top of page

Atsargiai: aitriosios paprikos – ar žinote, kuo šios aštruolės naudingos sveikatai?

Jei mėgstate valgyti aštriai, aitriųjų paprikų skonis jums turėtų būti gerai pažįstamas. Tačiau, ar žinote, kas jas atrado ar kiek šios daržovės rūšių egzistuoja? O kur dar nauda sveikatai ir grožiui. Sužinosite viską, ką verta žinoti apie šias aštruoles.

Pasirodo, būtent Amerikos žemyną atradusio Kristupo Kolumbo dėka Europoje, o galiausiai ir visame pasaulyje, paplito įvairūs, prieš tai tik Amerikos žemyne žinomi prieskoniai, vaisiai bei daržovės. Jų gretose ir aitrioji paprika, kulinarus žavinti spalvinga išvaizda ir aitriu skoniu. Net mažas gabalėlis gali pagardinti visiškai beskonį patiekalą, o ir pasirinkimas be galo platus. Pasaulyje žinoma įvairių aitriųjų paprikų rūšių – vien Meksikoje jų suskaičiuojama apie 140.

Nors yra manančių, kad paprikos aitrumui įtaką daro forma ir spalva, vis dėlto tai – mitas. Aštrumo stiprumą išduoda dydis, tačiau jis turi būti ne kuo didesnis, o kuo mažesnis. Žinoma, ne dydis prieskoniui suteikia deginantį skonį, o jame esanti medžiaga kapsicinas, pasižyminti erzinančiomis savybėmis. Tai pastebėjo amerikiečių chemikas Wilbus Scoville, bandydamas išsiaiškinti, kodėl viena aitriųjų paprikų rūšis aštresnė už kitą.

Iš pradžių bandymus jis darė pats, ragaudamas aitriąsias paprikas ir priskirdamas jas prie tam tikros grupės, tad ši skalė buvo pavadinta jo vardu (Skovilio skalė), o paprikų aitrumas pradėtas matuoti Skovilio aštrumo vienetais (Scoville heat units, SHU).

Pačia aštriausia paprika laikoma The Carolina Reaper paprika, kurios aštrumas siekia 2 200 000 SHU. Antroje vietoje – Trinidad Moruga Scorpion, siekianti du milijonus aštrumo vienetų, o trečioje – 7 Pot Douglah, kurios aštrumas – 1 853 936 SHU. Ne veltui šios paprikos pavadinimas toks įdomus, manoma, kad vienos užtektų paaštrinti 7 didelius puodus troškinio. Teigiama, kad per trumpą laiką suvalgius papriką, kurios aštrumas siektų milijoną ar daugiau Skovilio vienetu, drąsuolį ištiktų mirtis.

Unsplash.com nuotr.


Atsargiai su šiomis aitruolėmis reikėtų elgtis ir tiems, kurie nėra aštrių skonių gerbėjai. Teigiama, kad net susidūrus su padažu, kurio sudėtyje yra itin aštrių paprikų, galima pajausti kapsicino pasekmes. Nepratusius valgyti aštraus maisto galimai ištiktų konvulsijos, atsirastų nepakeliamas, deginantis skausmas burnoje, galūnių nutirpimas, silpnumas, pykinimas, apalpimas. Toks pasimėgavimas maistu baigtųsi ligoninėje. Tačiau tokio aštrumo paprikos sutinkamos retai, o jas vaigantieji – dar rečiau.

Mielai gardintumėte savo patiekalus aitriosiomis paprikomis, tačiau norėtumėte, kad skonis būtų ne per daug aštrus, o deginantis pojūtis išblėstų greičiau? Įsidėmėkite šias taisykles: naudojant paprikas maisto gamyboje patariama išimti sėklas ir nupjauti viršūnėlę. Tai – pačios aštriausios dalys. Taip pat valgant aštriai siūloma netoliese turėti krakmolingo maisto, pavyzdžiui, ryžių, nes krakmolas absorbuoja kapsiciną. Padėti turėtų ir citrina. Tik jokiu būdu nesugalvokite gerti šalto vandens — tai tik pablogins situaciją.

O ir naudingosios paprikos savybės sveikatai – nenuginčijamos. Antai jau minėtasis kapsicinas yra labai stiprus antiksidantas, saugantis ląsteles nuo laisvujų radikalų ir padedantis skaidyti produktuose esančius konservantus. Taip pat jos turi antiuždegiminių, antialerginių, antigrybelinių dirglumą mažinančių ypatybių, jose gausu A, B6, C, beta karoteno, magnio ir kalio. Aitriosios paprikos gali padėti ir norintiems atsikratyti papildomų kilogramų. Kapsicinas gerina virškinimą, skrandžio sulčių išsiskyrimą ir pagreitina medžiagų apykaitą.

Tačiau tai dar ne viskas. Pasirodo, kad aitriosios paprikos gali pagerinti nuotaiką, mat gavęs aštrių prieskonių mūsų organizmas išskiria euforiją sukeliančius endorfinus. Taigi aštrių troškinių mėgėjai patiria panašią pakilią būseną kaip, tarkime, ilgų nuotolių bėgikai. O tiems, kuriems šąla kojos (ypač užklupus šaltajam sezonui), patariama darytis karštas voneles ir į jas įberti aitriosios paprikos miltelių. Greitai kūnu pasklis nuostabi šiluma ir net ištraukus kojas iš vandens ji niekur nedings.

Aitriosios paprikos taip pat naudojamos grožio industrijoje. Į lūpų balzamą įmaišius vos žiupsnetį džiovintų, sutrintų paprikų mittelių ir juo pasitepus lūpas, jos pasidarys putlesnės, paryškės natūrali spalva. Paprikų antpilas viena iš veiksmingiausių priemonių, skatinančių plaukų augimą, o ir pasigaminti jį labai paprasta. Tereikia perpjautas ir išvalytas paprikas sudėti į alkoholio butelį, sandariai uždaryti ir jį laikyti savaitę vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių.

Naujausi įrašai

bottom of page