remdamasi informacija, kad Šaansi provincijoje rastas dviejų tūkstančių metų senumo sumuštinis (rou jia mo, taivanietiško gua bao pusbroliu), paskelbė, jog mėsainiai, bene geriausiai žinoma Amerikietiškos virtuvės ikona, iš tiesų buvo išrasti jų šalyje. Tad kai kitą kartą ranka tiesis dar vieno mėsainio, rekomenduojame išbandyti šį tą naujo, madingo ir dar neragauto.

Naujausi įrašai

bottom of page