top of page

3 žingsniai – ir rūšiuoti šiukšles namuose taps itin paprasta


Net ir labai stengiantis tausoti gamtą, maisto pakuotės namuose dažnai sudaro didelę atliekų dalį. O kur dar ir kitos įvairios šiukšlės. Žinoma, išeitis yra rūšiuoti, tačiau neretai susiduriama su problemomis: galbūt gyvenate mažame bute, o galbūt nesate tikri, į kurią dėžę ką reikėtų mesti. Todėl „Žaliasis taškas“, didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje, užsiimanti prekinių pakuočių atliekų tvarkymo koordinavimu, pateikia tris pagrindines taisykles, kurios palengvins atliekų rūšiavimo namuose pradžią.

Šiukšlinių vieta – nebūtinai viena

Pirmiausiai, reikėtų nuspręsti, kur namuose talpinsite šiukšlines. Atsakykite sau į klausimą, kas svarbiau: rūšiavimo sistema, kuri yra lengvai pasiekiama ir matoma, ar tokia, kuri yra paslėpta. Vieni žmonės visas rūšiavimo talpas laiko virtuvėje ar šalia jos, kiti pagal poreikį paskirsto po skirtingus kambarius.

Įprastai, tradiciniame lietuviškame bute, šiukšlių dėžė statoma virtuvėje po kriaukle. Be to, ten, pasirinkus tinkamo dydžio šiukšlines, lengvai telpa ir ne viena atliekoms skirta talpa.

Kita vertus, neretai rekomenduojama, o ir daug patogiau yra namuose turėti kelias vietas rūšiuojamoms atliekoms. Po maisto gaminimo daugiausiai šiukšlių kaupiasi virtuvėje: skardinės, kartoninės dėžutės, plastikas, stiklo buteliai ir kitos atliekos. Ten rūšiuojamoms pakuotėms pakaks dviejų papildomų šiukšlinių – plastiko ir popieriaus. Stiklo paprastai susidaro pakankamai nedaug.

Darbo kambario kamputyje arba po darbo stalu greičiausiai atsirastų vieta dėžutei, į kurią būtų galima sudėti senus žurnalus, laikraščius ir nebereikalingus popieriaus lapus. Garaže, o gal sandėliuke, taip pat praverstų paskirti dėžutę seniems varžtams ar valymo produktų pakuotėms. Galiausiai, vonioje nepamirškite talpos, skirtos asmens higienos priemonėms: veido servetėlėms, vonios kempinėms, skutimosi peiliukams, dantų šepetukams ir pan. Tokios priemonės neperdirbamos ir nerūšiuojamos, todėl keliauja į buitinių atliekų šiukšliadėžę.

Apskaičiuokite vietą

Nusprendus, vieną ar kelias vietas pasirinksite atliekų rūšiavimo talpoms, „Žaliasis taškas“ dar pataria skirti laiko ir apskaičiavimui, kiek konkrečiai vietos talpos galėtų užimti. Šis žingsnis svarbus, jeigu nenorite į namus parsinešti netinkamo dydžio šiukšliadėžių. Neapskaičiavę vietos rizikuojate, kad šiukšliadėžės netilps į paskirtas vietas arba užims pernelyg daug ploto.

Šiukšliadėžių tipai – pirkti, o gal pabūti kūrybingam?

Šiais laikais šiukšliadėžių pasirinkimas itin platus: nuo ekologiškų ir spalvotų šiukšlių maišų iki inovatyvių, įmontuojamų talpų. Namams skirtų patogių, estetiškų ir net labai stilingų rūšiavimo sistemų galima rasti beveik visose statybinių, namų apyvokos ir buities prekių parduotuvėse.

Tačiau norint namuose rūšiuoti patogiai, visai nebūtina išleisti pinigų. Prie jau turimos šiukšlių dėžės buitinėms atliekoms įkurdinkite nuo kokio nors didesnio pirkinio likusią kartoninę dėžę, ar tiesiog ant durelių pasikabinkite po apsipirkimo prekybos centre likusį maišą – jis puikiai tiks rūšiuojamoms pakuočių atliekoms talpinti.

Taip pat galima rūšiavimo dėžes kūrybingai pažymėti: užklijuokite lipdukus su nuorodomis, kur ir ką mesti, arba pasitelkite piešinėlius – taip rūšiuoti mokysis ne tik mažieji šeimos nariai, bet ir į svečius užsukę draugai.

O gal daikto išmesti net nereikia? Internete gausu įvairių „pasidaryk pats“ idėjų, kaip senus butelius, varinius indus, kartoną ar dėžutes prikelti naujam gyvenimui. „Žaliasis taškas“ kviečia pasinaudoti ir šia alternatyva, ir kartu primena, kad rūšiavimas nėra tik paprastas šiukšlių skirstymas pagal kategorijas: tai, visų pirma, sąvartynų mažinimas, gamtos išteklių ir energijos taupymas bei sąmoninga ir atsakinga kova su klimato atšilimu.

Naujausi įrašai

bottom of page