top of page

Alfo Ivanausko dovana Martyno Mažvydo bibliotekai – kulinarinių knygų kolekcija

Simboliška, kad Vilniaus gastronomijos savaitė prasidėjo gastronomijos kultūrai ypatingu įvykiu. Lapkričio 4 dienos vakarą žinomi šalies žmonės susirinko į pristatymą kolekcijos, kurią Alfas Ivanauskas padovanojo Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Vytautės Ribokaitės nuotr.


Suvenyrai iš kelionių – knygos

Kulinaras ir virtuvės mitų griovėjas prisipažino, kad kulinarijos knygas pradėjo kaupti nuo šešerių metų. Pomėgį pakurstė Alfo vaikystės laikų žurnalas „Naminukas“, kuriame buvo ir receptų skiltis: „Vartydavau žurnalą ir galvodavau, na, negi nėra įdomesnių receptų, kodėl nepadarius geresnių patiekalo nuotraukų?“ Taip prasidėjo gražesnių ir įdomesnių dalykų paieškos, kurios tęsiasi iki šiol.

Vaikystėje Alfui įdomiausia buvo gaminti saldumynus, vėliau susidomėjo lietuviška virtuve, tad neatsitiktinai vienas pirmųjų kolekcijos egzempliorių – dar 1985-aisiais metais išleista J. Uginčienės knyga „Močiutės vaišės.“ Vėliau susidomėjo kitų tautų virtuvėmis, ėmė ieškoti vis įdomesnių, neįtikėtinų dalykų. Skonių ieškotojas knygų yra įsigijęs Amsterdame, Niujorke, Kopenhagoje, Londone, Briuselyje, Šanchajuje, taip pat parsivežė jų iš Prancūzijos, Japonijos.

Atidarymo akimirka. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Daug keliaujantis A. Ivanauskas renginyje prasitarė, kad ir kur nuvyktų, niekada iš svečios šalies neparsiveža jokio suvenyro. Tiksliau, pagrindinis suvenyras yra nauja kulinarijos knyga. „Dabar knygų yra tiek daug ir įvairių! Vienoje man ypač patinka, kaip sudėliotas turinys, kitoje – nuotraukos, trečioje – viršelis, dar kitur – antraštė ar tiesiog knygos koncepcija“, – sakė A. Ivanauskas.

Nacionalinės bibliotekos Laisvalaikio skaitinių fondas ir erdvės pasipildė solidžia kulinarinių knygų kolekcija, kurią bibliotekai dovanojo A. Ivanauskas. Dabar maisto menininkai, kūrėjai, improvizacijos meistrai ir norintieji tokiais tapti tikrai ras, kur semtis įkvėpimo ir padrąsinimo, galės paganyti akis, išbandyti naujus kulinarinius receptus, nes knygas galima ne tik vartyti skaitykloje, bet ir skolintis, parsinešti namo.

Vytautės Ribokaitės nuotr.


Kiekviena knyga turi savo istoriją

„Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad galiu šią savo kulinarinių knygų kolekciją, kurią kaupiau 27-erius metus, padovanoti žymiausiai šalyje Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. Kadangi kolekcijos egzemplioriai yra atkeliavę iš viso pasaulio, noriu, kad ši vieta būtų atvira ir pasiekiama visiems. Šios knygos – tikra istorija ir įkvėpimas, tad dabar norėčiau, kad jos įkvėptų ir jus, nes dalytis – gera… ir ne vien receptais“, – prisipažįsta A. Ivanauskas, kartu užtikrindamas, kad draugų, rėmėjų ir partnerių dėka kas mėnesį šią kolekciją bus galima vis papildyti.

Kolekciją sudaro keli šimtai knygų lietuvių, latvių, anglų, vokiečių, prancūzų, rusų, švedų, turkų, italų kalbomis. Taip pat čia bus galima rasti daugiau nei pusę šimto „Virtuvės mitų griovėjų“ (VMG) per septynerius metus sukurtų leidinių.

„Turėjau svajonę Lietuvoje įrengti kuo daugiau kulinarinių klasių, kad vaikai turėtų galimybę mokytis bei tobulėti. Su „VMG Mokykla“ projektu jau esame įrengę 7 kulinarines klases. O dabar atėjo eilė kulinarinei skaityklai. Džiaugiuosi, kad turiu dar daugiau kulinarinių svajonių, kurios neabejotinai dėka jūsų visų ir mano komandos virs realybe“, – vakaro metu kalbėjo A. Ivanauskas.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas perkirpo simbolinę atidarymo juostelę ir džiaugdamasis kulinarinių knygų skaitykla pabrėžė, kad nacionalinė biblioteka visada palaiko iniciatyvas, susijusias su labdara ir mecenavimo tradicijų puoselėjimu. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Kolekcija augs

Kolekcijoje rasite ir maisto gaminimo enciklopedijų, teminių vakarienių, pietų, pusryčių receptų knygų, leidinių, skirtų mėsos, daržovių, žuvų, picų, bandelių, suvožtinių, tortų, kokteilių, kavos ruošimo subtilybėms atskleisti. Akis turėtų pradžiuginti maisto meno albumai, skirti Salvadoro Dali kūrybai ir jo pamėgtiems patiekalams, žymiausių nūdienos pasaulio virtuvės šefų sukurtiems valgiaraščiams ar maisto fotografijų istorijai. Kolekcijoje ir daugelis pastarojo meto lietuvių autorių parašytų kulinarijos knygų, leidinių apie amerikiečių, rusų, prancūzų, turkų, žydų, japonų, venecijiečių virtuves.

Pirmieji kolekcijos egzemplioriai. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Kiekvieną savaitę partnerių „Borjomi“ ir „Dansukker“ pastangomis ši kolekcija bus plečiama ir pildoma naujausiomis knygomis iš viso pasaulio. „Siekiu, kad Baltijos šalyse turėtume tokią unikalią erdvę, kur kiekvienas galės atrasti įdomiausių ir naujausių kulinarijos knygų. Taip pat noriu pridurti, kad tai – tik pradžia: džiaugiuosi, jog šioje erdvėje vyks kulinariniai renginiai, paskaitos, konferencijos, kas skatins plėsti kulinarinį akiratį bei žinias, susijusias su gastronomija ir maisto dizainu“, – pristatymo metu kalbėjo A. Ivanauskas.

„Noriu, kad ši vieta būtų atvira ir pasiekiama visiems – tiek lietuviams, tiek užsieniečiams, nes čia surinktos knygos yra parašytos įvairiausiomis kalbomis. Visos mano sukauptos knygos yra tam tikra istorija ir inspiracija, bet dabar norėčiau, kad jos įkvėptų ir kitus“, – sakė kulinarijos meistras.

Atidarymo vakaras kvepėjo duona. Vytautės Ribokaitės nuotr.


Knygos, duona ir saldumynai

Tai – trijulė, kuriai visais laikais nėra abejingųjų.

Simboliška, kad kolekcijos pristatymo vakaras kvėpėjo šviežia duona: buvo įrengta speciali erdvė – originali duonos galerija, svečiai buvo vaišinami itališka, žydiška, prancūziška duona ir kitais kepiniais, kuriuos čia pat galėjo pasigardinti sviestu. „Martyno Mažvydo bibliotekoje kepyklos nebus, bent jau kol kas, – pajuokavo originalių idėjų moderatorius A. Ivanauskas ir paaiškino originalių vaišių idėją: – Kad ir kur būtumėte – namuose ar restorane, viskas prasideda nuo duonos. Duona yra visa ko pradžia. O jeigu yra duonos ir sviesto, ir jeigu duona skani, tai viskas bus gerai!“

Vakaro metu svečiai buvo vaišinami ir ypatingais saldumynais – riboto leidimo legendiniais „Pergalės“ saldainiais „Fortūna Black“. Šių ypatingų saldainių su juodu įdaru tarp juodų vafliukų vakaro svečiai ragavo pirmieji Lietuvoje.

Vytautės Ribokaitės nuotr.


Į knygų kolekcijos pristatymą susirinko maisto gurmanai, žymiausi šefai, someljė, garsūs šalies žmonės ir VMG bičiuliai: Gabrielė Martirosianaitė, Marija Palaikytė, Liucina ir Tadas Rimgailos, Gediminas Balnis, Vaida Kurpienė, Egidijus Rainys, Viktorija Kordiukova, Justė Pinkevičienė, Rima Olberkytė-Stankus, Valerij Gigevič, Liepa Mondeikaitė, Jolanta Smičienė, Edita Gavelienė, Ieva ir Artur Swan ir kt.

Pasižvalgykime:

Vytautės Ribokaitės nuotr.



Naujausi įrašai

bottom of page