top of page

Amžina dvikova: įprasta kava ir kava be kofeino

Diskusijos apie kavą, rodos, amžinos kaip pats pasaulis: tai ji kenkia, ar yra naudinga? Ar kava išties yra lengvas narkotikas? O ar kava be kofeino tikrai prilygsta įprastai? Išsiaiškinti šiuos klausimus VMGonline.lt padėjo dietologė Kristina Jasmontienė.

Pasak pašnekovės, tiek įprasta kava, tiek kava be kofeino pasižymi tomis pačiomis naudingomis savybėmis: „Maistinių medžiagų ir antioksidantų kiekis yra labai panašus – kavoje be kofeino, kai kofeinas yra šalinamas, proceso metu jų gali tik nežymiai sumažėti. Tiesa, paprastai kofeino pašalinama apie 97 proc., tad vidutiniame puodelyje kavos be kofeino (apie 180 ml), jo gali būti 2-7 mg, kai tuo tarpu įprastoje kavoje tame pačiame kiekyje būna 70-140 mg, priklausomai nuo pupelių rūšies ir paruošimo būdo“, – pasakoja dietologė.

Taigi, iš esmės kriterijumi, kokią kavą rinktis, išlieka tik kofeinas ir jo teikiamas stimuliavimo poveikis. Nėščiosioms, žindyvėms, paaugliams, besiskundžiantiems nemiga, hipertenzija sergantiesiems, kuriems rekomenduojama riboti kofeino kiekį norint mėgautis kava, kavos be kofeino pasirinkimas yra išties geras. Juo labiau, kad teigiamas kavos poveikis iš esmės dėl joje esančių antioksidantų lieka tas pats, išskyrus, žinoma, stimuliuojantį, būtent nuo kofeino priklausantį poveikį, kurio kava be kofeino neturės.

Valerijos Stonytės nuotr.


Kita vertus, yra ir kategorija žmonių, kuriems kava turi ypatingai teigiamą poveikį. Besiskundžiantys žemu spaudimu (hipotenzija) išgėrę įprastos kavos pasijaučia geriau, nes kava spaudimą kelia. Visgi dietologė atkreipia dėmesį, kad kava be kofeino pasižymi mažesniu rėmenį, refliukso simptomus sukeliančiu poveikiu, o tai dažnai būdinga įprastai kavai.

„Verta nepamiršti, jog suaugusiesiems 300 mg kofeino kiekio per dieną viršyti nereikėtų, nes ir pats sveikiausias produktas nesaikingai vartojamas pradeda kenkti. Vaikams iki 10 metų nenustatytas saugus kofeino kiekis, tad kofeino rekomenduojama apskritai nevartoti. Verta prisiminti, jog kofeino yra ne tik kavoje, bet ir arbatoje, kai kuriuose vaisvandeniuose, vaistuose“, – primena Kristina.

Reguliariam kofeino vartotojui pašalinus kofeiną iš raciono, galimi jo trūkumo simptomai, tokie kaip galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, kuriuos lemia kofeino poveikis galvos smegenų kraujotakai, neurotransmiteriams. Žinoma, labiau išreikšti simptomai bus tik kasdien ir ne po vieną puodelį kavos išgeriantiems žmonėms.

Taigi, kokią kavą vartoti, teks nuspręsti individualiai – tiek viena, tiek kita kava turi savo pliusų ir minusų. Svarbiausia – stebėti save ir nepamiršti saiko.

Naujausi įrašai

bottom of page