top of page

Austrių valgymo ABC: viskas paprasčiau, nei atrodo

Kai kas jų nesupranta, kai kam tai didžiausias delikatesas – taip, kalbame apie austres. Sakoma, kad jų paragauti pirmą kartą reikalinga drąsa ir nusiteikimas. Jei pavyko ir nenusivylėte, malonūs prisiminimai lydės visą gyvenimą.

Paragauti antrą kartą reikalingas užsispyrimas, o mėgautis nuolatos – tikras atkaklumas. Bet tiesa ta, kad dalis žmonių austrių paragauti net nedrįsta: atrodo keistai, apie skonį sunku papasakoti ir, svarbiausia… kaip jas valgyti? Pabandėme atsakyti į šiuos ir kitus klausimus.

Austrių ceviche
VMGonline.lt nuotr.

Kaip VMGonline.lt pasakoja „IMPERIAL Hotel & Restaurant“ direktoriaus pavaduotojas Karolis Pauliukaitis, austrių priskaičiuojama net apie 200 rūšių. Jos skiriasi dydžiu, spalva, skoniu, tačiau šviežumas – būtina sąlyga. Šviežia austrė kvepia jūros gaiva, mat šviežių austrių geldelės būna pilnos jūros vandens. Kadangi austrės yra veisiamos, jų galima užsisakyti bet kuriuo metų laiku, tačiau, pasak gurmanų, gardžiausios būna rugsėjo-balandžio mėnesiais.

„Asmeniškai, man labiausiai patinka smaguriauti austres pagardinant jas tik su šlakeliu citrinos, kadangi padažas slopina pikantišką austrės skonį. Kita vertus, padažas prideda šiam delikatesui kitų poskonių“, – austrių pagardų ir prieš aptaria pašnekovas.

Valerijos Stonytės nuotr.


Anot jo, visų rūšių austrės valgomos taip pat – rankomis. Reikia ranka paimti austrę, ir tuomet svarbu specialia šakute ją pajudinti, mat reikėtų įsitikinti, ar austrę atidarant virtuvės personalas atskyrė nuo geldelės. Pagal skonį galima išspausti keletą lašų citrinos sulčių ar/ir pasirinkto padažo šlakelį. Tada kartu su geldelėje esančiu skysčių reikėtų austrę rūpestingai išsiurbti pakėlus galvą kiek į viršų. Mažesnių austrių reikėtų net nekramtyti, o kiek didesnes galima perkąsti porą kartų.

„Mūsų restorane šviežios austrės patiekiamos gliaudytos ir atkabintos nuo geldelių, specialiame inde su smulkintu ledu, citrinos griežinėliais ir namų gamybos juoda duona bei sviestu. Taip ir yra įprasta. Kartu rekomenduojame dviejų rūšių padažus: vyno acto ir raudonųjų svogūnų bei specialųjį „Naked Chef“– su šviežiai tarkuotu imbieru, „čili“ pipirais ir žolelėmis“, – apie variacijas pasakoja Karolis.

Jis taip pat priduria, kad priklausomai nuo austrių dydžio bei rūšies, austrių mėgėjai vienu prisėdimu gali suvalgyti ir keliasdešimt vienetų. Tai visapusiškai naudingas dietinis baltyminis produktas, kuriuo reikėtų mėgautis pamažu, geroje kompanijoje ir su šampano ar sauso baltojo vyno taure. Šiais laikais netgi vyksta austrių dienos ir apskritai šventės, o rugsėjo 26 d. „IMPERIAL Hotel & Restaurant“ organizuoja jau 7-ąjį austrių gliaudymo čempionatą.


Jei nusprendėte austrėmis pasmaguriauti namuose, pirmiausiai nusipirktas reikėtų su šepetėliu nuplauti po tenkančiu vandeniu. Po to verta jas palaikyti pasūdytame vandenyje: taip jos savaime išsivalo nuo smulkių mikroorganizmų, smėlio ir dumblo. Pabaigę šią procedūrą, kriaukles atidarykite ir, kaip minėta, sudėkite ant skaldyto ledo, patiekite šalia citrinos, galima ir juodųjų pipirų, gėrimų. Prieš nurydami atskirkite austrę nuo geldelės.

Tai tradicinis austrių valgymas, tačiau iš tiesų moliuskai gali būti ir termiškai apdorojami, tik dėl ypač švelnios jų mėsos toks paruošimas trunka tik keletą akimirkų. Tokiu atveju austrės patiekiamos kaip užkandis užkepėlių ir troškinių pavidalu. Jei nusprendėte nusipirkti virtų moliuskų, turėtumėt taip pat atkreipti dėmesį į keletą požymių. Pirmiausia pažiūrėkite, ar moliuskai nepraradę savo formos. Kitas žingsnis – atitirpinti moliuskus reikia pamažu. Svarbus požymis – kvapas: jei jis per stiprus ir nuplovus vandeniu ar citrina jis nedingsta, vadinasi produktas jau sugedęs. Visiems pažįstamas sugedusių baltymų kvapas – nešviežių moliuskų požymis. Patiekaluose naudojamus moliuskus prieš vartojimą galima 3–5 min. pamarinuoti su česnaku, citrina ar rozmarinu tam, kad būtų paryškintas skonis.

Būtinai patikrinkite, ar moliuskai tikrai gyvi. Tai svarbu, nes mirę moliuskai pavojingi sveikatai: jais galima rimtai apsinuodyti. Jei austrės kriauklė pravira, tai jau pirmasis pavojaus signalas. Norėdami būti visai tikri, kietu daiktu pabelskite į kiautą – jei kriauklelė užsivėrė, galite būti ramūs: jūsų austrė šviežia ir gyva. Jei kriauklė liko atvira, moliuskas jau žuvęs, ir geriau nerizikuoti savo sveikata.


Naujausi įrašai

bottom of page